Главата на статуя в Големия канал на Хераклея Синтика се

...
Главата на статуя в Големия канал на Хераклея Синтика се
Коментари Харесай

Намерената мраморна глава е част от втората статуя в Хераклея Синтика

Главата на скулптура в Големия канал на Хераклея Синтика се оказа част от втория мраморен артефакт, открит в античния град. Статуята към този момент е превозена в музея в Петрич, само че поради риск от пропукване в дясното бедро, няма да бъде изправена.

По-рано през днешния ден археолозите извадиха втората скулптура, открита в Големия канал. Тя беше повдигната с кран. Тепърва ще се изследва защо главата е била заровена в другия завършек на канала, вместо да бъде поставена до торса на скулптурата. 

" Главата сигурно е от втората скулптура - към този момент е тествано и потвърдено. Скулптурата е с към 150 години по-късна от първата, открита в Големия канал на Хераклея Синтика ", уточни ръководителят на разкопките проф. Вагалински, като добави, че е от II век сл. Хр., само че двете са заровени по едно и също време след огромното земетресение през IV век.

Засега изправянето на втората статуя в Петричкия музей се отсрочва, така като пукнатината в бедрото е огромна и е по-правилно да се избегне риска, като се направи цялостна реституция и консервация.

По-рано през деня втората статуя бе преместена в музея в Петрич. При изваждането и пакетирането се разкри пукнатина в едното бедро, укрепена още в древността с железни шипове. 

От 18:00 ч. е планувана лекцията на ръководителя на разкопките проф. д-р Людмил Вагалински, който ще направи резюме на резултатите от тазгодишното изследване на Хераклея Синтика.

На 20 септември втора скулптура без глава и дясна китка бе открита в огромния канал на Хераклея Синтика. Археолозите от екипа на проф. Вагалински се натъкнаха на нея покрай мястото в канала, където беше открит и първият артефакт - съвсем изцяло непокътнато изображение на управник, показан като господ Хермес. Няколко дни по-късно излезе и главата. Тя бе положена в противоположния на статуята завършек на канала, наречен Клоака Максима. " Положена е по този начин, че да гледа към откритата по-рано скулптура без глава. Това надали е инцидентно ", загатна още тогава археологът проф. доктор Людмил Вагалински.

Източник: inews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР