Макрон с важно решение за сигурността
Френският президент Еманюел Макрон и министър председателят на Мавриций Навин Рамгулам договориха разширение на двустранното съдействие, изключително в областта на сигурността, заяви Франс прес.
" Съгласихме се да обединим сили, с цел да отговорим дружно на най-важните провокации за нашите две страни и за района “ на Индийския океан, съобщи Макрон по време на визитата си в Мавриций - първа аудиенция на френски президент от 1993 г, добавя Българска телеграфна агенция.
Двамата водачи реализираха единодушие за по-ефективна съгласуваност на френските военноморски запаси в района и за разширение на опциите за въздушно наблюдаване на Мавриций.
Макрон стартира от Мавриций африканската си обиколка, която ще продължи с присъединяване в срещата на върха на Г-20 в Южна Африка, а по-късно с визити в Габон и Ангола.
Премиерът Рамгулам, който заема поста от 2024 година, призна, че връзките сред двете страни са били " ненапълно подценявани " през последното десетилетие, само че акцентира желанието за " възраждането " им.
Франция и Мавриций показаха и подготвеност да поддържат напъните за възобновяване на стабилността в Мадагаскар след преврата през октомври. Макрон съобщи, че Париж поддържа преходния проект на новата власт и желанието ѝ да провежда избори в " рационален период ".
Рамгулам добави, че Мавриций " изцяло поддържа " френските дейности, метода на Европейски Съюз и апелите на Африканския съюз за бързо стабилизиране на обстановката.




