Годината е 2025, градът – на 100-те войводи. Ябълката на раздора

...
Годината е 2025, градът – на 100-те войводи.
Ябълката на раздора
Коментари Харесай

„Свалят” изложбата за Сините камъни два дни след откриването ѝ?

Годината е 2025, градът – на 100-те войводи.

Ябълката на раздора е Природен парк „ Сините камъни ” . Или по-точно – желанието
на жителите на да завещаят на децата си природата, която те самите обичат, с която са израснали и която имат вяра, че им носи чиста вода и въздух и прави града им положително място за живеене.

Проблемът – опитите за нелегално изключване на територии от парка.

Многократно през годините са изплували апетити за приватизиране и застрояване на емблематични местности в Природен парк „ Сините камъни ”. (1,2). Последният опит за разпокъсване на една от дребното предпазени територии у нас е от 2024-та година и включва две процедури.

Първата е за изключване на парцел (ПИ 67338.404.1), върху който е ситуиран така наречен Алпийски дом – благосъстоятелност на „ Болкън Резидънс “ ЕООД.

Втората – предложение на кмета на Сливен, признато от Общинския съвет в нарушаване на родното законодателство, за превръщането на местностите Карандила и Даулите в селищни формирания .

За благополучие, потомците на тези войводи не отстъпват на предците си и подеха сериозна борба за запазване на природата. Тя включва серия от митинги в Сливен и София, осведомителна акция в обществените мрежи, галерия, която показва хубостта и значимостта на парка, както и поредност от идни срещи с специалисти, отдадени на съответни тематики (орхидеите, птиците, бозайниците и пеперудите в парка).

Кадри за изложбата предоставиха фенове на природата с разнообразни специалности – учени, хоби-ботаници, природозащитници, жители, подкрепени експертно от Българска фондация „ Биоразнообразие “.

Експозицията бе подредена в Информационно-културен център на Община Сливен при цялостно подпомагане от страна на Общината, а откриването ѝ притегли огромен интерес както измежду жителите на Сливен, пристигнали на място, по този начин и измежду медиите.

„ Ние сме доста признателни, че успяхме да поместим изложбата в информационно-културния център на Община Сливен, тъй че всички, които заседават в Общината да минават през нея и да я видят преди да гласоподават последващи решения ” , показа изпълнителният шеф на Българска фондация „ Биоразнообразие “ Йорданка Славова пред „ БНР “.

Но два дни след откриването, чиновник от Общината се обажда по телефона на уредника с гледище изложбата да бъде отстранена най-късно до 9
февруари (неделя). Причината – станало е „ комплициране ”.

Вече е изпратено писмо до кмета на Сливен с искане за документално удостоверение на устното гледище, както и пояснение на аргументите за смяната.

Но обстановката оставя горчив усет и провокира съмнение към локалната власт, че
чува гласа на жителите на Сливен. Остават и подозренията дали протичащото се
дължи само на чиновническо недовиждане. Особено, когато прибавим
споделените персонални истории на участвали на митингите в Сливен, че са получавали „ препоръки ” от познати на познати (в дребните градове всички са познати на познати) да не се замесват и един напълно „ инцидентен “ случай – намушкана с шило на няколко места автомобилна гума на един от уредниците на изложбата в деня на нейното разкриване.

За още вести вижте

Присъединете се към нашия 

Започва построяването на пътя до Мулдавския манастир, над Асеновград

Източник: iskra.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР