Героите не чакат: Кои са наградените доброволци на TimeHeroes
Герой.
Така дефинира своята сестра братът на една от номинираните в категория доброволци за Годишните награди за доброволчество " ГЕРОИТЕ " на TimeHeroes. В първите дни на войната в Украйна, когато украинските бежанци идват в България, тя отива в Спортната зала във Варна, с цел да им помогне. Вижда неизползваемите облекла от даренията и бързо се свързва с компания за преработване. Подпомага събитията " Размяна на облекла " и " Размяна на книги ", оказва помощ при реставрирането на керамични съдове на Археологическия музей във Варна, събира изхвърлените коледни елхи и ги предава на Зоопарка във Варна, храни близо 20 улични котки, а в края на предходната година подарява за трети следващ път косата си за направа на перука за онкоболна жена.
Името й е Стела Илиева и тя получи приз за активност в категория " Доброволци " на шестите Годишни награди " ГЕРОИТЕ " на. Церемонията по връчването им се състоя в четвъртък вечерта (20 април) в центъра за модерни изкуства " Топлоцентрала ". Президентът на фондация " Америка за България " Нанси Шилър връчи премията на Стела Илиева, която напомни посланието на организацията, че
доброволчеството е фасулска работа и всеки я може
" ГЕРОИТЕ " отличават хора и организации с извънреден принос за развиването на доброволческата просвета в България.
Журито награждава доброволци, организации, компании и публицисти за тяхната дейна работа и гражданска позиция. Организаторите оповестиха, че тази година са получили 167 номинации. А журито е било в състав Мила Минева, социолог, програмен шеф на Център за демократични тактики и учител в Софийския университет, Жюстин Томс - бизнесмен, маркетолог, блогър, създател на книги и учител в Нов български университет, Светослав Иванов - публицист и водещ на предаването " 120 минути " по Би Ти Ви, Рая Раева - деятел и информационен специалист в " Български фонд за дамите ", както и Наталия Иванова и Емануела Иванова от екипа на TimeHeroes.
Помощта за потърпевшите от войната против Украйна, силата на доброволчеството и построеното гражданско общество бяха във фокуса на събитието. В тазгодишното издание на премиите значимо място заеха доброволците и организациите, които са помагали на бежанците, идващи от Украйна.
TimeHeroes няма да успее да награди всички хора, които оказват помощ непринудено, само че посредством номинациите и премиите прави опит напъните им да са още по-видими и разпознаваеми. Затова и организацията не основава премиите като съревнование, а по-скоро като жест на публично самопризнание и признателност, припомниха от платформата.
С приз за активност бе отличен и Дмитрий Иванов от Варна, програмист, който работи върху подобряването на градската среда посредством новаторски решения. В групата във Facebook " Стоп Вандал! " всеки ден се разгласяват фотоси, в които се вижда резултатът от работата на Дмитрий - засадени дръвчета, почистени спирки, пребоядисани фасади. През 2021 година основава Зелен указател за дърветата във Варна, който предлага да повери на общината.
Ученици и доброволци от Софийската математическа гимназия, които са взели участие в предходно съревнование на TimeHeroes, излязоха на сцената, с цел да разгласят спечелилите в категория влияние. Наградените Лазар Радков, Никола Раднев и Манол Пейков са доброволци, които оказват помощ на бежанците от Украйна.
На какво учи доброволчеството децата
През лятото на 2022 година Лазар пътува с два буса до Украйна , с цел да достави медикаменти, храна, санитарни материали на нуждаещите се там, а през януари тази година закарва 70 генератора за останалите без ток до бойното поле в региона на Харков.
Още през първите дни на войната Никола Раднев дава къщата си в Перник на украинки и техните деца. Изпраща помощ и до сражаващите се на фронта украинци.
Манол Пейков е обезпечил над 400 генератора за ток за разнообразни места в засегнатите региони в Украйна. Друга негова самодейност е изпращането на книги на български език за библиотеката в Болград. Той се включи в церемонията посредством видео, благодари за премията и сподели, че посредством персоналния си профил във " Facebook " е съумял да събере над милион и половин лв. за украинската идея и съобщи, че в България се ражда ново гражданско общество.
Като дами ангели оприличи наградените с приз за прогрес
авторката и деятел Теа Денолюбова. Тя връчи премията на Анна Хакман, Наталия Тодорова и Веси Деянова за тяхната работата като доброволци в първите месеци от войната в Украйна.
" Не може да не помагаш, по какъв начин може да спим, когато знаем за всички тези хора, които бягат от войната. България реагира, за разлика от българския парламент, където ръководещите не откриха куража да работят, само че доста организации откриха този кураж ", сподели Жюстин Томс, член на журито. Тя връчи премията за увереност, боядисана в цветовете на украинското знаме, на доброволците от Центъра за подпомагане на бежанци във Варна .
В категория " Организация " бяха отличени Националната асоциация за доброволците на Република България, включително и Съюзът на спасителите и Пещерно избавяне . Асоциацията получи приз за самоуверено сърце.
" Доброволците са на първа линия и при преодоляването на пожарите наоколо до село Лесичево, при наводненията в Карловско, а през февруари 47 от тях отпътуват в Турция, с цел да се включат в напъните да спасят хора, затрупани от отломките след опустошителните трусове. Благодарение на напъните им са избавени 31 души ", показаха ги от TimeHeroes.
Фотографско списание споделя за доброволчеството в България
Награда за неотстъпчивост
получиха фондация " Emprove " и фондация " Будителките " , организации, които работят за правата на дамите и се афишират против домашното принуждение. Фондация " Emprove " стои зад самодейността #ЖенитеSurvivors - общественост от дами, зад чийто тил стои кошмарът от домашното принуждение и които споделят опита и оказват помощ на други жертви на експанзия. " Будителките " основават Facebook групата " Не си сама - дружно против насилието ", в която доброволци и експерти оказват помощ на онлайн общността.
Фондация " Добро за всеки " работи единствено от една година, само че към този момент е осъществила 34 задачи в платформата TimeHeroes.org. Сред една от сполучливите дела на фондацията е основаването на място за осъществяване на безвъзмездни уроци за деца в неравностойно състояние. За доброволческата си интензивност фондацията бе наградена с приз за развиване.
В рамките на една година Сдружението на украинските организации в България " Мати Украйна " съумява да изпрати над 60 тона филантропична помощ към бедстващите в Украйна. Организацията получи приз за изчерпателност.
За работата си с доброволци и построяването на " Втори дом " за бягащите от войната в Пловдив, екипът на фондация " Ukraine support and renovation " бе награден с приз за ентусиазъм.
За напъните в поддръжка на бежанците от Украйна бяха отличени организациите " За положителното " и " Три дами " с приз за разпоредителност.
" През 2022 година " За положителното " бяха една от първите организации, които предизвикаха филантропичен център за бягащите хора от войната в Украйна и месеци наред го управляваха в постройката на SoftUni. През него са минали десетки доброволци, с цел да сортират дарения, да се включват в транспорт на храни и багажи или да вършат компания на децата в стремително основания детски център. И до през днешния ден фондацията ръководи
акция в помощ на избягалите от войната и продължава да съвместява тази си активност с постоянната си поддръжка на деца, детски болнични отделения и уязвими групи ", припомниха от TimeHeroes.
А за фондация " Три дами " описаха, че като се изключи че основава пункт за събиране на дарения още в първите дни след началото на войната, " съвсем незабавно по-късно екипът започва самодейността " Нов другар ", в която български деца подаряват играчките си, съпроводени с ръчно направени картички или рисунки с послания за своите връстници бежанци. За по-малко от месец, най-малките донори на фондацията съумяват да изпълнят 300 торби с блага за украински деца. Тази грижа под формата на блага за гушкане и игра бива разпределяна на деца в София и по Черноморието ".
Специални грамоти за работата и поддръжката им към украинските бежанци получиха Фондация за достъп до права , Интеграционно-образователен център Український Вулик , Народно читалище " Иван Вазов -2014 " , Фондация " Открито сърце " и Независима доброволческа мрежа MockingJay - Варна .
В категория " Компании " бяха наградени CluneTech , Schwarz IT Bulgaria , SoftUni за доброволческата им интензивност. Questers , LIDL , Generali също получиха грамоти за тяхната активност в поддръжка на украинските бежанци.
В категория " Журналисти " бяха отличени Мария Черешева , която получи приз за изцяло отразяване, Денислава Данкова - приз за районно отразяване, Енея Георгиева - приз за летящ старт / млад създател и Владимир Геше в с приз за отразяване на екологични тематики.
Мария Черешева, публицист: Трябва да се основават проверяващи медии
Така дефинира своята сестра братът на една от номинираните в категория доброволци за Годишните награди за доброволчество " ГЕРОИТЕ " на TimeHeroes. В първите дни на войната в Украйна, когато украинските бежанци идват в България, тя отива в Спортната зала във Варна, с цел да им помогне. Вижда неизползваемите облекла от даренията и бързо се свързва с компания за преработване. Подпомага събитията " Размяна на облекла " и " Размяна на книги ", оказва помощ при реставрирането на керамични съдове на Археологическия музей във Варна, събира изхвърлените коледни елхи и ги предава на Зоопарка във Варна, храни близо 20 улични котки, а в края на предходната година подарява за трети следващ път косата си за направа на перука за онкоболна жена.
Името й е Стела Илиева и тя получи приз за активност в категория " Доброволци " на шестите Годишни награди " ГЕРОИТЕ " на. Церемонията по връчването им се състоя в четвъртък вечерта (20 април) в центъра за модерни изкуства " Топлоцентрала ". Президентът на фондация " Америка за България " Нанси Шилър връчи премията на Стела Илиева, която напомни посланието на организацията, че
доброволчеството е фасулска работа и всеки я може
" ГЕРОИТЕ " отличават хора и организации с извънреден принос за развиването на доброволческата просвета в България.
Журито награждава доброволци, организации, компании и публицисти за тяхната дейна работа и гражданска позиция. Организаторите оповестиха, че тази година са получили 167 номинации. А журито е било в състав Мила Минева, социолог, програмен шеф на Център за демократични тактики и учител в Софийския университет, Жюстин Томс - бизнесмен, маркетолог, блогър, създател на книги и учител в Нов български университет, Светослав Иванов - публицист и водещ на предаването " 120 минути " по Би Ти Ви, Рая Раева - деятел и информационен специалист в " Български фонд за дамите ", както и Наталия Иванова и Емануела Иванова от екипа на TimeHeroes.
Помощта за потърпевшите от войната против Украйна, силата на доброволчеството и построеното гражданско общество бяха във фокуса на събитието. В тазгодишното издание на премиите значимо място заеха доброволците и организациите, които са помагали на бежанците, идващи от Украйна.
TimeHeroes няма да успее да награди всички хора, които оказват помощ непринудено, само че посредством номинациите и премиите прави опит напъните им да са още по-видими и разпознаваеми. Затова и организацията не основава премиите като съревнование, а по-скоро като жест на публично самопризнание и признателност, припомниха от платформата.
С приз за активност бе отличен и Дмитрий Иванов от Варна, програмист, който работи върху подобряването на градската среда посредством новаторски решения. В групата във Facebook " Стоп Вандал! " всеки ден се разгласяват фотоси, в които се вижда резултатът от работата на Дмитрий - засадени дръвчета, почистени спирки, пребоядисани фасади. През 2021 година основава Зелен указател за дърветата във Варна, който предлага да повери на общината.
Ученици и доброволци от Софийската математическа гимназия, които са взели участие в предходно съревнование на TimeHeroes, излязоха на сцената, с цел да разгласят спечелилите в категория влияние. Наградените Лазар Радков, Никола Раднев и Манол Пейков са доброволци, които оказват помощ на бежанците от Украйна.
На какво учи доброволчеството децата
През лятото на 2022 година Лазар пътува с два буса до Украйна , с цел да достави медикаменти, храна, санитарни материали на нуждаещите се там, а през януари тази година закарва 70 генератора за останалите без ток до бойното поле в региона на Харков.
Още през първите дни на войната Никола Раднев дава къщата си в Перник на украинки и техните деца. Изпраща помощ и до сражаващите се на фронта украинци.
Манол Пейков е обезпечил над 400 генератора за ток за разнообразни места в засегнатите региони в Украйна. Друга негова самодейност е изпращането на книги на български език за библиотеката в Болград. Той се включи в церемонията посредством видео, благодари за премията и сподели, че посредством персоналния си профил във " Facebook " е съумял да събере над милион и половин лв. за украинската идея и съобщи, че в България се ражда ново гражданско общество.
Като дами ангели оприличи наградените с приз за прогрес
авторката и деятел Теа Денолюбова. Тя връчи премията на Анна Хакман, Наталия Тодорова и Веси Деянова за тяхната работата като доброволци в първите месеци от войната в Украйна.
" Не може да не помагаш, по какъв начин може да спим, когато знаем за всички тези хора, които бягат от войната. България реагира, за разлика от българския парламент, където ръководещите не откриха куража да работят, само че доста организации откриха този кураж ", сподели Жюстин Томс, член на журито. Тя връчи премията за увереност, боядисана в цветовете на украинското знаме, на доброволците от Центъра за подпомагане на бежанци във Варна .
В категория " Организация " бяха отличени Националната асоциация за доброволците на Република България, включително и Съюзът на спасителите и Пещерно избавяне . Асоциацията получи приз за самоуверено сърце.
" Доброволците са на първа линия и при преодоляването на пожарите наоколо до село Лесичево, при наводненията в Карловско, а през февруари 47 от тях отпътуват в Турция, с цел да се включат в напъните да спасят хора, затрупани от отломките след опустошителните трусове. Благодарение на напъните им са избавени 31 души ", показаха ги от TimeHeroes.
Фотографско списание споделя за доброволчеството в България
Награда за неотстъпчивост
получиха фондация " Emprove " и фондация " Будителките " , организации, които работят за правата на дамите и се афишират против домашното принуждение. Фондация " Emprove " стои зад самодейността #ЖенитеSurvivors - общественост от дами, зад чийто тил стои кошмарът от домашното принуждение и които споделят опита и оказват помощ на други жертви на експанзия. " Будителките " основават Facebook групата " Не си сама - дружно против насилието ", в която доброволци и експерти оказват помощ на онлайн общността.
Фондация " Добро за всеки " работи единствено от една година, само че към този момент е осъществила 34 задачи в платформата TimeHeroes.org. Сред една от сполучливите дела на фондацията е основаването на място за осъществяване на безвъзмездни уроци за деца в неравностойно състояние. За доброволческата си интензивност фондацията бе наградена с приз за развиване.
В рамките на една година Сдружението на украинските организации в България " Мати Украйна " съумява да изпрати над 60 тона филантропична помощ към бедстващите в Украйна. Организацията получи приз за изчерпателност.
За работата си с доброволци и построяването на " Втори дом " за бягащите от войната в Пловдив, екипът на фондация " Ukraine support and renovation " бе награден с приз за ентусиазъм.
За напъните в поддръжка на бежанците от Украйна бяха отличени организациите " За положителното " и " Три дами " с приз за разпоредителност.
" През 2022 година " За положителното " бяха една от първите организации, които предизвикаха филантропичен център за бягащите хора от войната в Украйна и месеци наред го управляваха в постройката на SoftUni. През него са минали десетки доброволци, с цел да сортират дарения, да се включват в транспорт на храни и багажи или да вършат компания на децата в стремително основания детски център. И до през днешния ден фондацията ръководи
акция в помощ на избягалите от войната и продължава да съвместява тази си активност с постоянната си поддръжка на деца, детски болнични отделения и уязвими групи ", припомниха от TimeHeroes.
А за фондация " Три дами " описаха, че като се изключи че основава пункт за събиране на дарения още в първите дни след началото на войната, " съвсем незабавно по-късно екипът започва самодейността " Нов другар ", в която български деца подаряват играчките си, съпроводени с ръчно направени картички или рисунки с послания за своите връстници бежанци. За по-малко от месец, най-малките донори на фондацията съумяват да изпълнят 300 торби с блага за украински деца. Тази грижа под формата на блага за гушкане и игра бива разпределяна на деца в София и по Черноморието ".
Специални грамоти за работата и поддръжката им към украинските бежанци получиха Фондация за достъп до права , Интеграционно-образователен център Український Вулик , Народно читалище " Иван Вазов -2014 " , Фондация " Открито сърце " и Независима доброволческа мрежа MockingJay - Варна .
В категория " Компании " бяха наградени CluneTech , Schwarz IT Bulgaria , SoftUni за доброволческата им интензивност. Questers , LIDL , Generali също получиха грамоти за тяхната активност в поддръжка на украинските бежанци.
В категория " Журналисти " бяха отличени Мария Черешева , която получи приз за изцяло отразяване, Денислава Данкова - приз за районно отразяване, Енея Георгиева - приз за летящ старт / млад създател и Владимир Геше в с приз за отразяване на екологични тематики.
Мария Черешева, публицист: Трябва да се основават проверяващи медии
Източник: dnevnik.bg
КОМЕНТАРИ