Мая Манолова: Повишаването на цената на тока е необосновано
Гражданската платформа " Изправи се.БГ “ провежда митинг пред постройката на Комисията за енергийно и водно контролиране против плануваното нарастване на цените на електрическата енергия и парното. Това удостовери водачът на организацията в прдването " България, Европа и светът на фокус " на Радио ФОКУС с водещ Цоня Събчева.
По думите ѝ жителите няма да имат опция да изразят позицията си по време на откритото съвещание на регулатора: " Поканихме жителите, тъй като общоприета процедура на КЕВР по време на откритите съвещания е да не се позволяват изявления на жители. Утре ще се чуят енергийните сдружения дали са съгласни с плануваните нараствания, до момента в който жителите в най-хубавия случай ще бъдат просто слушатели ".
" Смятаме, че повишението на тока приблизително с 2,99% е голословно. Защото отчетът на КЕВР за следващ път не съдържа всички цифри, от които могат да бъдат направени заключения дали са стопански обосновани тези оферти за повишение на цената “, сподели Манолова.
" КЕВР по този начин и не даде отговор на мистерията с фрапантно повишеното ползване през зимните месеци на тази година и откакто нямаме отговор, макар че по тяхно самопризнание 6000 тъжби са адресирани до самата комисия, няма никакви гаранции, че идната година няма да се случи същият токов удар върху семействата “, уточни тя.
Манолова сложи под въпрос и логиката на плануваните обезщетения за битовите консуматори: " Ако обезщетенията, които ще се съдържат в сметките на битовите консуматори през интервала 1 юли 2025 година – 30 юни 2026 година, бяха 80 милиона лв., в този момент се планува обезщетенията да бъдат 340 милиона лв. “, съобщи тя.
По думите ѝ остава без отговор въпросът за какво при по-голям размер на обезщетенията се предлага нарастване на цената на електрическата енергия и по нейно мнение, цената на тока не би трябвало да се трансформира.
" Ние сме безапелационни от " Изправи се.БГ “, че такава закрепена такса електромер, която да бъде идентична за всички, е извънредно несправедлива по отношение на бедните семейства “, акцентира Манолова.
Според нея сходна такса би натоварила най-силно потребителите с най-ниско ползване на електрическа енергия.
Манолова обърна внимание и на разноските на електроразпределителните сдружения за вложения: " По-висока цена, повече обезщетения от страната, по-малко вложения “, заключи тя.
Лидерът на " Изправи се.БГ “ изрази вяра КЕВР да вземе поради причините на организацията при окончателното установяване на цените.
По думите ѝ жителите няма да имат опция да изразят позицията си по време на откритото съвещание на регулатора: " Поканихме жителите, тъй като общоприета процедура на КЕВР по време на откритите съвещания е да не се позволяват изявления на жители. Утре ще се чуят енергийните сдружения дали са съгласни с плануваните нараствания, до момента в който жителите в най-хубавия случай ще бъдат просто слушатели ".
" Смятаме, че повишението на тока приблизително с 2,99% е голословно. Защото отчетът на КЕВР за следващ път не съдържа всички цифри, от които могат да бъдат направени заключения дали са стопански обосновани тези оферти за повишение на цената “, сподели Манолова.
" КЕВР по този начин и не даде отговор на мистерията с фрапантно повишеното ползване през зимните месеци на тази година и откакто нямаме отговор, макар че по тяхно самопризнание 6000 тъжби са адресирани до самата комисия, няма никакви гаранции, че идната година няма да се случи същият токов удар върху семействата “, уточни тя.
Манолова сложи под въпрос и логиката на плануваните обезщетения за битовите консуматори: " Ако обезщетенията, които ще се съдържат в сметките на битовите консуматори през интервала 1 юли 2025 година – 30 юни 2026 година, бяха 80 милиона лв., в този момент се планува обезщетенията да бъдат 340 милиона лв. “, съобщи тя.
По думите ѝ остава без отговор въпросът за какво при по-голям размер на обезщетенията се предлага нарастване на цената на електрическата енергия и по нейно мнение, цената на тока не би трябвало да се трансформира.
" Ние сме безапелационни от " Изправи се.БГ “, че такава закрепена такса електромер, която да бъде идентична за всички, е извънредно несправедлива по отношение на бедните семейства “, акцентира Манолова.
Според нея сходна такса би натоварила най-силно потребителите с най-ниско ползване на електрическа енергия.
Манолова обърна внимание и на разноските на електроразпределителните сдружения за вложения: " По-висока цена, повече обезщетения от страната, по-малко вложения “, заключи тя.
Лидерът на " Изправи се.БГ “ изрази вяра КЕВР да вземе поради причините на организацията при окончателното установяване на цените.
Източник: focus-news.net
КОМЕНТАРИ




