Германският парламент прие мащабна реформа за правилата за държавния дълг,

...
Германският парламент прие мащабна реформа за правилата за държавния дълг,
Коментари Харесай

Историческо решение: Германия прие мащабния пакет на Мерц за разходи в отбраната

Германският парламент одобри огромна промяна за разпоредбите за държавния дълг, която ще направи допустимо поемането на исторически по мярка задължения за вложения в защитата.

Амбициозният проект цели рекордно финансиране на промени освен в сферара на сигурността, само че и в гражданската инфраструктура, стопанската система и битката с климатичните промени през идващите години. Според някои оценки могат да бъдат отделени разноски до 1 трилион евро.

Приемането на закона е основна победа за бъдещия канцлер на страната Фридрих Мерц. Той ще му даде фискалната независимост, от която се нуждае, като ще усили със стотици милиарди евро бъдещите вложения в редица сфери.

Реформата беше направена от неговия дясноцентристки блок ХДС/ХСС и лявоцентристката Социалдемократическа партия (СДП). Двете партии сега договарят за образуването на идващото съдружно държавно управление.

Какво тъкмо се трансформира?

Приетият законопроект променя Конституцията на страната, с цел да облекчи строгите ограничавания върху дълга, известни като " дългова спирачка ". Основният закон на Германия планува, че страната може да харчи единствено толкоз пари, колкото получава, като 16-те федерални провинции са строго задължени да съблюдават това условие. От своя страна, държавното управление може да взима заеми, само че в стеснен размер - единствено до 0,35% от брутния вътрешен артикул на страната.

Тези ограничения бяха признати от държавното управление на Ангела Меркел след международната финансова рецесия от 2008 година, с цел да се подсигурява, че дългът ще бъде следен.

С актуалната промяна настъпват основни промени. Строгите конституционни ограничавания за дълга ще отпаднат за някои разноски. Освен тези за защита, от " спирачката " ще бъдат освободени федералните разноски за гражданска отбрана, разследващите служби, киберсигурността и други.

Инвеститорите считат, че сходна фискална инжекция може да помогне на Германия да излезе от две поредни години на стесняване на стопанската система си. Въпреки това те предизвестяват, че пакетът би трябвало да бъде съпроводен от широкообхватни промени.

След като мина през Бундестага с болшинство от 513 гласа " за " и 207 " срещу ", законодателството ще бъде прегледано от Бундесрата - горната камара, която съставлява държавните управления на 16-те федерални провинции на Германия.

Консерваторите и СДПГ считат, че би трябвало да работят бързо, с цел да одобряват дефинитивно промяната в отиващия си парламент. Тъй като става дума за промени в Конституцията е належащо болшинство от най-малко две трети от депутатите. В новия Бундестаг, който би трябвало да се събере на 25 март, законът евентуално ще срещне съпротивата на крайнодясната AfD и крайнолявата Die Linke, които дружно имат " блокиращо малцинство ".

Със значение и за Украйна

Повечето разноски за защитата отварят вратата и към отпущането на повече помощ за Украйна. В момента Германия е вторият по величина снабдител на военна и финансова помощ за Киев след Съединени американски щати.

В продължение на години Германия беше упреквана от Вашингтон за това, че не съумява да изразходва 2% от своя Брутният вътрешен продукт за защита - каквато цел би трябвало да извършват всички членки на НАТО. Едва предходната година, при напускащия канцлер Олаф Шолц, страната реализира задачата на НАТО за първи път от Студената война насам - най-много с помощта на специфичен фонд от 100 милиарда евро.

Фондът беше разгласен дни след нахлуването на Русия в Украйна преди три години. Този специфичен фонд обаче би трябвало да работи единствено до 2027 година.

Германия и доста други европейски страни бяха подложени на напън да укрепят защитата си пред опасността от съветска експанзия, както и измененията в политиката на Съединени американски щати при президента Доналд Тръмп.
Източник: boulevardbulgaria.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР