МОЛЯ?! Софийска вода иска скок на цените с 60%
Гражданската платформа Изправи се.БГ на квас Манолова внесе публично мнение против плана на бизнес проект на „ Софийска вода " АД за интервала 2027-2031 година, с което упорства ВиК операторът да изтегли плана.
От гражданската платформа показват, че съгласно показаните планове цената на ВиК услугите се планува да нарасне от 1,90 евро с Данък добавена стойност на пространствен метър през 2025 година до 3,02 евро с Данък добавена стойност през 2031 година – нарастване с 1,12 евро или с близо 60%. Припомняме, че през 2021 година цената на ВиК услугите беше 1,50 евро, т.е. за 10 години цената на процедура се удвоява.
„ С какво се удвоява качеството на услугата? С какво се удвоява сигурността на водоснабдяването? С какво се удвоява отбраната на потребителите? Къде е насрещната изгода за хората? “ – питат от Изправи се.БГ в мнението.
Планираните разноски нарастват от 112,8 млн. евро през 2025 година до 206,1 млн. евро през 2031 година – растеж от 82,78%. Особено обезпокоително съгласно Изправи се.БГ е нарастването на разноските за хонорари – от към 20 млн. евро до над 47 млн. евро, или растеж от 136%, без тази сума да е обяснена с съответни изгоди за потребителите. Освен това така наречен непризнати разноски скачат от 580 хиляди евро на 31,1 млн. евро – 54-кратен скок, за който липсва каквото и да е пояснение.
От гражданската платформа показват, че за петгодишния интервал в проекта са заложени 160 млн. евро чиста облага, от която 123 млн. евро ще се насочат към акционерите на мажоритарния притежател „ Веолия “.
„ Защо жителите на София би трябвало да платят 123 млн. евро на акционерите на „ Веолия “? Каква е изгодата за града? Каква е изгодата за потребителите? Каква е изгодата за качеството на ВиК услугите? Ще намалее ли сензитивно цената на водата? Ще се реши ли казусът с общото ползване в етажната благосъстоятелност? Ще се прекратят ли разногласията към водомерите? Ще се подсигурява ли, че хората ще заплащат единствено това, което действително са потребили? Ще има ли същински надзор върху вложенията и разноските? “ – пита гражданската организация на някогашния омбудсман Мая Манолова.
В мнението си от Изправи се.БГ упорстват:
Столичният общински съвет да не поддържа бизнес проекта в настоящия му вид;
КЕВР да не утвърждава цени, несвързани с ясни и доказуеми усъвършенствания на услугата;
„ Софийска вода " да показа обществена, разбираема и детайлна аргументация за всяко планувано увеличение;
Столична община да започва цялостен разбор на концесионния контракт и да построи личен общински потенциал за ръководство на ВиК услугите.
От гражданската платформа показват, че съгласно показаните планове цената на ВиК услугите се планува да нарасне от 1,90 евро с Данък добавена стойност на пространствен метър през 2025 година до 3,02 евро с Данък добавена стойност през 2031 година – нарастване с 1,12 евро или с близо 60%. Припомняме, че през 2021 година цената на ВиК услугите беше 1,50 евро, т.е. за 10 години цената на процедура се удвоява.
„ С какво се удвоява качеството на услугата? С какво се удвоява сигурността на водоснабдяването? С какво се удвоява отбраната на потребителите? Къде е насрещната изгода за хората? “ – питат от Изправи се.БГ в мнението.
Планираните разноски нарастват от 112,8 млн. евро през 2025 година до 206,1 млн. евро през 2031 година – растеж от 82,78%. Особено обезпокоително съгласно Изправи се.БГ е нарастването на разноските за хонорари – от към 20 млн. евро до над 47 млн. евро, или растеж от 136%, без тази сума да е обяснена с съответни изгоди за потребителите. Освен това така наречен непризнати разноски скачат от 580 хиляди евро на 31,1 млн. евро – 54-кратен скок, за който липсва каквото и да е пояснение.
От гражданската платформа показват, че за петгодишния интервал в проекта са заложени 160 млн. евро чиста облага, от която 123 млн. евро ще се насочат към акционерите на мажоритарния притежател „ Веолия “.
„ Защо жителите на София би трябвало да платят 123 млн. евро на акционерите на „ Веолия “? Каква е изгодата за града? Каква е изгодата за потребителите? Каква е изгодата за качеството на ВиК услугите? Ще намалее ли сензитивно цената на водата? Ще се реши ли казусът с общото ползване в етажната благосъстоятелност? Ще се прекратят ли разногласията към водомерите? Ще се подсигурява ли, че хората ще заплащат единствено това, което действително са потребили? Ще има ли същински надзор върху вложенията и разноските? “ – пита гражданската организация на някогашния омбудсман Мая Манолова.
В мнението си от Изправи се.БГ упорстват:
Столичният общински съвет да не поддържа бизнес проекта в настоящия му вид;
КЕВР да не утвърждава цени, несвързани с ясни и доказуеми усъвършенствания на услугата;
„ Софийска вода " да показа обществена, разбираема и детайлна аргументация за всяко планувано увеличение;
Столична община да започва цялостен разбор на концесионния контракт и да построи личен общински потенциал за ръководство на ВиК услугите.
Източник: lupa.bg
КОМЕНТАРИ




