Генералният секретар на НАТО каза, че ръководената от него организация

...
Генералният секретар на НАТО каза, че ръководената от него организация
Коментари Харесай

Марк Рюте: НАТО е загрижена за ситуацията в Босна и Косово

Генералният секретар на НАТО сподели, че ръководената от него организация е загрижена за обстановката както в Босна и Херцеговина (БиХ), по този начин и в Косово, заяви Радио Свободна Европа, представена от Българска телеграфна агенция.

Говорейки през вчерашния ден в Европейския парламент за обстановката в БиХ, някогашният министър председател на Нидерландия акцентира, че е от значително значение да не се основава вакуум в сигурността на страната. Той изрази цялостна поддръжка за задачата на Европейския съюз в БиХ ЕУФОР Алтеа (EUFOR Althea). Рюте уточни, че Северноатлантическият пакт ще поддържа тесни контакти на всички равнища, с цел да се подсигурява, че дружно дейно се оправят с всички евентуални провокации.

Според Дейтънското спокойно съглашение от 1995 година, което постави завършек на междуетническата война в Босна, страната е разграничена на две самостоятелни елементи – Република Сръбска, обитаема най-вече с босненски сърби, и Федерация Босна и Херцеговина, където живеят босненски мюсюлмани (бошняци) и босненски хървати. Всяка част има лично държавно управление, парламент и полиция, само че двете елементи са свързани посредством общи институции на държавно ниво, в това число правосъдна система, войска, служби за сигурност и данъчна администрация.

Що се отнася до обстановката със сигурността в Косово, ръководителят на най-голямата военна организация удостовери, че представители на НАТО са в постоянен контакт с Прищина и Белград, изключително в светлината на предизборната акция в Косово, с цел да се предотврати вероятно напрежение.

" Ние сме в контакт както с Косово, по този начин и със Сърбия, с цел да подсигуряваме, че изборите, които ще се проведат при започване на февруари, няма да доведат до дестабилизация ", сподели Рюте.

Парламентарните избори в Косово са планувани за 9 февруари.

Косово е обитаемо най-вече с етнически албанци, а в Северно Косово живеят към 50 000 етнически сърби, които не признават държавното управление в Прищина и възприемат Белград за своя столица. След края на войната в тогавашната сръбска област през 1999 година и след оповестяването на независимостта на Косово през 2008 година, която Сърбия в никакъв случай не е признала за разлика от доста западни страни, опитите за разговор и нормализиране на връзките сред Белград и Прищина не регистрират необикновен прогрес.

Рюте акцентира, че е належащо да се обърне особено внимание на района на Западните Балкани, който дефинира като основен комшия.

Лидерът на НАТО изрази дълбока угриженост за обстановката със сигурността на европейския континент заради войната, водена от Русия против Украйна.

„ Не сме във война, само че не можем да кажем, че сме в мир “, сподели генералният секретар на Алианса.

Той сподели на европейците, че е належащо да се влага в защита. В противоположен случай, акцентира той, „ подгответе се да научите съветски или да бягате в Нова Зеландия “.

Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР