Габонски офицери съобщиха по националната телевизия, че президентът на страната

...
Габонски офицери съобщиха по националната телевизия, че президентът на страната
Коментари Харесай

Президентът на Габон Али Бонго е бил поставен под домашен арест

Габонски офицери оповестиха по националната телевизия, че президентът на страната Али Бонго е под домакински арест, предадоха Ройтерс и Българска телеграфна агенция.

По-рано през днешния ден група военни се появиха в ефира на телевизия " Габон 24 " и споделиха, че съставляват целия персонален състав на силите за сигурност и армията в централноафриканската страна, която е някогашна френска колония. Те оповестиха, че се анулират резултатите от президентските избори и че всички държавни институции се разпускат. Границите се затварят до второ разпореждане.

Говорител на френското държавно управление разгласи, че Франция осъжда преврата в Габон и желае резултатите от изборите да бъдат почетени.

Междувременно представителят на Кремъл Дмитрий Песков сподели, че Москва " следи от близко " ситуацията в африканската страна.

" В Москва бяха признати със угриженост известията за внезапно утежняване на вътрешната конюнктура в другарската африканска страна. Продължаваме от близко да следим развиването на ситуацията и се надяваме тя бързо да се стабилизира ", съобщи пред публицисти говорителката на съветското министерство на външните работи Мария Захарова.

Семейството на Али Бонго ръководи богатата на нефт страна от над 56 години. Самият Бонго наследи татко си Омар, който умря през 2009 година, на президентския пост.

 

Досие

Най-ранните заселници на територията на сегашен Габон са пигмеите. Те бързо са изместени от племената банту по време на техните миграции. Няколко групи банту се заселват на територията, когато Франция я превзема през 1885. През 1910 Габон става една от четирите територии на Френска екваториална Африка, федерация, която съществува до 1959. Габон получава независимостта си на 17 август 1960.

Габон се развива доста по-добре от прилежащите му страни, с приход на глава от популацията четири пъти по-голям от междинния за Централна Африка. Това се дължи най-вече на офшорния рандеман на нефт, от който е забележителното състояние; разпределението на приходите от тази индустрия обаче е извънредно неравно. Габон е пълновръстен член на Организацията на изнасящите нефт страни (ОПЕК) от 1975 до 1995. Износител е на манган, желязо и дърво. Урановите мини покрай Франсвил са закрити през 2001.

Първият президент на Габон, определен през 1961, е Леон М'ба, а Омар Бонго е негов вицепрезидент. След гибелта на M'Ба през 1967, Бонго заема поста и е президент на страната до гибелта си през 2009 г, като печели на всички провеждани избори.

Бонго е корав съперник на многопартийната политика, само че серия стачки и демонстрации при започване на 90-те години води до узаконяването на опозиционни партии. Бонго ръководи, без да бъде определен, 26 години – до 1993 година Тогава са първите избори в страната, окачествени от самия него като почтени и свободни макар взаимните обвинявания с опозицията за пазаруване на гласове и измами. През 2003 година Народното събрание ратифицира закон, с който е отстранена клаузата, ограничаваща президента до два седемгодишни мандата. В изборите през 2005 година Бонго още веднъж е разгласен за победител със 79,2% от гласовете.

Френско полицейско следствие разкрива през 2007 година, че водачите на Габон, Република Конго и Екваториална Гвинея и техните фамилии имат десетки банкови сметки и домове в богати парижки квартали и на Ривиерата. Френски арбитър стартира следствие дали президентите на три африкански страни, производителки на нефт, са употребявали присвоени държавни средства, с цел да си купят първокласни къщи и коли.

Али Бонго става президент на 4 септември 2009 година, когато Конституционният съд в Габон утвърждава резултатите от президентските избори, съгласно които той е новият държавен глава с 41,7 % от гласовете. Управлението на Али Бонго се характеризира с утежняване на връзките с Франция. Дълго време (2008 – 2017 г.) френските управляващи организират антикорупционно следствие, директно засягащо имуществото на семейство Бонго.

През август 2016 година Али Бонго печели президентските избори и е избран отново. Кандидатът от опозицията Жан Пинг не признава резултатите от изборите. В началото на септември в столицата на Габон се случват вълнения, по време на които постройката на Народното събрание бива опожарена. Али Бонго още веднъж апелира в Конституционния съд, който още веднъж признава успеха му на президентските избори в Габон. Встъпването в служба на Али Бонго е на 27 септември 2016 година

Али Бонго Ондимба претърпява инсулт през октомври 2018 година, след което на 24 октомври е признат в болница в Рияд. Рехабилитационното лекуване се организира в Мароко.

На 7 януари 2019 година габонските военни завладяват държавната радиостанция и афишират основаването на Националния съвет за реституция. Но по-късно същия ден министърът на известията Гай-Бертран Мапонга декларира, че четирима от петте основни пучисти са задържани в столицата от органите на реда, а различен е търсен.

 

Източник: epicenter.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР