ГЕРБ-СДС ще изпълнят мандата и ще върнат папката на президента

...
ГЕРБ-СДС ще изпълнят мандата и ще върнат папката на президента
Коментари Харесай

Политическите заявки в търсене на подкрепа за редовен кабинет с първия мандат

ГЕРБ-СДС ще изпълнят мандата и ще върнат досието на президента в понеделник с проектокабинет, увери номинираната за министър председател Мария Габриел. Според водача на ГЕРБ Бойко Борисов, в случай че първия мандат не успее, няма късмет и за втория. ПП-ДБ оповестиха начало на диалози с всички за конституционни промени за правосъдна промяна и още веднъж потвърдиха позицията си, че няма да поддържат първия мандат.

ГЕРБ-СДС не виждат политическа логичност в това да поддържат втория мандат. Докато не са изчерпани опциите на първия, номинираната за министър председател Мария Габриел продължава да търси поддръжка за свое държавно управление:

" Ще извърша мандата и ще се върна при президента на Република България. За мен в този момент е пристигнало време да преминем към идващия стадий - поддръжка за държавно управление с първия мандат, с ясни тематики и цели, експертно държавно управление за 1 година, само че към този момент ще си приказваме за имена и състав на Министерски съвет. "

" Без нас, без Движение за права и свободи, без Има Такъв Народ стават 152 " срещу " и те са в огледалната позиция нашата и всеки рационален го схваща. Ако не стане с първия мандат при тези поръчки на другите партии, няма да стане и във втория. Затова не се меся в работата на Габриел, само че тя фактически би трябвало да търси сечението, по което би могло да се направи държавно управление ", съобщи Бойко Борисов - ръководител на ГЕРБ.

От коалиция ПП-ДБ не отстъпват от позицията си да не поддържат ГЕРБ-СДС. Търсят болшинство за поддръжка на втория мандат.

" Не рискуваме нищо. Нашата позиция е поредна от седмицата след изборите. Така, че от тук насетне започваме дейни дейности по реализация на втория мандат ", съобщи Асен Василев - съпредседател на Политическа партия.

" Въпросът не е чий е мандатът. Това е значително фетишизиране на тази тематика. Въпросът е кой може да предложи формула, фокусирана върху същинските решения. Ще се опитаме да го създадем това с втория мандат и се надявам на отговорно отношение ", съобщи Христо Иванов - съпредседател на " Демократична България ".

Втората политическа мощ стартира диалози, с цел да търси болшинство и за конституционни промени. Едно от тях е преструктуриране на Висшия правосъден съвет и още:

" Прокуратурата би трябвало да бъде вкарана назад в рамките на законността и това изисква оптимално ограничение на властта на основния прокурор. Обсъждаме и други хрумвания за смяна в Конституцията, като да вземем за пример въвеждането на директна конституционна тъжба или разширение на достъпа на жителите до конституционно правораздаване. Преосмисляне на института на служебните държавни управления, тъй че да сме сигурни, че те ще бъдат само фокусирани в провеждането на избори ", сподели още Христо Иванов.

На фона на търсене на болшинство за държавно управление и абсурда в прокуратурата от Движение за права и свободи още веднъж приканиха за разговор, а Има Такъв Народ подлагаха на критика държанието на партиите.

" Отговорността се пада извънредно на политиците в тази обстановка да могат с доста разсъдък, с отговорност и в разговор да намерят оня нужен и гальовен механизъм за обществото и за страната в тази обстановка, с цел да може да се структурират системите отначало, с цел да стартират още веднъж да действат. Днес виждаме, че това не става. При всички случа и това не нито с ненавист, нито с отричане, нито с опълчване. На първо място наложително като аксиома, това е разговорът. Но не тези диалози с ултиматуми, а разговор ", съобщи Мустафа Карадайъ - ръководител на Движение за права и свободи.

" С нашите и без нашите гласове, първият мандат дали ще се провали или не, не зависи от нас. По-скоро това, което следим е тоталната безнаказаност на партиите. Значи, в случай че някой българин се е чудил за какво страната е зле и сме затънали в корупция и беднотия, отговорът е поради безотговорното държание на политическите партии и на депутати, които са в този парламент. Страната е в тежка икономическа обстановка на тях не им пука за хората ", съобщи Тошко Йорданов - ръководител на ПГ на Има Такъв Народ.

За гласоподаване на държавно управление в пленарна зала са нужни 121 гласа, за конституционни промени 160.
Източник: bnt.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР