Глобалното затопляне засегна цял свят през 2024г., щетите струват рекордно

...
Глобалното затопляне засегна цял свят през 2024г., щетите струват рекордно
Коментари Харесай

Глобалното затопляне засегна цял свят през 2024г., щетите струват рекордно много


Глобалното стопляне засегна целия свят през 2024г., вредите костват рекордно доста. Афганистан, Русия, Бразилия, Китай, Непал, Уганда, Индия, Сомалия, Пакистан, Бурунди и Съединените щати също не бяха пощадени от наводненията
през последните 12 месеца.
През 2024 година нито един район не беше пощаден от естествени бедствия – от дребния, нежен архипелаг Майот до могъщата Саудитска Арабия, от проспериращите европейски мегаполиси до пренаселените африкански сиромашки квартали, като съвсем всички бедствия
бяха засилени от световното стопляне.
През 2024 година, най-горещата година в историята, бяха регистрирани рекордни температури както във въздуха, по този начин и на повърхността на моретата, и тази топлота даде гориво за усилване на циклоните, горещите талази и други рискови
метеорологични феномени по целия свят.
Според мрежата от учени World Weather Attribution (WWA), която е пример за разбор на въздействието на световното стопляне върху естествените бедствия, съвсем всички огромни бедствия, изследвани през последните 12 месеца, са били изострени от последствията от излъчванията
на парникови газове на човечеството.
„ Въздействието на стоплянето, породено от изкопаемите горива, в никакъв случай не е било по-ясно или по-опустошително, в сравнение с през 2024 година Живеем в нова рискова епоха “, съобщи климатологът Фридерике Ото, началник на WWA, представен от Агенция Франс Прес.

Смъртоносната заплаха от горещите талази получи гласовит отзив през юни, когато повече от 1300 мюсюлмански поклонници починаха по време на хаджа – поклонението до Мека – в Саудитска Арабия.
Температурите доближиха 51,8 °C.
Нито един континент не беше пощаден от рисковите горещини, чието название „ спокоен палач “ беше илюстрирано от жертвите, регистрирани в Тайланд, Индия и Съединените щати.
В Мексико горещата вълна беше толкоз мощна,
че маймуните гаулайтери паднаха мъртви от дърветата, а в Пакистан милиони деца останаха у дома, когато термометърът се повиши над 50 °C.
В Гърция ранната гореща вълна от над 40 °C
през юни докара до затварянето на Акропола и подхрани мощни пожари, като сложи началото на най-горещото лято в Европа.

Глобалното стопляне не е единствено синоним на горещи талази: по-топлите океани значат, че се изпарява повече вода, а по-топлата атмосфера задържа повече влага (до 7% повече на 1°C), което води до проливни дъждове.
През април в Обединените арабски емирства
за един ден паднаха дъждове, равняващи се на двегодишен дъжд, които наводниха огромни региони от пустинната страна и стопираха работата на летището в Дубай.

Междувременно Кения таман беше излязла от епизод на изключителна суша, когато източноафриканската страна претърпя
най-тежките си наводнения от няколко десетилетия.
В Западна и Централна Африка четири милиона души се нуждаеха от филантропична помощ след исторически наводнения, при които починаха повече от 1500 души, а Европа – изключително Испания – също пострада от опустошителни наводнения.
Афганистан, Русия, Бразилия, Китай, Непал,
Уганда, Индия, Сомалия, Пакистан, Бурунди и Съединените щати също не бяха пощадени от наводненията през последните 12 месеца.

Затоплянето на повърхността на океаните подхранва силата на тропическите циклони, ускорявайки силата на разрушителните ветрове при навлизането им в сушата.
Големи урагани като Милтън, Берил и
Хелене опустошиха Съединените щати и Карибския басейн през сезон 2024 година, характеризиращ се с интензивност на циклоните над междинната.

Само през ноември Филипините претърпяха шест огромни стихии, единствено два месеца откакто
тайфунът Яги опустоши Югоизточна Азия.
Циклонът „ Чидо “, който опустоши Майот през декември, щеше да бъде по-малко мощен, в случай че не бяха настъпили климатичните промени, сочи авансово изследване.
Засушавания и пожари
В резултат на изменението на климата
някои райони на света стават по-влажни, а други – по-сухи.

Засушаването засегна тежко няколко района на Северна и Южна Америка, предизвиквайки огромни горски пожари в западната част на Съединените щати, Канада и даже в елементи от Амазония –
един от най-влажните райони в света.
В резултат на следващите месеци на суша в южните африкански страни, по данни на Световната стратегия по прехраната, през декември към 26 милиона души са били застрашени от апетит.

Екстремните метеорологични феномени са лишили живота на хиляди хора през 2024 година и са довели до обедняването на безчет други.
В икономическо отношение
естествените бедствия са предизвикали загуби в размер на 310 милиарда $ в международен мащаб, съгласно оценка на застрахователната група Swiss Re.

По данни на управляващите към 1 ноември в Съединени американски щати са регистрирани 24 метеорологични бедствия от началото на годината, като
вредите надвишават един милиард $.
В Бразилия сушата е коствала на селскостопанския бранш 2,7 милиарда $ сред юни и август. Според интернационална комерсиална организация международното произвеждане на вино, подкопано от неприятното време, е достигнало най-ниското си равнище от 1961 година насам.
Източник: flashnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР