Медиана: ГЕРБ - 24,5%, Възраждане - 13,7%, ПП-ДБ - 12,1%, БСП - 8,8%
ГЕРБ са първа политическа мощ, в случай че изборите бяха в този момент с 24,5%, следвани от " Възраждане " с 13,7%, ПП-ДБ - с 12,1% и Българска социалистическа партия - 8,8%.
Това сочат данни на организация " Медиана " две седмици преди предварителните парламентарни избори.
Алианс за права и свободи има 8,7%, Има Такъв Народ - 7%, Движение за права и свободи - Ново начало - 5%.
Под чертата за влизане в Народното събрание са Синя България - 3% и МЕЧ - 2,4%.
Партията " Не поддържам никого " набира сили е изводът на социолозите. Това е изборът на 11,4% от запитаните.
Характеристики на проучването:
1. Обем на изследваните лица - 978 индивида 18 + година
2. Метод - Пряко стандартизирано face to face изявление
3. Извадка - Двустепенна гнездова извадка
4. Представителност - Представително за страната
5. Период на осъществяване - Проведено на терен: 8 – 13 октомври
2024 година
ИЗПЪЛНИТЕЛ: Агенция “МЕДИАНА ”
Изследването е извършено в интервала 8 – 13 октомври 2024 год. с 978 индивида (18+ години) посредством директно стандартизирано изявление и е представително за пълнолетното население на страната. Проучването е проучвателен план на организация МЕДИАНА и е осъществено със лични средства.
ОСНОВНИ ИЗВОДИ
Очертават се следващите избори, за които още веднъж ще се каже, че са с най-ниска изборна интензивност от началото да демократичните промени у нас. Засега можем да чакаме, че пред урните ще застанат към 1.9 – 2.1 милиона гласоподаватели (около 30 % от гласоподавателите по изборни списъци).
Няма партия, която да концентрира върху себе си очакванията и упованията освен на болшинството, само че даже и на забележителна част от гласоподавателите. Наблюдаваме по-скоро противоположния развой – оттегляне от политиката и политическото. ГЕРБ, Възраждане, Българска социалистическа партия (Обединена левица) и Има Такъв Народ резервират позициите си, само че не нарастват значимо. При ПП-ДБ ерозията на доверието продължава. Втората на последните избори партия Движение за права и свободи е разцепена и в този момент се явява в две обединения, които се борят за пето-седмо място в Народното събрание. „ Величие ” на процедура изчезна от политическия терен (0.7% в изследването). Двете обединения („ Меч ” и Синя България), които са покрай 4%-та преграда резервират своите шансове не толкоз заради огромен приръст на гласоподаватели, а с помощта на ниската изборна интензивност.
Данните към този момент демонстрират, че без значение от ниската изборна интензивност (а ненапълно и с помощта на нея) няма да съставлява особена компликация сформирането на трипартийно болшинство за сформиране на държавно управление. Проблемът ще бъде по-скоро трайността на такова болшинство (тип „ сглобка ”) и неговата легитимност в очите на голямата маса негласуващи гласоподаватели.
Възможността за сформиране на държавно управление може да реши казуса на партиите с по този начин наречената „ политическа рецесия ”. То обаче няма да реши казуса на обществото с политическото му посланичество. Огромната част от гласоподавателите (53 %) не имат вяра, че те действително избират. Не имат вяра, че от техния избор зависи кой и по какъв начин ръководи страната. За тях изборите и изобщо целият по този начин наименуван „ либерален развой ” се трансформира във фарс, залъгалка за наивници. Точно този проблем идните избори евентуално няма да решат.
На този декор не наподобява парадоксално, че партията „ Не поддържам никого “ към този момент се бори за второ място по брой симпатизанти.
Все още има към 360 000 гласоподаватели, които се двоумят за кого да гласоподават. На фона на очертаващата се доста ниска изборна интензивност това е голяма маса, която би могла фрапантно да промени обрисуваната картина в случай че се люшне в една или друга посока. Засега обаче не се обрисува някакъв важен привлекателен център за тези гласоподаватели.