Германия е готова да увеличи помощта за Украйна с 3 млрд. евро през следващата година
Германия възнамерява да усили финансовата си помощ за Украйна с близо 3 милиарда евро (3,5 милиарда долара) през идната година. Това съобщи през днешния ден представител на немското министерство на финансите, представен от Ройтерс и Българска телеграфна агенция.
Берлин е най-големият донор на военна помощ за Украйна в Европа и е дал близо 40 милиарда евро на Киев от началото на съветската инвазия през 2022 година В бюджета си за идната година Германия е заделила 8,5 милиарда евро за Украйна.
" Ще продължим поддръжката си, толкоз дълго, колкото е належащо за отбрана против съветската експанзия ", сподели представителят.
Германските министри на финансите и защитата ще прибавят още 3 милиарда евро за Украйна в окончателната актуализация на бюджета за идната година, уточни представителят, потвърждавайки информацията, публикувана за първи път в обява на бизнес ежедневника " Ханделсблат ".
Помощта ще включва артилерия, дронове, бронирани машини и замяна на две системи за противовъздушна защита " Пейтриът ", добави представителят.
Правителствен източник сподели пред Ройтерс, че немският канцлер Фридрих Мерц поддържа тези проекти, които се чака да бъдат утвърдени.




