Гео Милев е роден на 15 януари 1895 г. в

...
Гео Милев е роден на 15 януари 1895 г. в
Коментари Харесай

126 години от рождението на Гео Милев

 Гео Милев е роден на 15 януари 1895 година в Радне махле (дн. гр. Раднево), в семейство на учителя и публицист Мильо Касабов. По-късно татко му се реалокира в Стара Загора, където през 1907 година основава книжарница и издателство.

Гео Милев учи в старозагорската гимназия (1907 – 1911). По това време, дванадесетгодишен, сформира ръкописни вестници и сборници, които самичък илюстрира, написа хумористични, патриотични и интимни стихотворения, превежда от съветски език стихове на Александър Пушкин, Михаил Лермонтов, Николай Некрасов, Алексей Колцов, Афанасий Фет и други.

Следва романска лингвистика в Софийския университет " Св. Климент Охридски “ (1911 – 1912), след което продължава образованието си в Лайпциг (1912 – 1914). Там слуша лекции по философия и написа дисертация върху поезията на Рихард Демел, която не съумява да отбрани.

През декември 1913 година в списание " Листопад “ се появяват първите му публикации – " Литературно-художествени писма от Германия “. През юли 1914 година, след началото на Първата международна война, отпътува за Лондон, където се среща с емигриралия белгийски стихотворец Емил Верхарен. Върнал се още веднъж в Германия, с цел да продължи образованието си, Гео Милев е обвинен, че е британски разузнавач и е задържан в Хамбург от немската полиция. Поради липса на доказателства е освободен. Пристига в Лайпциг, само че събитията го принуждават скоро да се прибере в България.

Отново в България, Гео Милев печата в стеснен тираж лиричните хвърчащи листове за Стефан Маларме, Рихард Демел, Пол Верлен, Емил Верхарн и Фридрих Ницше, които съдържат преведени от него стихове, като всеки лист е отдаден на някого от младите поети символисти – Николай Лилиев, Димчо Дебелянов, Теодор Траянов, Людмил Стоянов и Николай Райнов. Гео Милев поема грижите към книжарницата на татко си, който е мобилизиран. През зимата на 1915 – 1916 година дружно с Никола Икономов провежда в Стара Загора театрална натрупа, с която изнасят няколко представления.

През март 1916 година Гео Милев е мобилизиран и изпратен в Школата за запасни офицери в Княжево. Оттам като старши подофицер е изпратен в 34-ти троянски полк, който е на позиция при Дойран. Назначен е за пълководец на разследващия уред в града. На 29 април 1917 година неговият пост е открит от англичаните и е подложен на артилерийски огън. Милев е тежко ранен в главата и изгубва дясното си око.

През февруари 1918 година Гео Милев отпътува със брачната половинка си за Берлин, с цел да бъде опериран, като остава там до март 1919 година Въпреки петнадесет тежки интервенции, по време на престоя си посещава библиотеки, музеи, изложения, театри. Революционния разгар в Германия, който има опция да следи, по-късно отразява в някои фрагменти от " Грозни прози “. В Берлин се среща с новите феномени в немската литература, свързва се с немски писатели и художници, превежда и печата в експресионистичните списания " Ди Акцион “ и " Дер Щурм “.

 

Първо издание на поемата " Септември “ от Гео Милев, НИМ

След като се завръща в София, Гео Милев издава списание " Везни “ (1919 – 1922), което се оформя като естрада на символизма и експресионизма в България.

В почналото да излиза през януари 1924 година списание " Пламък “ Гео Милев печата публикации под надпис " Грозни прози “, поемата " Септември “, както и началото на поемата " Ад “. Заради поемата " Септември “ брошура 7 – 8 на списанието е иззета, а Милев е даден под съд. През януари 1925 година списанието е неразрешено. На 14 май 1925 година поради поемата Гео Милев е наказан на 1 година тъмничен затвор, санкция от 20 000 лева и отнемане от цивилен и политически права за 2 години. Той взема решение да апелира постановената присъда пред Апелативния съд, само че на 15 май е извикан за " дребна информация “ от полицията и изчезва безследно.

Останките на Милев са открити през 50-те години на 20 век в всеобщ гроб край София (Илиенци) и са разпознати по изкуственото око, сложено по време на интервенциите в Германия. Белезите от принуждение по останките и показанията на ген. Иван Вълков пред съда през 1954 година сочат, че Гео Милев е удушен с тел.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР