Френските митници съобщиха в четвъртък, че са конфискували почти 400 черепа от защитени видове примати само за седем месеца, което е знак за нарастване на доходоносната търговия.
Агентите на парижкото летище Шарл дьо Гол са прихванали 392 изпратени пакета между май и декември миналата година, съдържащи черепи на примати предимно от Камерун и предназначени за колекционери в Съединените щати.
Те също така конфискуваха още стотици пакети с черепи или кости от други видове.
Нито един от конфискуваните пакети не включва никакви законови разрешения за продажба на защитени видове, каза митницата.
„Трафикът на защитени видове е една от най-доходоносните сделки след наркотици, оръжия и трафик на хора", каза шефът на летищната митница Гилбърт Белтран пред репортери, показвайки стотици черепи, челюсти и рога от защитени видове.
Този "мръсен" бизнес генерира между осем и 20 милиарда евро ($8,5 милиарда - $21 милиарда) годишно, той каза.
Митническите служители за първи път научиха за търговията с черепи през май 2022 г., когато откриха седем черепа, изпратени от Африка.
Те засилиха търсенето си и откриха още десетки, предимно от семейството на церкопитекоидите, което включва макаците , бабуини и мандрили и от шимпанзета.
Приматите обикновено се преследват за месо, каза Фабрис Гайе, митнически експерт по трафика на животни. "Продажбата на черепите е последващ бизнес", каза той.
Черепите на малки примати достигат от 30 до 50 евро всеки, по-големите - 400-500 евро, а черепите на шимпанзета - до 1000 евро, каза той.< p>Има също така процъфтяващ бизнес с останките на други видове, включително видри, котки, гущери и хищни птици.
Черепите ще бъдат предадени на Музея по естествена история в Екс ан Прованс, Южна Франция , за научна оценка.
(AFP)