Германия очаква първия си кораб-терминал за втечнен природен газ
Германия се готви да посрещне първия си плаващ терминал за полутечен природен газ, предопределен да облекчи енергийната рецесия в страната, откакто тя бе лишена от съветските доставки, съобщи Франс прес, като цитира представители на локалните управляващи.
" Хьог Есперанса " би трябвало в околните дни да дебаркира в пристанище Вилхемсхафен-север, претрупан с количество нигерийски полутечен природен газ (ВПГ), задоволително да покрие " потреблението на 50 000 семейства за една година ", съобщи представител на министерството на стопанската система.
Терминалът от вида FSRU, сега плава край крайбрежията на Бретан по данни на уеб страницата " Марин трафик " (Marine Traffic), ще бъде закотвен за няколко години в пристанището за този град на брега на Северно море. Платформата за свързването му с газопреносната мрежа на страната, издигната с бързи темпове единствено за няколко месеца, ще бъде открита в наличието на канцлера Олаф Шолц на 17 декември.
Първият терминал за ВПГ в Германия ще може да доставя всяка година еквивалента на 20 на 100 съветския газ, който страната внасяше преди актуалната рецесия.
За разлика от други европейски страни, Германия не разполагаше с терминали за полутечен природен газ и разчиташе да получава горивото по съветските тръбопроводи на сушата и по дъното на Северно море.
Страната към този момент получава ВПГ през Белгия, Холандия или Франция, само че при доста високи транспортни разноски.
За да подсигурява енергийната си сигурност и да избави своята зависеща от газа индустрия, Берлин стартира да влага огромно и освободи три милиарда евро за лизинг на кораби от вида FSRU, отбелязва Българска телеграфна агенция.
Източник: novini.bg
КОМЕНТАРИ




