Футболният клуб Берое от Стара Загора обяви на 12 май 2026 година размера на своите финансови задължения, след като отборът не получи лиценз за участие в предстоящия сезон. Ръководството на клуба увери обществеността и феновете, че ще предприеме всички необходими стъпки за погасяване на сумите в най-кратък срок. Размер на задълженията и причини за липсата на лиценз
Ръководството на ФК Берое уточни, че общият размер на задълженията възлиза на приблизително 1.2 милиона лева. Тези суми включват просрочени плащания към бивши и настоящи футболисти, треньорски щаб, както и задължения към Националната агенция за приходите (НАП) и други доставчици. Липсата на лиценз за участие в професионалните футболни лиги за сезон 2026/2027 е пряк резултат от непокриването на тези финансови критерии, които са задължителни съгласно правилниците на Българския футболен съюз (БФС) и УЕФА. От клуба подчертаха, че основна част от задълженията са натрупани през предходни периоди и са свързани с управлението на предишни ръководства. План за погасяване и осигуряване на бъдещето
В официалното си изявление от Берое заявиха категоричното си намерение да погасят всички дългове. Предвижда се разработването на детайлен план за финансово оздравяване, който включва преговори с кредиторите за разсрочване на плащанията, както и активно търсене на нови инвеститори и спонсори. Клубът е в процес на преструктуриране на административния и спортно-техническия си отдел с цел оптимизиране на разходите и повишаване на ефективността. Целта е не само да се покрият текущите задължения, но и да се създаде стабилна финансова основа за устойчиво развитие в дългосрочен план. Влияние върху спортно-техническото състояние
Липсата на лиценз поставя под въпрос участието на Берое в елитната футболна дивизия. Това може да доведе до административно изпадане или до други санкции от страна на БФС. Подобна ситуация неминуемо ще се отрази на спортно-техническото състояние на отбора, като може да предизвика напускането на ключови играчи и затруднения при привличането на нови попълнения. Ръководството обаче изрази увереност, че ще успее да запази ядрото на отбора и да осигури конкурентоспособен състав, независимо от евентуалните административни пречки. Ангажимент към феновете и общността
От ФК Берое отправиха послание към своите фенове и към цялата футболна общност в Стара Загора, уверявайки ги в пълния си ангажимент към бъдещето на клуба. Подчертано бе, че въпреки трудностите, клубът ще продължи да работи за запазване на своята идентичност и традиции. Очакват се допълнителни срещи с представители на местната власт и бизнес средите в региона, за да се търсят общи решения и подкрепа за преодоляване на кризата. Целта е да се възстанови доверието и да се гарантира, че Берое ще продължи да бъде важна част от българския футбол.
Източник: novini247.com
КОМЕНТАРИ




