Фотофиниш преднина за "Има такъв народ" пред ГЕРБ, мобилизация в

...
Фотофиниш преднина за "Има такъв народ" пред ГЕРБ, мобилизация в
Коментари Харесай

Алфа рисърч: Парламент от 6 партии, партиите на протеста не събират мнозинство

Фотофиниш преднина за "Има подобен народ " пред ГЕРБ, готовност в Българска социалистическа партия, вотът от чужбина ще дефинира четвъртата политическа мощ - това сочат данните от последното изследване на "Алфа рисърч " преди предварителните парламентарни избори в неделя. Социолозите чакат парламент, формиран от шест партии без нито една от тях да получи болшинство. Макар и със сумарно по-добри позиции по отношение на изборите на 4 април, така наречен "партии на митинга " няма да съберат 120 депутата, сочи изследването.
В края на предизборната акция изследването установи засилена конкуренция за първото място сред ГЕРБ и "Има подобен народ " (ИТН). "След спад и оттегляне в редиците на ГЕРБ, регистрирани при започване на акцията, в нейния край е налице известна готовност. Няколко дни преди изборите поддръжката за ГЕРБ е 21.5%. Има Такъв Народ се възползва от инерцията на своя пробив в изборите на 4-ти април и съумява да притегли забележителна част от протестния избор към по-малки партии, без късмет за парламентарно посланичество, както и на част от по-широката външна страна на ГЕРБ. В резултат, тя доближава поддръжка от 21.8%, което й дава фотофиниш преднина пред ГЕРБ ", разясняват социолозите. Според тях продължаваща готовност на симпатизантите на ГЕРБ може да обърне тази наклонност. Обратното, включването на повече юношески, прочувствен избор, както и на избор от чужбина, може да обезпечи преднина на Има Такъв Народ.
Българска социалистическа партия усъвършенства позициите си в хода на акцията, достигайки 16.4% от твърдо решилите да гласоподават, сочат резултатите от изследването. Мобилизацията на гласоподавателите й, както и желанието на левите симпатизанти да бъде оползотворен вота им, лимитират приключването на гласове към конкурентни леви обединения, съгласно социолозите, които считат, че Българска социалистическа партия има всички шансове да усъвършенства резултата си от 4-ти април. Риск пред поддръжката й откривателите виждат във високия дял леви симпатизанти, които изпитват стеснение да не би да не се оправят с машините и вероятно биха могли да се откажат от гласоподаване.
Към момента "Демократична България " е четвърта с 12.0% от твърдо решилите да гласоподават, сочи проучването. Така тя затвърждава позициите си от началото на акцията, като значим фактор за нейния резултат още веднъж ще бъде вота от чужбина. В аналогична обстановка е Движение за права и свободи, което има планирана поддръжка от 11.1%. Ключов за финалния резултат и за съотношението сред двете обединения ще е вотът от чужбина, който националното изследване не може да регистрира.
Слаба готовност в края на акцията отбелязва и "Изправи се! Мутри вън! ", достигайки 5.4% от вота. Платформата на Мая Манолова се характеризира с висока степен на продан на гласоподаватели с Има Такъв Народ, както и с отсрочване на решението коя от двете партии да бъде подкрепена до последните дни на акцията, разясняват откривателите..
Към момента "Българските патриоти " (3.8%) остават малко под изборната преграда от 4%. Не съумява да премине чертата и Възраждане (3.2%), която също може да увеличи резултата си с гласовете от чужбина.
10% от твърдо решилите да гласоподават декларират, че ще изберат партията, която да поддържат в оставащите дни до вота. Този дял мъчно може да преобърне цялата картина, само че може да повлияе на крайния резултат в две направления: първо, да дефинира спечелилия от изборите и второ, да "вкара ", или да изкара " някои партии от Народното събрание.
Източник: bulnews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР