Голямото спринт събитие в българското ориентиране – knock-out-ът във Велико

...

И третото издание на knock-out спринта не разочарова състезатели и публика

Голямото спринт събитие в българското насочване – knock-out-ът във Велико Търново, бе извършено за трета поредна година по стръмните улици и стъпалата на старопрестолния град.

Близо 140 бяха претендентите за първата пресявка до 72 участници, по 36 при мъжете и дамите, които определяха 1/4-финалните серии. Те стартираха от паметника на Асеневци и финишираха наоколо до Царевец, а резултатите от квалификацията бяха годни за първия кръг на Българската паркова купа.

36 участници при мъжете и дамите във възрастовите групи от 16 до 40 години откриха място в четвъртфиналните серии. Според регламента шестима потеглят дружно по маршрута, а в идващия кръг място намират първите три от всяка от шестте серии. Традиционно прекомерно огромни изненади на този стадий не се получиха и любимците продължиха удобно напред.

Полуфиналите събраха 18-те най-хубави след 1/4-финалите. Те бяха разпределени в три серии, като първите двама от тях отиваха на огромния край. Без изненади мина при дамите, където място на финала откриха от 1 до 7 номер (първите от квалификацията по-рано през деня). При мъжете нещата не стояха по този начин и измежду последните шестима (след съдийско решение станаха седем) се подредиха 25-я и 26-я от квалификацията. Особено забавна бе серията с близнаците Драгоеви, които финишираха наедно като 2-ри и 3-ти и бе взето решение да вземат участие и двамата на финала.

Със слизане на мартенското слънце към залеза бе даден старт на последните две бягания – финалите при мъжете и дамите. При дамите за трета поредна година купата отиде при Кристина Иванова от Браун отбор, която завоюва с удобна преднина пред Мая Недялкова от Компас Крос. Третата позиция отиде при дебютиращата в този формат Луна Шателон от НСА-Сивен, която изостана с към минута. Рени Ненкова от Вариант 5 и двете представителки на Истрос Рая Асенова и Яна Пенева запълниха местата до шестото.

При мъжете Иван Сираков от Вариант 5 за трета поредна година не съумя да вземе първото място, надвит този път от Петър Борисов от Компас Крос. И въпреки всичко дългогодишният ни национал сподели огромния си опит като победи с 1 секунда със спринт младата вяра от Компас Крос Стефан Димитров. Останалите до седмото място пристигнаха с огромни разлики посред им – Ивайло Каменаров (Компас Крос), Тервел Драгоев (Вариант 5), Никола Иванов (Север Плевен) и Ивайло Драгоев (Вариант 5).