Германия потвърди подкрепата си за Украйна в борбата срещу руската

...
Германия потвърди подкрепата си за Украйна в борбата срещу руската
Коментари Харесай

Защо САЩ много искат Германия да снабди Украйна с танкове „Леопард 2“

Германия удостовери поддръжката си за Украйна в битката против съветската инвазия с заричане за повече оръжия. Въпреки това Берлин към момента не дава отговор на настояванията на Киев за бойни танкове. Подкрепата е единствено " по линия на това, което Германия е предоставяла от началото на войната ", съобщи представителят на държавното управление Щефен Хебещрайт в Берлин, заяви ДПА.

Германските оръжейни системи, с които Украйна към този момент разполага, обаче могат да бъдат професионално поддържани в Словакия в бъдеще. Военните представители на участващите страни и немският производител на танкове " Краус-Мафей Вегман " (Krauss-Maffei Wegmann,KMW) за тази цел плануват база ( " хъб " ) в Михаловце, покрай украинската граница.

Украинският дипломат в Германия Олексий Макеев съобщи пред вестник " Велт ам зонтаг “, че е получил обещания от Берлин доставките на оръжия да продължат да идват. По неговите думи за кои от тях тъкмо става дума ще бъде обявявано взаимно в подобаващия миг. Правителственият представител Хебещрайт удостовери това, само че не огласи смяна на курса на Берлин във връзка с бойните танкове. Украйна нееднократно е упорствала за доставка на бойни машини на пехотата (БМП) " Мардер " и танкове " Леопард 2 ". Германският канцлер Олаф Шолц към този момент изключва тази опция, защото никоя друга страна от НАТО не дава такива танкове на Киев.

Новият ремонтен център в Словакия, покрай границата с Украйна, би трябвало да подсигурява, че оръжията, доставени от Германия, действат вярно. Базата стартира да действа, заяви бригаден военачалник Кристиан Фройдинг, шеф на Специалния щаб за Украйна в министерството на защитата, пред ДПА.

Производителят на танкове KMW към този момент провежда в района ремонта на едрогабаритни оръжия, износени или развалени по време на бойните дейности в Украйна, като да вземем за пример самоходната бронирана гаубица 2000. Правното съображение за " центъра " е междуправителствено съглашение сред Словакия и немското държавно управление.

Съединени американски щати не виждат проблем в доставката на " Леопард " -и за Украйна

Съединени американски щати не виждат проблем с доставката на немски танкове " Леопард 2 " или притежавани от Берлин американски противовъздушни системи " Пейтриът " за Украйна. " Нашата позиция е една и съща и в двата случая: Германия взема решение какво да прави ", съобщи пред публицисти заместник-държавният секретар на Съединени американски щати Уенди Шърман по време на визитата си в Германия в Берлин.

Тя съобщи, че немското държавно управление е свършило чудесна работа до момента в даването на военна поддръжка на Украйна, като е посочило водачество и е взело доста сложни решения. Шърман изрази убеденост, че Германия ще продължи да прави всичко допустимо и уместно за нея.

Шолц към този момент не желае да работи самичък

От месеци Украйна желае от немското държавно управление доставката на бойни танкове " Леопард 2 “. Канцлерът Олаф Шолц нееднократно е подчертавал, че Германия няма да поддържа сама Украйна с бойни танкове, проектирани на Запад. Тази позиция беше доказана от заместник-говорителката на държавното управление Кристиане Хофман предходната седмица. Принципът на немското държавно управление е, че " не желаеме да действаме сами и няма да го създадем, и че ще се координираме доста тясно ".

Повод за това стана обява във в. " Франкфуртер алгемайне ", съгласно която Джейк Съливан, съветникът по сигурността на американския президент Джо Байдън, е съобщил на външнополитическия консултант на Шолц Йенс Пльотнер още през октомври, че Съединени американски щати нямат възражения против доставката на „ Леопард 2 “ на Украйна.

Има ли напън от страна на Вашингтон върху Берлин за доставката на съвременни танкове на Киев? Официално – не. Поне по този начин излиза от уточнението на Хофман, която съобщи: " Никога не е имало гледище от американска страна или пък искане за доставка на съществени бойни танкове „ Леопард 2 “. "

Към този въпрос има дребен „ подробност “ – в действителност танковете са нападателно оръжие. Т.е. снабдяването на Украйна с офанзивни оръжия ще промени радикално цялостната политическа изразителност на Запада, изравен на позицията, че поддържа защитата на Украйна против Русия. Ако това се случи, настояват коментатори, напрежението сред Запада и Москва ще стартира от ден на ден да клони към „ дребни нуклеарни изненади “.

Досега нито една страна от НАТО не е предоставила на Украйна такива танкове. Украйна желае и американски системи за противовъздушна защита от вида „ Пейтриът “. До момента Германия е предложила такива оръжия единствено на колегата си от НАТО Полша за отбрана на граничната зона с Украйна, показва " Зюддойче цайтунг “.

В поддръжка на концепцията за доставка на " Леопард 2 “ на Украйна звучи и публикация за в. " Тагесшпигел " от някогашния общоприет секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен, който постоянно е бил прочут с " топлата “, т.е. цялостна поддръжка на американската политика към Русия. " Германското държавно управление се колебае прекомерно дълго. То се крие зад обстоятелството, че Съединени американски щати не са изпратили танкове. " Според Расмусен тази позиция е безсмислена. " Военните специалисти в Украйна, Съединени американски щати и Европа са единомислещи, че немският танк " Леопард 2 “ е най-подходящ за изискванията на терена. Предвид съществуващата логистична и ремонтна инфраструктура в Европа, това е и най-практичното решение. "

Че опцията се разисква удостовери и ръководителката на комисията по защита на Бундестага Мари-Агнес Щрак-Цимерман: “ " Това беше доказано по време на визитата ми във Вашингтон във всичките ми диалози в Държавния департамент, Конгреса и Сената. Партньорите ни чакат Германия да съблюдава уговорките си. Не би трябвало да изоставяме Украйна, която се нуждае от танкове ", написа тя в Tуитър.

Новината не е вест

Още през април немската компания " Райнметал " (Rheinmetall) се обърна към немското държавно управление с предложение да трансферира на Украйна 88 танка " Леопард-1A5 “, както и към 100 БМП „ Мардер “. По това време ставаше дума за първото потомство " Леопард " - в действителност за най-новата им трансформация, " Леопард-1A5 ". Въпреки че са осъвременени през 80-те години на предишния век, тези танкове са създадени през 60-те години на предишния век.

Въпреки желанието на " Райнметал “ да извади тези танкове от склада, немското държавно управление е срещу. Германия отхвърля да достави " Леопард " -и, даже макар дипломатическия напън от страна на Украйна. И някогашният украински дипломат в Германия Андрий Мелник, станал прочут с редица скандални изявления, разкритикува позицията на Берлин като разгласява в Туитър фотография на охлюв, носещ един-единствен патрон ( " Германските оръжия за Украйна са на път " ).

Списъкът на военните доставки, оповестен на уеб страницата на немското държавно управление, включва десетки разнообразни бронирани транспортни средства: 14 самоходни артилерийски установки " Бронирана гаубица 2000 " (вероятно най-хубавите в света в своя клас); 30 самоходни зенитни установки „ Гепард “, с които ВСУ сполучливо се бори с дроновете „ Шахед “; ЗРК ИРИС-Т СЛМ и десетки други типове съоръжение, в това число муниции, камиони, палатки и медицински комплекти.

Германия започва програмата " Размяна сред сътрудници “, в границите на която страните, доставяли танкове на Украйна, могат да чакат да получат по-модерни немски танкове. В рамките на тази стратегия Чехия и Словения изпратиха на Украйна своите остарели руски Т-72 или техни усъвършенствани локални версии. Словакия и Гърция изпратиха бойни машини на пехотата в Украйна по същата скица.

Според " Брейкинг дифенс " за интервала на програмата Германия е трансферирала 109 бойни машини на страните донори в подмяна на доставката на 138 танка и бойни машини на пехотата за Украйна.

Засега – макар логистичните проблеми, които биха съпътствали доставката на съвременни немски танкове на Украйна – компликациите не са в ремонта и оборудването на бойните машини, а са в политическото опълчване на това немски " Леопард “-и да влязат в борба с съветските войски. В Берлин – към този момент – не желаят да са пионери. И се питат за какво нито американците, нито французите или италианците не са доставили съвременни танкове на Украйна.

Германците чакат някой различен да направи първата стъпка. Колко време ще продължи това към този момент остава незнайно.

 

Източник Българска телеграфна агенция

 

Последвайте Епицентър.БГ към този момент и в  и !  

 

 
Източник: epicenter.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР