Грешно планиране. Такова е официалното обяснение за това защо реконструкцията

...
Грешно планиране. Такова е официалното обяснение за това защо реконструкцията
Коментари Харесай

Защо ремонтът на Капитан Андреево изненадващо поскъпна

" Грешно обмисляне ". Такова е формалното пояснение за това за какво реконструкцията на граничния пункт " Капитан Андреево " е поскъпнала доста от в началото оповестения при започване на 2024 година търг до през днешния ден.

За новите условия към ремонта се разбра при инспекцията на пункта в края на предходната седмица от финансовата министърка Теменужка Петкова и директора на Агенция " Митници " Георги Димов.

По време на визитата си на границата Петкова разгласи, че реконструкцията ще коства близо 100 млн. лв..

" Осигурени са средства за реорганизация и рационализация на Граничен контролно-пропусквателен пункт " Капитан Андреево ". Предвижда се тя да стартира в идващите до три месеца и ще бъде в границите на една година " - съобщи министърката.

Дотук добре, само че е известно, че при оповестяването на публичната поръчка сумата бе по-малка. 

На въпрос от публицисти на мястото на събитието какво постанова това оскъпяване Теменужка Петкова не отговори, а шефът на митниците Георги Димов сподели:

" Грешно обмисляне. "  И добави:  " Срещу 49 млн. лева няма по какъв начин да получим това, което ще получат държавата и Европа против 100. "
Историята на един търг
Справка в на публичните поръчки демонстрира, че първият търг (после ще стане ясно за какво е " първият " ) на " Митниците ", с предмет " Инженеринг (проектиране, строителство и реализиране на авторски надзор) за обект: " Реконструкция на Граничен контролно-пропусквателен пункт " Капитан Андреево ", е разгласен на 16 януари 2024 година Крайният срок за подаване на офертите е 24 февруари. Описани са в детайли всички действия, техническата спецификация и прочие Прогнозната стойност е 49 588 000 лв. без Данък добавена стойност - или 59 505 600 лв. с Данък добавена стойност.

Индикативното ценово предложение пък е оповестено малко по-рано - на 30 ноември 2023 година - със съответната " разбивка " по действия: 315 000 лв. за правене на идейна идея, 1 280 000 лв. за абстрактен план, 47 640 000 лв. са самата реорганизация, 320 000 лв. за контрол. 

Седем фирми подават предложения: " Автомагистрали " ЕАД, Обединение " БГ Партньори Строй " ДЗЗД, " Парсек Груп " ЕООД, " Грома Холд " ЕООД, " Люник " ЕООД, ДЗЗД " Капитан Андреево 2024 " и " КРК Капитан Андреево " ДЗЗД. По разнообразни аргументи обаче възложителят отстранява шестима от участниците. Остава само ДЗЗД " Капитан Андреево 2024 " и директорът на Автомагистрала взема решение през август 2024 година да приключи поръчката с претекста " липса на конкуренция ".

Същия месец класираното само сдружение прекратяването на търга пред Комисията за защита на конкуренцията. Тя се произнася през октомври - оставя жалбата без почитание. По информация на Клуб Z ДЗЗД " Капитан Андреево 2024 " не се е възползвало от правото си да жали отхвърли на Комисия за защита на конкуренцията пред Върховния административен съд. Така тематиката с търг едно е завършена.
Новият търг
До инспекцията на Петкова и Димов на пункта не бе известно да е обявяван нов търг след прекратяването на първия. В централизирания портал на публичните поръчки е очевидно единствено, че предходната пролет Агенция " Митници "  е търсила кой да изготви " оценка на сходството на капиталовите планове и реализиране на строителен контрол по плана за реконструкцията на " Капитан Андреево ". Обявяването на сумата за реконструкцията от министърката, дружно със периодите за осъществяване, обаче допуска, че има определен реализатор.

Клуб Z насочи питане към организацията. Оттам дадоха отговор, че победител в повторния търг е " Главболгарстрой " (която очевидно не е подала оферта за първия).

На въпрос какво постанова втората поръчка да е засекретена се позоваха на това, че ГКПП-то е обект от стратегическо значение - обект на националната сигурност, само че освен за България, а и за Европейския съюз като външна граница, като Законът за публичните поръчки планува съответния ред за съобщение и осъществяване.

На въпрос как за еднакъв обект от стратегическо значение подходът към двата търга е друг - първо обществен, след това засекретен, от " Митниците " дадоха отговор, че при втората поръчка са добавени редица действия, които са липсвали в първата в т. ч. тези, свързани с националната сигурност.
А в този момент за цената
По отношение на разликата в цената за реконструкцията от организацията първо прецизираха, че става въпрос за 100 млн. лева с Данък добавена стойност (при 60 млн. лева с Данък добавена стойност при първия търг).

Заявиха още, че остарялата планирана стойност е била дефинирана през 2019 година, тоест преди пет години.

" Спрямо тогава цените на материалите са разнообразни, друг е и обемът на дейностите, които се разпореждат в този момент. Не са били планувани редица от тях. Става въпрос за връзки, системи за инспекция на пасажерите, специфична настилка, която да издържи на натоварения трафик, а би трябвало да се регистрира и че страната ни към този момент е членка на Шенген с произлизащите от това отговорности ", обявиха от Автомагистрала.

И показаха в умозаключение, че това се съдържа в репликата на шефа " неверно обмисляне ".
Още по тематаПодкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и през днешния ден, с цел да научите новините от България и света, и да прочетете настоящи разбори и мнения от „ Клуб Z “. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме потребност от вашата поддръжка, с цел да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 страни на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на същинска, самостоятелна и качествена публицистика. Вие можете да допринесете за нашия блян към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият гарант на наличие да сте вие – читателите.
Източник: clubz.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР