Григор Димитров осъществи втори пореден обрат на турнира АТР 250

...

Героичен Гришо спаси два мачбола и стигна 1/2-финал в Мелбърн

Григор Димитров реализира втори следващ поврат на шампионата " АТР 250 " в Мелбърн и се класира за 1/2-финалите. Във втория си мач на сингъл за 2022 година първата ни ракета избави два мачбола и надви над Ботик ван де Зандсхулп (Нид) с 6:7 (5), 6:0, 7:5 след съвсем 3-часова борба на " Род Лейвър Арина ".
В I сет намиращият се на 57-о място в ранглистата Ван де Зандсхулп първи стигна до пробив, взимайки подаването на Димитров при втората от две следващи благоприятни условия в 5-ия гейм. Поставеният под №3 българин обаче реализира мигновен рибрейк и равенството се задържа до края частта, откакто Григор пропусна да осъществя още два брейкбола в 8-ия гейм.
В тайбрека нашият тенисист загуби четвъртия си гейм и изостана с 3:5 т., само че след това върна минипробива и изравни на 5:5. При 5:6 т. хасковлията още веднъж имаше сервис за равнене, само че загуби разиграването и сетът завърши в интерес на нидерланеца след 1:06 ч.

Втората част продължи единствено 28 минути, откакто Димитров проби всяко подаване на Ван де Зандсхулп и не му даде нито един брейкбол
За страдание някогашният №3 в света не съумя да задържи инерцията и не се възползва незабавно от психическото предимство, което получи след сетa на нула. В решаващата част нидерландецът осъществя пробив при първия късмет, който получи - 6-ия гейм, и го затвърди за 5:2.
Въпреки това Григор показва своята неотстъпчивост даже когато бе опрян до стената. При 5:3 противникът му сервираше за мача и стигна до два следващи мачбола при 40:15, само че и двата бяха отразени по невъзмутим метод от първата ни ракета.
Повратният миг пристигна в 11-ия гейм, траял над 18 минути, и донесъл на Димитров втори следващ пробив след 9 прекосявания през тъждество, 5 избавени геймбола и 4 пропуснати брейкбола. При 6:5 в своя изгода Григор отрази две точки за връщане на пробива и затвори дуела с първия си мачбол след 2:47 ч. на централния корт.

За място на финала на следващия ден заран Димитров ще се изправи за първи път в кариерата си против квалификанта Максим Креси (САЩ), който по-рано през днешния ден се оправи с Хауме Мунар (Исп) със 7:6 (3), 6:4. За другото място във финала ще спорят лидерът в схемата Рафаел Надал (Исп) и Емил Руусувуори (Фин).
Двубоят сред 30-годишния българин и 24-годишният роден във Франция американец би трябвало да стартира не преди 5.30 ч. наше време в събота заран. Испанецът и финландецът пък би трябвало да излязат на корта в последния мач за деня на " Род Лейвър Арина " към 12.00 ч. по обед у нас.
Източник: duma.bg