Германия все пак ще продължи да приема мигранти от Италия
Германия реши да продължи да приема мигранти и бежанци, идващи в Италия, заяви министърката на вътрешните работи Нанси Фезер късно през вчерашния ден, два дни откакто разгласи прекратяването на доброволното съглашение с Рим за приемане на новопристигналите, предадоха Ройтерс и Българска телеграфна агенция.
В рамките на схемата за взаимност на Европейския съюз Германия се ангажира да оказва помощ на страни членки като Италия, които са изключително претрупани от мигранти, като одобри 3500 души, само че в сряда тя разгласи прекратяването на съглашението. Берлин съобщи, че Рим не извършва отговорностите си по Дъблинските правила да обработва молбите за леговище в Европейски Съюз в страната на идване на искащите леговище.
Но министърката на вътрешните работи Нанси Фезер съобщи, че поради неотдавнашното идване на хиляди мигранти на дребния италиански остров Лампедуза Германия въпреки всичко ще одобри хора.
" Причината, заради която спряхме процедурата..., е, че Италия не е показала никакво предпочитание да приема назад хора в границите на Дъблинската процедура. Сега, несъмнено, е ясно, че ние ще осъществим задължението си за взаимност ", съобщи Фезер пред немската телевизия А Ер Де.
Италианската министър-председателка Джорджа Мелони прикани през вчерашния ден Европейски Съюз да работи взаимно " с военноморска задача, в случай че е належащо ", с цел да предотврати прекосяването на мигранти през Средиземно море от Северна Африка.
Тя даде обещание твърди дейности в отговор на внезапното повишаване на идващите тази седмица мигранти в Лампедуза, където идването на 7000 мигранти провокира апели за помощ от страна на локалните политици.




