Гърция изложи основни моменти от своята позиция по Пакта за

...
Гърция изложи основни моменти от своята позиция по Пакта за
Коментари Харесай

Гърция иска европейско решение на проблема с мигрантите

Гърция изложи съществени моменти от своята позиция по Пакта за миграция и леговище, който Европейската комисия ще показа през идващите месеци. В свое писмо до европейския комисар по вътрешните работи Илва Йохансон заместник-министърът по въпросите на миграцията Йоргос Кумуцакос слага акцента върху трите съществени правилото, на които залага гръцкото държавно управление: европейско решение на предизвикателство към Европа; обективна система, която ще издържи инспекцията на времето; запазването на главните полезности на Европейския съюз.

Вестник „ Катимерини ” разгласява елементи от показаните цели:

1) Европейско решение на предизвикателство към Европа

Проблемът с миграцията/бежанците е предизвикателство, което визира освен страните от външната граница на Европейски Съюз. Това е предизвикателство към Европа, което изисква европейски отговор, в който всички държави-членки ще би трябвало да дадат своя принос.

За да действа една система, би трябвало да е налице ефикасна взаимност, съчетана с ефикасна отговорност, в която всички държави-членки ще би трябвало интензивно да вземат участие. Система, в която някои държави-членки ще бъдат освободени от отговорност, а на други ще бъдат наложени отговорности срещу тяхната воля, не може да успее.

2) Справедлива система, която ще издържи инспекцията на времето

Действащата сега система за даване на леговище е незадоволително ефикасна за справяне с актуалните провокации.

През 2019 година в Европейски Съюз има повече от 139 000 мигранти и търсещи леговище. Над 77 000 са пристигнали единствено в Гърция.

Нарастващото напрежение в доста райони по света, както и дълготрайните трендове и фактори, в това число районни спорове и последствията от изменението на климата, значат, че миграционните потоци няма да намалеят скоро. В най-хубавия случай се чака да останат непрекъснати.

Пристигналите през 2019 година мигранти са почти 0,027 % от популацията на Европейски Съюз.

От друга страна, пристигналите единствено в Гърция през 2019 година съставляват 0,7 % от общия брой на популацията й. Ако си представим, че Европа трябваше да одобри единствено за една година 0,7 % от популацията си, това значи съвсем 36 милиона души.

Точно както Европа не би била в положение да се оправи с подобен приток, по този начин и Гърция стигна надалеч оттатък границите на своите благоприятни условия, се споделя в писмото.

Местните общности на гръцките острови, които през 2015-2016 година, приветстваха и предоставиха гостолюбие на хората, бягащи от война и гонене, в този момент демонстрират признаци на отмалялост от миграцията.

Поради тази причина Гърция не трябва да бъде оставена да се оправя сама. Европа би трябвало да заобикаля грешките от предишното, когато страни в Средиземноморието бяха оставени сами да се оправят с острата миграционна рецесия. Ако не се покаже същинска европейска взаимност, може да има съществени стопански, обществени и политически последствия за тези страни и в Европа като цяло.

Изложено е на риск бъдещето на европейската структура.

Нито една държава-членка не трябва да носи по-голяма отговорност от избрания ѝ дял, а политиките на Европейски Съюз се управляват от правилото на взаимност и заслужено систематизиране на отговорността.

Новото държавно управление на Гърция предприе редица ограничения, които ще допринесат за справяне със обстановката: признато е ново законодателство за ускорение на процедурите за даване на убежище; съответни ограничения, с цел да се подсигурява по-бърза и постоянна политика на връщане.

Тече развой на създаване на нови многофункционални лагери на островите, които бързо и редовно ще заменят съществуващите структури. Те ще оказват помощ да бъдат разпознати хората с бежански профил и тези, които би трябвало да бъдат върнати в сходство с европейските правила и задължения.

Неотдавна дружно с България и Кипър е връчен нон-пейпър по отношение на самодейността за миграционния път в Източното Средиземноморие. По този метод ще бъде нараснала осведомеността по отношение на провокациите, пред които са изправени страните от този район.

Гърция е изпратила съответни оферти по Общия европейски механизъм за връщане, като се упорства за засилен пълномощията на Европейската организация за гранична и брегова защита, политика на лостове и тласъци за трети страни (повече за повече, по-малко за по-малко) и взаимност във връзка с връщането, което остава една от най-трудните задания за осъществяване за всички европейски държави-членки.

Настоява се за решение, което ще обезпечи уравновесен метод и заслужено систематизиране на тежестта сред всички държави-членки на Европейски Съюз.

При управляеми миграционни потоци, страните от първа линия биха могли да се оправят с огромна част от натиска с поддръжката на Европейски Съюз и останалите държави-членки. Предвид променливата обстановка наоколо до Европа и продължаващите напор от мигранти към Европа, никой не може да изключи опцията да избухне нова миграционна рецесия, с която никоя страна в Европа няма да може да се оправи сама.

Поради тази причина Гърция счита, че е належащо да бъде създаден спешен механизъм, който да отговори на възможни бъдещи рецесии. Трябва да се сътвори обективна система, която да бъде в положение да ръководи миграционните потоци откъдето и да дойдат те.

3) Запазване на главните полезности на Европейски Съюз

Новият пакт за миграция и леговище следва да зачита напълно правилата, на които е учреден Европейски Съюз. Те включват запазването и насърчаването на правата на индивида. Държавите-членки на Европейския съюз би трябвало да обезпечат интернационална протекция на тези, които се нуждаят от нея.

Освен това е належащо следването на ясна политика на връщане, както и битка с контрабандните мрежи.

За да се подсигуряват главните права на Европейски Съюз, е значимо тежестта на мигрантите и търсещите леговище да се разпредели по обективен метод сред държавите-членки. Някои от страните ще поемат цялостната отговорност за настаняването на идващите на територията на Европейски Съюз, до момента в който други просто ще допринесат с финансова или филантропична помощ. Отказът да ги настанят е освен несправедлива, само че е и в прорез с главните полезности на Евросъюза.

Насърчаването на добре проведена легална миграция включва както по-добро потребление на съществуващите пътища, по този начин и изследване на спомагателни благоприятни условия. Този метод би подобрил използването на достиженията на правото на Европейски Съюз в региона на легалната миграция и би обезпечил безвредни различни пътища за нуждаещите се, като се вземат поради потенциалът и националните потребности на пазара на труда.

Това може да послужи като лост по време на диалози за миграцията с основни трети страни, които могат да допринесат за по-ефективното ръководство на миграционните потоци и за по-добро съдействие при връщане и назад приемане в сходство с правилото „ повече за повече “. /БГНЕС
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР