Революционна машина за чипове на Canon минава тест
Големи чипмейкъри към този момент тестват новаторската машина на Canon
(снимка: Canon)
Първата литографска машина на Canon за нанопечат на чипове – технология, която дава обещание фрапантно понижаване на разноските за произвеждане на интегрални схеми, към този момент е предадена за проучване на полупроводниковите колоси Intel и Samsung.
Доставката на машината за литография с нанопечат на американски проучвателен консорциум не огромна стъпка към комерсиализацията на този новаторски способ за произвеждане на чипове. Новата технология доста понижава разноските и потреблението на сила. При нея детайлите на електронната верига се образуват посредством дисторция на покритието с щамповане, последвано от ецване.
Традиционното произвеждане на чипове се прави посредством фотолитография (DUV или EUV), при която фоточувствителен полимерен филм (фоторезист) се осветява през фотомаска с даден модел и по-късно експонираните сектори се отстраняват посредством ецване.
При нанопечатната литография изображението се образува с механична дисторция на полимерното покритие от матрица. С помощта на нанопечатна литография е допустимо да се получат наноструктури с размер под 10 нм върху много огромни площи, което е непостижимо с всички други литографски способи.
Предимството на нанопечатната литография пред фотолитографията е способността да се понижат индустриалните разноски и потреблението на сила. Докато стандартното фотолитографско съоръжение изисква набор от лещи или огледала, машините на Canon имат по-опростен дизайн и употребяват 10 пъти по-малко сила.
Нанопечатната литография също е по-удачна за образуване на комплицирани 3D дизайни благодарение на една матрица, развой, който е на практика неосъществим за реализиране с фотолитография.
Машината за литография с нанопечат на Canon е огромна стъпка към комерсиализацията на новаторски способ в производството на чипове (снимка: Canon)
Въпреки капацитета на новата технология, към момента има спънки пред комерсиалното ѝ потребление, най-значимите от които са недостатъци, породени от проникването на дребни прахови частици.
Доставката на първата пълнофункционална машина на Canon за тестване в Тексаския институт по електроника (TIE), подкрепена от водещи производители на полупроводници, загатва за назряваща огромна смяна в производството на чипове. Canon разгласи проекти за доставка на 10 до 20 машини годишно през идващите три до пет години.
Тексаският институт по електроника (TIE) е консорциум, подкрепян от Тексаския университет в Остин. В него влизат огромни играчи от полупроводниковата промишленост като Intel, NXP и Samsung, както и голям брой държавни организации и университетски институции.
Източник: technews.bg
КОМЕНТАРИ