Грешка №1, водеща до „прегаряне“ на работното място
Грешка №1, водеща до „ прегаряне “ на работното място. Тя се назовава „ токсична работливост “. Веднъж един студент по медицина ми призна, че в случай че не е на ръба на срутва, има възприятието, че не работи задоволително интензивно. Изпълнителен шеф ми сподели, че чакането да вземе децата си от учебно заведение я кара да се усеща паникьосана, като че ли губи скъпо време. Софтуерен инженер показа, че от време на време пропуща хранене от боязън да не изостане от работния развой.
Като учител по логика на психиката в Харвардското здравно учебно заведение и терапевт, който лекува тревога и меланхолия, съм се сблъсквала с доста хора, които демонстрират тези и други признаци на токсична работливост.
Harvard psychology expert: 5 signs you’re dealing with toxic productivity—and what to do about it https://t.co/OALggnafhA
— CNBC Make It (@CNBCMakeIt) March 4, 2024
Какво съставлява токсичната работливост?
Продуктивността се трансформира в токсична, когато изпитвате напън да бъдете продуктивни когато и да е и да давате приоритет на безконечния си лист със задания за сметка на положителното си въодушевление.
Въпреки че това не е действителна диагноза, този метод на мислене може да се отрази на физическото и психическото ви здраве. В някои случаи той води до тревога, меланхолия, прегаряне, бодърствуване или проблеми със самочувствието.
Ето пет признака, че сте попаднали в клопката на токсичната работливост – и какво да извършите по въпроса:
1. Постоянно сте в придвижване
Хората ми споделят, че имат възприятието, че времето в никакъв случай не им стига и че непрекъснато бързат да стигнат до идващото нещо. Могат да забавят темпото или да се провиснал едвам когато всичко е свършено.
Това подправено възприятие за неотложност може да ви накара да се чувствате тревожни, защото частта от мозъка, която дава отговор за откриването на закани, усеща спешността и неправилно интерпретира сигнала като „ заплаха “, активирайки реакцията „ битка или бягство “.
Какво да създадем: Изпробвайте елементарна техника за установяване на темпото. Повтаряйте си „ забави “ като мантра в продължение на минута-две. След това не бързайте да правите каквато и да е активност. И се концентрирайте върху дишането (пет секунди поемане, пет секунди издишване).
Ако вършиме това в продължение на 3 до 5 минути, това може да ви помогне да се справите с тревогата и да сведете до най-малко чувството за неотложност.
2. Чувствате се отговорни или се срамувате, че не сте свършили задоволително работа
Токсичната работливост има доста общо с това, което чувствате, когато не сте отметнали нещата. Като виновност, когато смятате, че е трябвало да извършите нещо, което не сте създали. И позор, когато смятате, че каквото и да сте създали, не е било задоволително положително.
Какво да създадем по въпроса: Запишете мислите си в дневник и ги разгледайте, с цел да откриете модели.
Ако забележите „ двойни стандарти “ в мисленето си – когато имате по-високи упования към себе си, в сравнение с към другите – проявете съчувствие към себе си и си кажете: „ Правя най-хубавото, на което съм кадърен, тъкмо както всички останали. “
Ако забележите перфекционистко мислене или мислене „ всичко или нищо “ – концепцията, че в случай че нещо не е 100% сполучливо, то е неуспех – кажете: „ Частичният триумф към момента има значение и това, което съм направил, е задоволително за през днешния ден. “
3. Самооценката ви се дефинира от това какъв брой сте продуктивни
Нивата на работливост варират всеки ден по независещи от вас аргументи. Но съм чувала хора да си споделят: „ Днес беше провален ден “ или „ Днес бях изцяло ненужен “, или противоположното: „ Днес си заслужих мястото “.
Тези мисли може да демонстрират несъразмерна взаимозависимост на възприятието ви за лична стойност от продуктивността.
Какво да извършите по въпроса: Наблюдавайте вътрешния си разговор и се упражнявайте да говорите със себе си по този начин, както бихте говорили с другар или обичан човек, като употребявате личното си име.
Например може да кажете: „ Натали, справяш се отлично през днешния ден! “. Тази техника се назовава „ дистанцирано говорене със себе си “ и проучванията демонстрират, че тя може да ви помогне да се възприемате по-обективно.
4. Трудно ви е да се отпуснете или да имате време за отмора
За доста от нас продуктивността е обвързвана с похвали и награди, които могат да освободят „ положителни “ мозъчни химикали (като допамин). Ставате „ пристрастени “ към прилива на претовареност.
С течение на времето става все по-трудно да се чувствате добре, когато не се натоварвате до краен лимит. Може да се чувствате възбудени, раздразнителни или на ръба, когато се сблъскате с непланирано време и напън да го запълните, вместо просто да му се наслаждавате.
Какво да извършите по въпроса: Опитайте се да преосмислите времето като опция.
Ако да вземем за пример пристигнете по-рано на събитие, пробвайте се да пандизите очи и да се вслушате в звуците към вас. Все отново употребявате това време продуктивно, само че по един възстановяващ метод.
5. Пренебрегвате грижата за себе си
Ако грижата за себе си ви се коства загуба на време, може би изпитвате токсична работливост. Това включва занемаряване на физическите извършения, съня и почивката, здравословното хранене, взаимоотношенията или времето за игра и наслаждение.
Не е извънредно човек с такава настройка да пропуща хранене или даже да отсрочва ходенето до тоалетната или вземането на чаша вода.
Какво да вършим по въпроса: Дайте си абсолютно позволение да се отпускате всеки ден.
Много хора ми споделят, че вечер се срутват от безсилие, само че към момента не могат да заспят или не се усещат отпочинали на идващия ден, даже когато го създадат. Възстановителният сън изисква да се чувствате отпуснати.
Създайте си режим преди лягане, който включва действия, предизвикващи сън. Като слушане на релаксираща музика, четене на разказ, водене на дневник, взимане на вана или душ, приглушаване на осветлението, изстудяване на въздуха или пиянство на билков чай.
…………………………………
Д-р Натали Кристин Датило – клиничен психолог и учител в Харвардското здравно учебно заведение. Тя написа за метода на мислене, мотивацията и психическото благоденствие и е оповестена в огромни издания като The New York Times, The Wall Street Journal и Forbes
Източник – CNBC/Превод:SafeNews
Още вести четете в категорията Живот
За още настоящи вести: Последвайте ни в Google News