Големият проблем на българския бизнес във всички части на страната

...
Големият проблем на българския бизнес във всички части на страната
Коментари Харесай

Работодателите имат достъп до 1 млрд. лева за финансиране на заетост и обучения

Големият проблем на българския бизнес във всички елементи на страната е неналичието на готови фрагменти. Краткосрочното решение е по-лесното привличане на експерти от чужбина, само че дълготрайното е развиването на качествата на работещите хора у нас - от образованието през натрупването на опит до опциите за преквалификация и подвижност. Това подчертаха министър председателят акад. Николай Денков, министри и представители на разнообразни държавни структури на конгрес в Шумен.

Контекст : Северна България изостава доста в икономическото си развиване от Южна България. Североизточният район не е изключение - с проблеми като ниски приходи, липса на фрагменти и задгранични вложения, които могат да бъдат доста по-големи.

Детайли : Икономическият министър Богдан Богданов беше безапелационен, че оправянето с несъответствието сред другите български области е основен приоритет на държавното управление.

По думите му краткосрочните ограничения изискват поддръжка както при започването на работа на специалисти от трети страни, по този начин и при консолидираното им в обществото. Големите старания обаче ще са ориентирани към личните фрагменти: " Разчитаме да повишим продуктивността на нашата стопанска система. (...) Северна и Североизточна България ще бъдат едни от главните бенефициенти на приемането на България в Шенген. Отсега би трябвало да мислим по какъв начин ще се развиват тези райони, къде ще се основават индустриални зони ".
 Снимка 631748
Източник:

Социалният министър Иванка Шалапатова уточни, че в границите на предходния програмен интервал близо 4400 работодатели от Североизточна България са получили над 120 млн. лв. поддръжка от европейския и българския бюджет за опазване и основаване на нови работни места. С парите към 47 000 души са били включени в претовареност.
 ИПИ: Най-големите опасности пред Плана за възобновяване са политически
Корупция и неприятна администрация - най-големите опасности пред БГ проекта за възобновяване

Експертите дадоха съответни рекомендации по какъв начин България да не пропилее европейския запас

Други над 1 милиарда лв. са планувани за адаптиране на работната мощ към новите условия на пазара на труда в цялата страна до 2027 година Работодателите към този момент могат да аплайват за финансиране на претовареност и образование.

А то е значимо. Просветният министър проф. Галин Цоков цитира проучване от Англия, съгласно което близо 60% от първокласниците ще работят специалности, които още не са основани. Той уточни, че ще се покачва ролята на висшите учебни заведения като деен фактор за развиването на районите и ще се основават консорциуми с присъединяване на бизнеса, а дуалното образование ще стане допустимо и във ВУЗ.

В момента единствено в Североизточна България 48 професионални гимназии реализират дуално образование и си партнират с над 100 компании, добави той.
 Защо дуалното образование е тройно печеливша формула?
Защо дуалното образование е тройно печеливша формула?

Ползи за бизнеса, учениците и учебните заведения

" Проблемът не е в неналичието на средства - средства има, хора има. Въпросът е по какъв начин да се употребяват тези средства по този начин, че хората да са по-подготвени ", безапелационен беше министър председателят акад. Николай Денков. Той означи, че продуктивността на човек от популацията остава сред 3 и 5 пъти по-ниска по отношение на развитите европейски страни.

Затова и задачите са по-ефективно потребление на работната мощ, привличане на фрагменти, само че и повишение на приходи, с цел да се запазят експертите и специалистите у нас.

Още нещо : Намирането и задържането на квалифицирана работна ръка е главен проблем и за турските вложители у нас, уточни посланикът на южната ни съседка н.пр. Айлин Секизкьок по време на форума.
 Турски компании работят по планове за $9 милиарда в чужбина
Турски компании работят по планове за $9 милиарда в чужбина

Строителният бранш на страната стана световна мощ през последните години

По думите ѝ при опит да внесат дипломиран личен състав от Турция, доста компании не съумяват да преодолеят поставените квоти. Затова и по думите ѝ " доста е значимо в професионалните гимназии да се придобива такова обучение, че от там да излизат квалифицирани експерти ". От огромно значение е също партньорството сред вузовете и бизнеса.
 Снимка 631749
Източник:

Секизкьок уточни, че стокообменът сред България и Турция е надхвърлил 7,4 милиарда $ след 36% растеж през 2022 година, по този начин южната ни съседка е трети по величина търговски сътрудник и за нея нашата страна е " портал към Европейски Съюз и индустриална база ". Така 70 огромни турски компании са създали вложения за 2,5 милиарда евро и обезпечават прехранване на 15 000 души, акцентира посланикът.
Източник: money.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР