Шолц обеща на Италия солидарност при приемането на бежанци
Германският канцлер Олаф Шолц даде обещание на Италия взаимност при приемането на бежанци, съобщи ДПА.
Италия, Гърция и други страни членки на Европейски Съюз в региона на Средиземно море са изправени пред огромно предизвикателство поради растящия брой бежанци, които идват там, сподели Шолц пред италианския в. " Кориере каузи сера " преди днешното си посещаване в Рим.
" Не би трябвало да оставяме Италия и другите страни сами с това, а да следваме метод на взаимност и отговорност ", добави немският канцлер.
Шолц се застъпи и за реализиране на съглашение за съществена промяна на европейската система за даване на леговище. " Необходимо е солидарно систематизиране на отговорностите и компетенциите сред страните членки на Европейски Съюз, както и съблюдаване на стандартите във връзка с търсещите леговище в процедурите за даване на това право и интеграцията в страните от Европейски Съюз ", сподели той.
Шолц отпътува за Рим тази заран, с цел да се срещне с италианския министър-председател Джорджия Мелони. Това е първото му посещаване в италианската столица, откогато лидерката на крайнодясната партия " Италиански братя " Джорджа Мелони пое ръководството през октомври предходната година.
Мелони направи първото си посещаване в Берлин през февруари. Тогава Шолц съобщи, че желае да си сътрудничи тясно и с новото държавно управление в Рим. Той сподели, че проектът за деяние за задълбочаване на връзките, който към този момент бе контрактуван с предходното държавно управление, ще бъде изпълнен без промени.
Разговорите през днешния ден се чака да се съсредоточат върху войната на Русия против Украйна, само че също и върху въпроси, засягащи Европейски Съюз, в това число европейската политика за даване на леговище.
Едновременно с пътуването на Шолц, вътрешните министри на страните от Европейски Съюз се пробват да стартират огромна промяна на европейската система за даване на леговище на днешното си съвещание в Люксембург. Реформата планува доста по-строг метод към мигрантите, които нямат изгледи да получат леговище, както и ангажимент за поддръжка на изключително обременените страни членки по външните граници на Европейски Съюз, измежду които е и Италия.