ГЕРБ-СДС няма да подкрепят новите мерки на ПБ в удължителния бюджет
„ ГЕРБ-СДС няма да поддържа препоръчаните ограничения в удължителния бюджет от държавното управление заради ред аргументи “, съобщи зам.-председателят на ПГ на ГЕРБ-СДС Деница Сачева
„ Започвам с пенсионерите, ние знаете, че в предишния мандат поискахме цялостна пътна карта за това по какъв начин ще се развива пенсионната система в границите на идващите години и продължаваме да настояваме пътната карта да бъде направена и надлежно импортирана в Народното събрание “, уточни тя.
„ Не може да се стартира с ограничения, които са свързани с бюджета точно от най-уязвимите, виждате, че следва се една такава забавна наклонност, на 24 май се оповестиха орязване на разноски в културата, на 1 юни стана дума за майчинството, а през днешния ден към този момент сме очевидци за това по какъв начин пък от 1 юли няма да има коронавирус добавки. Нека да кажем ясно, че това да не се осъвременяват коронавирус добавките би донесло на бюджета за тази година 2,9 милиона евро. Това са шест заплащания по „ Боташ “, в случай че мислите, че по този метод решаваме бюджетни проблеми, аз съм сигурна, че нито един български жител няма да повярва на тази теза. Така че що се отнася до коронавирус добавките би трябвало изцяло решение и никога това не взема решение нито един бюджетен проблем “, съобщи Сачева.
„ По отношение на партийните дотации тук също приказваме за бюджетни трохи, само че значимо е да кажем, че това е политически чук за демокрацията. Защото още веднъж спестяванията за бюджета ще бъдат в размер на към 3 милиона евро малко от горната страна, още 6 заплащания по Боташ, само че пък за сметка на това борците с олигархията явно чакат олигарсите да финансират партиите. Защото е ясно какво се случва с партийните дотации. Всъщност ние доста от дълго време имаме тази теза, че групата на господин Радев в действителност се бори с парламентарната народна власт, а не я утвърждава и това е още една стъпка точно в тази посока. Защото се взима кислорода на опозицията до момента в който явно ръководещите имат желанието да дишат главно през държавния уред “, сподели Сачева и повтори, че ще гласоподават срещу тези ограничения.
Теменужка Петкова сподели, че от ГЕРБ-СДС няма да поддържат и мярката, обвързвана с вземането на нов дълг от 3 милиарда и 800 милиона евро.
„ Причините за това са няколко. На първо място считаме, че по този начин направеното предложение за поемането на нов дълг от 3 милиарда и 800 милиона опонира на Закона за обществените финанси, защото за всички е известно, когато няма признат годишен закон за бюджета, то не може да се поема нов дълг “, изясни Петкова.
„ Започвам с пенсионерите, ние знаете, че в предишния мандат поискахме цялостна пътна карта за това по какъв начин ще се развива пенсионната система в границите на идващите години и продължаваме да настояваме пътната карта да бъде направена и надлежно импортирана в Народното събрание “, уточни тя.
„ Не може да се стартира с ограничения, които са свързани с бюджета точно от най-уязвимите, виждате, че следва се една такава забавна наклонност, на 24 май се оповестиха орязване на разноски в културата, на 1 юни стана дума за майчинството, а през днешния ден към този момент сме очевидци за това по какъв начин пък от 1 юли няма да има коронавирус добавки. Нека да кажем ясно, че това да не се осъвременяват коронавирус добавките би донесло на бюджета за тази година 2,9 милиона евро. Това са шест заплащания по „ Боташ “, в случай че мислите, че по този метод решаваме бюджетни проблеми, аз съм сигурна, че нито един български жител няма да повярва на тази теза. Така че що се отнася до коронавирус добавките би трябвало изцяло решение и никога това не взема решение нито един бюджетен проблем “, съобщи Сачева.
„ По отношение на партийните дотации тук също приказваме за бюджетни трохи, само че значимо е да кажем, че това е политически чук за демокрацията. Защото още веднъж спестяванията за бюджета ще бъдат в размер на към 3 милиона евро малко от горната страна, още 6 заплащания по Боташ, само че пък за сметка на това борците с олигархията явно чакат олигарсите да финансират партиите. Защото е ясно какво се случва с партийните дотации. Всъщност ние доста от дълго време имаме тази теза, че групата на господин Радев в действителност се бори с парламентарната народна власт, а не я утвърждава и това е още една стъпка точно в тази посока. Защото се взима кислорода на опозицията до момента в който явно ръководещите имат желанието да дишат главно през държавния уред “, сподели Сачева и повтори, че ще гласоподават срещу тези ограничения.
Теменужка Петкова сподели, че от ГЕРБ-СДС няма да поддържат и мярката, обвързвана с вземането на нов дълг от 3 милиарда и 800 милиона евро.
„ Причините за това са няколко. На първо място считаме, че по този начин направеното предложение за поемането на нов дълг от 3 милиарда и 800 милиона опонира на Закона за обществените финанси, защото за всички е известно, когато няма признат годишен закон за бюджета, то не може да се поема нов дълг “, изясни Петкова.
Източник: dnesplus.bg
КОМЕНТАРИ




