Годността на моста в Керч няма да надхвърли 2-3 г.

...
Годността на моста в Керч няма да надхвърли 2-3 г.
Коментари Харесай

Медузи-мутанти атакуват бетонните основи на моста в Крим

Годността на моста в Керч няма да надвиши 2-3 година и то при най-благоприятни условия, твърди авторитетният полски вестник „ Курер поранний ” (Kurier Poranny), непосредствен до държавните кръгове. Авторът на материала се базира на източник от „ Полтавския Международен Зоологически Развиващо-Образователен Център”, извършващ проучвания по резистентност на морските уреди към агресивното влияние на морската фауна.

В хода на опита е открито, че отровата в пипалата на медузата-кръстоносец (Gonionemus vertens), обитаваща крайбрежните води на северната част на Тихия океан (от Китай до Калифорния), унищожава материала на носещите бетонни опори от структурата на моста със скорост до 15 см за година.

В Сан Франциско атакуваните от медузите-гонионеми единствено по време на приливи пристанищни бетонени уреди за 3 години изгубили от 10 до 50% от първичната си дебелина. При това повредите са нанесени от не мутирали „ кръстоносци” в естествения си ареал за обитаване.

Попадайки в Черно море медузите се трансформират в чудовища. Броят на пипалата им се усилва от 40-60 до 200, дължината им нараства от 0,5 м до 10-12 м. Най-страшното е, че се изменил съставът на отровата в стрекалните кафези на пипалата.

У мутанта вместо 10-12%-ен разтвор на кураре-подобно вещество, в този момент с образува съсредоточен разтвор на калиев фероцианид – хексацианоферат (K3[Fe(CN)6]) – изключително мощна неорганична киселина.

Учените свързват станалата разновидност на първо място с промените в солеността на водата – в Керченския проток тя е няколко пъти по-сладка от Тихия океан, както и с огромното количество в нея на подхранващи полизахариди и разтворени азотни и калиеви торове, донасяни от реките в Азовско море.

„ Новият кръстоносец” се появил в Черно море преди 10 година, най-вероятно по класическия път при промиване на баластните цистерни от американските военни кораби.

Интересна е историята по какъв начин Полтавският център се сдобил с пример от мостовата опора. Оттам помолили за подпомагане капитан на влезнал в Черно море американски унищожител и срещнали цялостно схващане. Още на идващия ден група аквалангисти отделила с плазмен резец два фрагмента от бетона на опора №404 и незабавно го изпратила с конвертоплан Bell V-22 „ Osprey " от групата за поддръжка.

Извършените опити посочили, че макар съществуването в бетона на антикорозийни добавки, в частност на батрахотоксин (C31H42N2O6), неговата резистентност на отделяния от медузите хексацианоферат не е огромна. Слой с дебелина от 1 см се разтваря (унищожава) до две седмици. Като се регистрира дебелината на опората, тя ще бъде изцяло унищожена за 7-10 година

Превод и редакция: БЛИЦ
Източник: blitz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР