Супер вест за всички с Андроид на телефона
Гугъл към този момент е подготвен с Android 16, като първите смарт телефони с новата операционна система ще са на пазара напълно скоро. А с това ще стартира и актуализирането и на доста от актуалните модели до новата версия, съобщи Вести.
Android 16 вкарва много промени, като обръща внимание и на сигурността, отбелязва MakeUseOf. Платформата ще предложи няколко нови функционалности, които ще подобрят и равнището на сигурност на смарт телефона. Някои от тях могат да се задействат в допълнение от потребителя.
Например Advanced Protection. Чрез нея устройството влиза в режим на високо равнище на отбрана. Ще блокира достъпа до USB врата, когато дисплеят е заключен, анализите и филтрирането против измами са по-задълбочени и не се разрешава инсталиране на приложения от непознати източници. Режимът даже лимитира връзките до старите 2G мрежи, задейства по дифолт HTTPS сърфирането в интернет и други Тъй като рестриктивните мерки са много и това може да повлияе на работата на някои приложения, Гугъл споделя, че режимът е подобаващ за хора, които се нуждаят от спомагателни отбрани.
Някои от функционалностите ще са налични и настрана. Scam Detection да вземем за пример ще може да следи за разнообразни опити за измами по телефона или посредством известия. Функцията ще предизвестява потребителя, че входящото позвъняване може да е подозрително и да е с нараснало внимание. Системата даже може автоматизирано да филтрира някои от спам позвъняванията и известията.
Гугъл Play Protect ще получи много усъвършенствания. Функцията ще сканира приложенията за съмнителна интензивност или корист с позволения достъп. Анализите на активността се вършат локално, т.е. в границите на устройството и не са предават на сървъри.
Android 16 ще е по-внимателен и с двуфакторната автентикация. Много постоянно вторият пласт е код по SMS или нотификация през приложение. Те излизат на изводи екран и по този начин може да се злоупотреби с тях. Затова този вид известия ще бъдат скрити от изводи екран и наличието им ще се вижда единствено, когато потребителят отключи телефона.




