Голяма част от оръжието на Ислямска държава е произведено в

...
Голяма част от оръжието на Ислямска държава е произведено в
Коментари Харесай

Как българско оръжие стига до арсенала на ИДИЛ

Голяма част от оръжието на Ислямска страна е създадено в Източна Европа и в частност – в България, настояват европейски специалисти.

Според следствие на " Журнал дьо диманш ", една част от снаряжението на ИДИЛ датира от 80-те години – времето на войната сред Иран и Ирак. Друга част обаче, е създадена на Балканите сред 2005 година и 2014 година

Като образец се дават снаряди от 2010 година от оръжейния цех „ Арсенал” в Казанлък. В Северен Ирак пък са открити голям брой бойни автомати, създадени през 2004 година още веднъж у нас.

Изпълнителният шеф на завода Христо Ибушев не е поискал да беседва с създателите на следствието. Служител от Казанлък твърди пред „ Журнал дьо диманш”, че има дълъг опит с поръчки на оръжие което, най-малко публично, отива за Саудитска Арабия.

България бележи голям растеж на продажбите си. Повишението е 7500 % сред 2013 година и 2015 година, когато продажбите доближават 92 милиона евро.

Как това оръжие попада в ръцете на терористите? Според следствието, хаосът в района не е задоволително пояснение. Ролята на Саудитска Арабия е в центъра на въпросителните по пътя на оръжието за ИДИЛ.

Гледайте още в bTV Новините в 19!
Източник: btvnovinite.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР