Фрапиращи разлики в цените на лекарства за деца с редки

...
Фрапиращи разлики в цените на лекарства за деца с редки
Коментари Харесай

Проверяват 7 държавни болници: Купували едни и същи лекарства с до 16 пъти разлика в цената

Фрапиращи разлики в цените на медикаменти за деца с редки болести. Столична болница е купила медикамент за 517 лв.. А лечебно заведение в Пловдив е платило за същото лекарство 8 500 лв.. Данните са от инспекция на министерството на опазването на здравето в седем държавни лечебни заведения. Лекарствата не се покриват от здравната каса, а се поръчват за съответен пациент от съответната болница и са за сметка на държавния бюджет. През предходната година страната е платила над 143 милиона лв. за медикаменти на деца с редки болести, като не се покрива от здравната каса. Медикаментите нямат публична цена, тъй като не са регистрирани в България.

Владимир Афенлиев, заместник-министър на опазването на здравето: „ Над 50% от разноските се отнасят към тези по този начин наречени скъпо струващи, само че нерегистрирани лекарства. Има много огромна липса на бистрота при изразходването на тези средства. Не можем да забележим за кой медикамент за кой болен какъв брой е платено. Изглежда, че редът е спазен за пазаруването на лекарствени артикули. “

Лекарствата са поръчани са от 7 държавни лечебни заведения 4 в София и по една в Пловдив Варна и Плевен.

Владимир Афенлиев, заместник-министър на опазването на здравето: „ Лекарствен артикул А в една болница е закупен за 46 хиляди лв. 424,70 в друга за 150 хиляди, 402 лева Тук приказваме за безусловно същото лекарство - комерсиално название, тип на опаковката, централизация 1 към 1. “

Две държавни лечебни заведения и лечебно заведение в Пловдив са купили едно и също лекарство с голяма разлика в цената.

Владимир Афенлиев, заместник-министър на опазването на здравето: „ Един от най-фрапиращите случаи е на медикамент, който в София е платен за 517 лв., в Пловдив е закупен за 8500 лв.. Изглежда, че реда е спазен, закупуването на лекарствените артикули наподобява законно. "

В седемте лечебни заведения е разпореден одит.

Владимир Афенлиев, заместник-министър на опазването на здравето: „ Министерство на здравеопазването не е проверяващ орган, само че в случай че одитите демонстрират някакви такива данни и предсказвания естествено има си други органи. “

Министерството ще предложи законодателни промени за контролиране на цените на нерегистрираните медикаменти.Предвижда се болничните аптеки да ги регистрират през Националната здравно осведомителна система. А служебният министър на опазването на здравето заяви в „ Денят стартира ", че поддържа настояването на Българския лекарски съюз за нарастване на цените на медицинските действия с 25%.

Михаил Околийски, длъжностен министър на опазването на здравето: „ Виждаме, че цените се усилват, медицинските произведения, въобще всички действия във сферата на опазването на здравето се усилват като себестойност по този начин, че това в първия комфортен миг би трябвало да се актуализира. “

От Министерството на финансите обясниха, че в изискванията на удължителен закон за бюджета актуализацията е невъзможна.

Станимир Михайлов - заместник-министър на финансите, ръководител на Народно събрание на НЗОК: „ Веднага откакто минат изборите се надяваме, че ще има постоянно държавно управление ще стартира бюджетна процедура и в края на тази бюджетна процедура ще може към този момент екипа, който е като Народно събрание на НЗОК да седне и да договаря с лекарския съюз. “

Заместник-министърът изясни, че парите за опазване на здравето се усилват, само че би трябвало да се работи и за по-ефективното им консумиране.
Източник: bnt.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР