Годишният доклад на Антикорупционния фонд (АКФ) отчита редица слабости и

...
Годишният доклад на Антикорупционния фонд (АКФ) отчита редица слабости и
Коментари Харесай

Годишният доклад на Антикорупционния фонд отчита редица слабости и пропуски в борбата с корупцията


Годишният отчет на Антикорупционния фонд (АКФ) регистрира редица недостатъци и пропуски в битката с корупцията. Документът бе показан през днешния ден.

Според разбора действителната картина на корупцията по високите етажи на властта остава скрита, а водените наказателни производства не отразяват същинското положение на корумпираност на обществения бранш на високо равнище, написа в отчета. По отношение на 49-те основни следствия за корупция, анализът на АКФ демонстрира, че през миналата година няма нито едно формирано и развило се следствие за корупционно закононарушение, ориентирано против високопоставено длъжностно лице. 

През 2021 година е влезнала в действие единствено една нова присъда по обвиняване за корупция по проблем от висок публичен интерес и тя е била оправдателна. 

Съотношението на влезлите в действие неоправдателни към оправдателните присъди по случаи, отнасящи се до високите етажи на властта, е три неоправдателни към 14 оправдателни, сочи отчетът. 

В него написа, че " през годината към незнаен край се запъти едно от най-големите в историята на страната " наказателни следствия против високопоставени длъжностни лица (трима министри и двама изпълнителни шефове на НЕК) за хипотетична корупция в енергийния бранш с твърдени вреди за бюджета от общо над половин милиард лв., касаещо плана „ АЕЦ Белене “. Срещу двама от обвинените министри делото е към този момент прекъснато, а скоро ще бъде прекъснато по отношение на всички поради изтекла безспорна отминалост за наказателно гонене, напомнят създателите на разбора.

Според АКФ всички нови случаи са останали на стадия на предварителната инспекция. Авторите на отчета напомнят и за глобите по световния антикорупционен закон „ Магнитски “.

Анализът за предходната година демонстрира, че макар нуждата от законодателни промени, такива през 2021 година не бяха подхванати. Причина е късият живот на няколко Народното събрание.

От АКФ проучват и работата на антикорупционната комисия. Миналата година в дирекция „ Конфликт на ползи “ е осъществена инспекция по общо 255 сигнала. В относителен проект се следи лек спад на получените и обработени от дирекцията сигнали по отношение на 2020 година. В същото време има растеж на сигналите по отношение на 2018 година и 2019 година Миналата година КПКОНПИ е приела 104 решения всъщност, от които 22 за определяне на спор на ползи и 82, с които спор не се открива. Преобладаващият брой от прегледаните случаи - 78, са за лица, които заемат обществена служба на локално равнище, а останалите 26 са по отношение на лица, които заемат обществена служба на централно равнище.

От АКФ упорстват за гаранции по отношение на независимостта на антикорупционния орган, като се дават по-високи гаранции за гласност на процедурата, политическа индиферентност и професионализъм.
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР