Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш обяви план за ускоряване

...
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш обяви план за ускоряване
Коментари Харесай

Войната в Украйна е "предупредителен сигнал" за коригиране на световната енергийна система: Шефът на ООН

Генералният секретар на Организация на обединените нации Антониу Гутериш разгласи проект за ускорение на прекосяването на света към възобновими енергийни източници, като съобщи, че войната в Украйна е била сигнален сигнал за света да се откаже от изкопаемите горива, съобщи CNN.

По време на представянето на отчета на Световната метеорологична организация за положението на световния климат през 2021 година, Гутериш дефинира констатациите като " мрачна равносметка за неуспеха на човечеството да се оправи с климатичните разстройства ".

" Световната енергийна система е разрушена и ни доближава от ден на ден към климатична злополука. Изкопаемите горива са задънена улица - от екологична и икономическа позиция ", ще каже той съгласно квалифицираните бележки.

" Войната в Украйна и нейното директно влияние върху цените на силата е следващият сигнал за пробуждане. Единственото стабилно бъдеще е това на възобновимите енергийни източници. Трябва да сложим завършек на замърсяването с изкопаеми горива и да ускорим прехода към възобновима сила, преди да сме изпепелили единствения си дом ", сподели той и добави: " Времето изтича ".

 

 

В своя проект Гутериш предлага:

1. Технологиите за възобновима сила, като да вземем за пример съхранението на сила в акумулатори, да се третират като " съществени и свободно налични световни публични богатства " Той прикани за основаване на световна коалиция за предпазване на сила от акумулатори, която да форсира нововъведенията и внедряването, като се управлява от държавните управления и сплотява софтуерни компании, производители и финансисти.

2. Осигуряване, разширение и нашарване на доставките на значими съставни елементи и първични материали за технологиите за възобновима сила.

3. Правителствата би трябвало да изградят рамки и да реформират бюрокрацията, с цел да обезпечат равни условия за възобновимите енергийни източници.

4. Правителствата би трябвало да изместят дотациите от изкопаемите горива, с цел да защитят бедните и най-уязвимите хора и общности.

5. Частните и обществените вложения във възобновима сила би трябвало да се утроят и да доближат най-малко 4 трилиона $ годишно.

  Снимка: Ройтерс

 

 

 
Източник: 18min.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР