Германският вестник Берлинер цайтунг обяви, че започва разследване на новия

...
Германският вестник Берлинер цайтунг обяви, че започва разследване на новия
Коментари Харесай

Германски вестник разследва новия си издател, оказал се информатор на "Щази"

Германският вестник " Берлинер цайтунг " разгласи, че стартира следствие на новия си притежател Холгер Фридрих, откакто той се разгласи за осведомител на " Щази ", тайната полиция на Германската демократична република.

Основаният през 1945 година вестник, платен тази година от Фридрих, изясни, че издателят е заречен " цялостна поддръжка и подпомагане " в напъните на редакцията да откри какъв брой тъкмо е бил замесен той в работата на " Щази ".

Кодовото му име е било Петер Бернщайн и той го е употребявал като 174 хиляди неофициални сътрудници на организацията.

Редакторите на " Берлинер цайтунг " и " Берлинер пощальон " (другото купено от него издание) Йохен Арнц и Елмар Йен в този момент считат да се поучават с специалисти и да приказват със очевидци, както и да схванат за какво Фридрих не е разказвал за контактите си с " Щази " още преди да бъде приключена договорката.

" Berliner Zeitung " - Stasi-Skandal um Verleger Holger Friedrich https://t.co/ytttvGFLny
— BILD (@BILD) November 15, 2019

В публицистична публикация двамата изясняват, че желаят да подтикват двойна полемика - разоговор с издателя за отговорността му, само че и за какво 30 години след рухването на Берлинската стена германците към момента не са осъзнали задължението да стоят зад дейностите си, въпреки човек да не трябва да е в недружелюбност поради тях за безконечни времена.

Издателят споделя, че сходно мнозина източногерманци е бил заставен да сътрудничи след опит да избяга от страната. Твърди, че не е бил деен и е употребявал всеки вероятен случай, с цел да не работи за службите. В. " Велт ам зонтаг " обаче разгласява документи, съгласно които той е предоставял информация, до момента в който е бил на военна работа, и с част от данните са били уличаващи в тежки нарушавания.

Натрупалото съществени задължения издателство " М Дюмонт Шауберг " продаде вестника през септември и публицистите гледаха на Фридрих като избавител, написа " Гардиън ". Самият той означи в коментар, откакто купи изданието, че желае да усили интереса към политиката в страната посредством страниците на " Берлинер цайтунг " - единственият източногермански ежедневник, съумял да резервира значима роля на немския пазар след рухването на Берлинската стена.
Източник: dnevnik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР