. Гражданите на страната избират президент-между настоящия проевропейски държавен глава

...
. Гражданите на страната избират президент-между настоящия проевропейски държавен глава
Коментари Харесай

Прозападен или прокремълски курс за Кишинев? Молдова избира президент

. Гражданите на страната избират президент-между сегашния проевропейски държавен глава Мая Санду и някогашния основен прокурор Александър Стояногло, който е подкрепян от обичайно проруската Партия на социалистите. Избирателните секции в страната отвориха в 7:00 ч. тази заран и ще затворят в 21:00 ч.

Молдова сред Брюксел и Москва. Две седмици след референдума, на който жителите споделиха " да " на Европейски Съюз и след оспорваните избори в Грузия, където проруската ръководеща партия остана на власт, всички погледи са ориентирани към Кишинев.

На първия тур 52-годишната Мая Санду, която обърна тил на Москва след съветската инвазия в Украйна, получи двойно повече гласове от 57-годишния си конкурент Александър Стояногло, подкрепян от проруските социалисти.


Ако обаче отпадналите на първия тур проруски претенденти поддържат някогашния прокурор, той ще се окаже с изравнени позиции с сегашния президент. Вотът не е превдварително решен и тъй като Санду е подложена на критика поради неналичието на стопански и обществен прогрес, а Стояногло застъпва линията за присъединение към Европейски Съюз, само че по едно и също време с това поддържане на положителни стопански връзки с Русия.

Наталия: " Не съм срещу Европейски Съюз, само че не съм и против другарските връзки с Русия, проруски гласоподавател съм и не мисля, че Русия е зложелател ".

Силвия: " Ужасена съм, в случай че Стоаногло завоюва. Силно се надявам, че проевропейските сили ще победят. Ние сме за Мая Санду ".

В мощно поляризираното общество ясно се открояват два лагера - проевропейски настроените жители, съсредоточени основно в столицата, и проруските гласоподаватели, които живеят в селата и провинциалните сепаратискти региони на Приднестровието и Гагаузия.

Андрей Чурарару, анализатор: " Много хора се опасяват от война и виждат в претендента, който е в положителни връзки с Москва гаранция, че Молдова няма да бъде атакувана. Другата част от обществото обаче схваща, че съдружниците на Русия са в неизгодна позиция поради интернационалните наказания и осъзнават, че оставане в сянката на Москва би означавало беднотия и нулеви шансове за развиване ".

Русия беше упрекната в интервенция в изборите в Молдова. Москва отхвърля. Преди втория тур упрекнати в корупция публични чиновници бяха заменени, а държавното управление предизвести няколко страни в Европейски Съюз и Съединени американски щати, че Русия ще се опита да наруши изборния развой на хилядите гласуващите в чужбина молдовци.



Андрей Чурарару, анализатор: " Партньорите ни би трябвало да схванат, че Молдова заплаща висока цена, че скъса вразките си с Москва. Натискът е невиждан, а парите, налети за дестабилизация са колосални. Само през последните два месеца са изхарчени 39 милиона $ и общо над 100 милиона $ с една цел - да се върне страната в орбитата на Русия ".

Дезинформация, подправени имейли и даже смъртни закани са единствено част от методите да се всее боязън и суматоха измежду гласоподавателите. Службите за сигурност към този момент разкриха скица за пазаруване на гласове.


Последвайте ни във и

Вече може да ни гледате и в
Намерете ни в
Източник: bnt.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР