Голяма част от българските предприемачи трябва да развият своите предприятия

...
Голяма част от българските предприемачи трябва да развият своите предприятия
Коментари Харесай

Български компании ще имат достъп до половин милиард лева за дигитализация на бизнеса

Голяма част от българските бизнесмени би трябвало да развият своите предприятия посредством нововъведения в областта на изкуствения разсъдък. Това стана ясно по време на събитие на b2b Media във връзка новите европейски регулации, свързани с AI, които засягат и българския бизнес. Различни бизнес водачи дадоха основни насоки за трансформацията на фирмите на Първото издание на форума " EU AI Act: Регулации и промяна в промишленостите ".

Основите на световни стандарти за контролиране на изкуствения разсъдък към този момент са наложени от Брюксел и както европейският, по този начин и българският бизнес би трябвало да се приспособяват съгласно тях. Част от ограниченията, които предстоят са създаването на ефикасни тактики за адаптиране и ръководство на бизнеси, както и идентифицирането на главните софтуерни закани в онлайн пространството в една все по-бързо разрастващата се софтуерна среда. 
 Снимка 689772
" В най-скоро време ще бъдат оповестени стратегии на стойност 470 милиона лв.. Тяхната съществена цел е точно цифровизация ", обяви Радослав Ризов, който е основен шеф на Групово дело " Европейски фондове за конкурентоспособност " към Министерство на нововъведенията.
 Изкуственият разсъдък ще оказва все по-голямо въздействие върху стопанската система и трудовия пазар в България
Изкуственият разсъдък ще оказва все по-голямо въздействие върху стопанската система и трудовия пазар в България

Пред Money.bg приказва Ина Агафонова - предс. на УС на " Виа Понтика "

Предстои част от българския бизнес да полеучи спомагателни принадлежности за обезпечаване на безплатни европейски средства, които са в границите на милиони евро. Към момента България е усвоила доста по-малко средства от прилежаща Гърция, по тази причина е извънредно време българските бизнесмени да се възползват от предоставените им благоприятни условия за подкрепяне, акцентират специалистите.

Стартиращи AI компании

По време на събитието пубриката се срещна с доктор Павол Биелик, който е механически шеф на българо-швейцарския стартъп LatticeFlow. Предприемачът описа за най-новия инструмент за инспекция на генеративни AI модели, създаден в съдействие с Швейцарския софтуерен институт и българския INSAIT.

В извънредна проява, той показа функционалностите на онлайн платформата COMPL-AI, предопределена да улесни бизнеса в използването на новите регулаторни условия на Европейски Съюз. Иновацията бе припозната от Европейската комисия като първата стъпка при практическото налагане на регулациите.
 Снимка 689770
На този декор доктор Ралица Заякова-Крушкова, която е иновационен управител към Център за трансфер на познания и технологии на ТУ-София, употребява помощта на своите персонални AI асистенти, с цел да изясни за типовете изкуствен интелект и тяхното приложение в всекидневието на хората. Тя обърна внимание на забързаните темпове на софтуерно развиване, като цитира Илон Мъск, който преди дни уточни, че през 2025 година изкуственият разсъдък ще бъде по-умен от хората. 
 Снимка 676184
Източник:

Дигиталната сигурност

Нуждата от цифрова сигурност е основна за бъдещите триумфи и сигурност на бизнеса, разясниха   доцент доктор Николай Крушков, началник на катедра " Интелектуална благосъстоятелност и софтуерен трансфер " в УНСС, и Иван Дудин, специалист по киберзащита, основана за AI. Дудин съпостави всеобщата липса на отбрана на данните в телефоните на хората с немарливост към опазването на персоналните им движимости. 
 Жонглирането с европейските регулации над изкуствения разсъдък е сложна задача за бизнеса
Жонглирането с европейските регулации над изкуствения разсъдък е сложна задача за бизнеса

Нужни са повече тласъци за вложения

Крушков от своя страна разяснява европейската инструкция NIS2, която публично влезе в действие през октомври. Експертът акцентира, че при противоречие с новите правила за киберсигурност фирмите ще бъдат изправени пред невиждани до този миг санкции за бизнеса.

И до момента в който българските компании би трябвало да се приспособяват към новата действителност, европейското законодателство, обвързвано с изкуствения разсъдък, наброява над 500 страници, напомни евродепутатът в мандат 2019-2024 Петър Витанов, който беше докладчик в сянка на закона за AI. Тепърва предстои доста работа, както от страна на страната, по този начин и от страна на българския бизнес за синхронизиране на европейското и българското законодателство, за а се стигне до трансформацията и дигитализацията на фирмите.
Източник: money.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР