Тук не е Москва: Протест срещу цигуларя на Кремъл в София
Граждани излязоха на митинг пред зала „ България “ в символ на неодобрение против гастрола на близкия до Кремъл цигулар Вадим Репин, който през вчерашния ден имаше взаимен концерт със Софийската филхармония.
Протестиращите носеха български, украински и европейски знамена. Също и постери, на които се виждаше цигулка, от която капе кръв, на фона на породените от Русия опустошения в Украйна – знак на съпричастността на гостуващия цигулар към режима в Москва, извършващ военни закононарушения. На единия от плакатите имаше надпис „ Путин – палач, Репин – съизвършител ".
Припомняме, Вадим Репин, който получава обилно държавно финансиране от Москва, е почетен от Владимир Путин със звание „ национален актьор на Русия “ през април 2022 година – няколко седмици след началото на пълномащабната съветска инвазия в Украйна.
Протестът стартира умерено, само че след това някои от феновете, идващи на концерта, влязоха в пререкания с участниците, заявявайки, че не би трябвало да са през залата и даже се възмущаваха по какъв начин въобще се разрешават сходни събития. Демонстрантите дадоха отговор, че в една демократична страна всеки има право да съобщи гражданската си позиция и че акцията е координирана с локалните управляващи и е изцяло законна.
Агресивна посетителка на концерта назова протестиращите „ фашисти “, последваха и други нападки.
Участниците в акцията дадоха отговор със викания „ Тук не е Москва “, „ Червени отпадъци “, „ Слава на Украйна “.
Събитието е проведено от Български земеделски народен съюз с поддръжката на интернационалната организация Arts Against Aggression. Към него се причислиха представители на СУОБ " Мати Украйна " и на БНС.
До противоречивия концерт можеше въобще да не се стигне, в случай че самоопределящото се като евроатлантическо държавно управление на Андрей Гюров беше откликнало на апелите да анулира гастрола на културния пропагандист на Путин. Първо украинското посолство изпрати митинг до Министерството на външните работи, само че не последва реакция.
От своя страна интернационалната организация Arts Against Aggression се обърна с отворено писмо до българските институции с апел за анулация на събитието – в това число към министъра на културата от кабинета „ Гюров “ Найден Тодоров, по чиято покана Репин е у нас. Сдружението на украинските организации в България „ Мати Украйна “ също изпрати отворено писмо до институциите.
Нито един български виновен фактор обаче не реагира по какъвто и да е метод на апелите. Бившият към този момент министър Найден Тодоров даже спря мненията под Facebook обявата си за концерта на Репин.
Протестиращите носеха български, украински и европейски знамена. Също и постери, на които се виждаше цигулка, от която капе кръв, на фона на породените от Русия опустошения в Украйна – знак на съпричастността на гостуващия цигулар към режима в Москва, извършващ военни закононарушения. На единия от плакатите имаше надпис „ Путин – палач, Репин – съизвършител ".
Припомняме, Вадим Репин, който получава обилно държавно финансиране от Москва, е почетен от Владимир Путин със звание „ национален актьор на Русия “ през април 2022 година – няколко седмици след началото на пълномащабната съветска инвазия в Украйна.
Протестът стартира умерено, само че след това някои от феновете, идващи на концерта, влязоха в пререкания с участниците, заявявайки, че не би трябвало да са през залата и даже се възмущаваха по какъв начин въобще се разрешават сходни събития. Демонстрантите дадоха отговор, че в една демократична страна всеки има право да съобщи гражданската си позиция и че акцията е координирана с локалните управляващи и е изцяло законна.
Агресивна посетителка на концерта назова протестиращите „ фашисти “, последваха и други нападки.
Участниците в акцията дадоха отговор със викания „ Тук не е Москва “, „ Червени отпадъци “, „ Слава на Украйна “.
Събитието е проведено от Български земеделски народен съюз с поддръжката на интернационалната организация Arts Against Aggression. Към него се причислиха представители на СУОБ " Мати Украйна " и на БНС.
До противоречивия концерт можеше въобще да не се стигне, в случай че самоопределящото се като евроатлантическо държавно управление на Андрей Гюров беше откликнало на апелите да анулира гастрола на културния пропагандист на Путин. Първо украинското посолство изпрати митинг до Министерството на външните работи, само че не последва реакция.
От своя страна интернационалната организация Arts Against Aggression се обърна с отворено писмо до българските институции с апел за анулация на събитието – в това число към министъра на културата от кабинета „ Гюров “ Найден Тодоров, по чиято покана Репин е у нас. Сдружението на украинските организации в България „ Мати Украйна “ също изпрати отворено писмо до институциите.
Нито един български виновен фактор обаче не реагира по какъвто и да е метод на апелите. Бившият към този момент министър Найден Тодоров даже спря мненията под Facebook обявата си за концерта на Репин.
Източник: lupa.bg
КОМЕНТАРИ




