Фондовите индекси в най-големите страни в Западна Европа затвориха без

...
Фондовите индекси в най-големите страни в Западна Европа затвориха без
Коментари Харесай

Търговията на европейските фондови пазари беше без единна посока в сряда

Фондовите показатели в най-големите страни в Западна Европа затвориха без единна посока в сряда. Някои акции бяха изключително подкрепени от докладите на облагите, а вложителите чакаха края на срещата на Федералния запас на Съединени американски щати. Изявлението на централната банка се чака след 20:00 часа българско време, когато пазарите в Европа ще са затворени.

Голямото събитие за пазарите е намаляването на лихвения % от Фед през днешния ден, като понижението с четвърт пункт се възприема като свършена договорка от търговците. Ако Федералният комитет по отворения пазар работи съгласно упованията, това ще докара лихвения % по федералните фондове в диапазон сред 3,75% и 4,00%.

Още по тематиката

След лек спад до обед, европейските фондови пазари затвориха без ясно изразена посока във вторник Финанси Икономика / Анализи / Интервюта, Финанси 28 окт 2025

По-малко несъмнено е дали ръководителят на Фед Джером Пауъл ще схване сдържан звук в мненията си след срещата.

След евентуално понижение тази седмица, 84% от интервюираните плануват още едно понижение през декември, а 54% - трето през януари, съгласно октомврийското изследване на CNBC за Федералния запас. Прогнозират се общо 100 базисни пункта понижения на лихвения % тази и идната година, което ще докара главната рента по федералните фондове до 3,2% до края на 2026 г.

До обед общият показател Stoxx Europe 600, в който са включени най-големите компании в Европа, се увеличи с 0,1% до 576,36 пункта. Британският FTSE 100 набъбна с 0,49%, до момента в който италианският FTSE MIB е надолу с 0,29%. Германският DAX спадна с 0,06%, а френският CAC 40 е на загуба с 0,08%. Испанският IBEX 35 се търгуваше на равнището на затваряне от предходната сесия.

Разнопосочният тренд се резервира до края на сесията – колкото са печелившите, толкоз са и губещите национални измерители. Общият европейският показател Stoxx Europe 600 се намали с 0,11%. Британският FTSE 100 затвори с най-голям растеж от 0,58%, следван от испанския IBEX 35, който се показва добре в последно време, се увеличи с 0,37%. На зелена територия приключи и италианският FTSE MIB (+0,21%). Междувременно немският DAX падна с 0,67%, до момента в който френският CAC 40 регистрира загуба от 0,26%.

Акциите на Mercedes-Benz се покачиха с 4,34% макар смесените тримесечни резултати на немския авто производител. Печалбата му за третото тримесечие е спаднала с съвсем една трета, само че е по-добра от пазарните упования, до момента в който приходите са намалели със 7% - повече от прогнозите на специалистите. От компанията оповестиха, че ще бъдат съкратени хиляди работни места, защото се стреми да спести 5 милиарда евро (5,81 милиарда долара) до 2027 година Базираната в Щутгард компания е измежду водещите печеливши излъчвания, включени в немския главен показател DAX.

Печалбата преди лихви и налози (EBIT) доближи 750 милиона евро за тримесечието, което е внезапен спад от 2,5 милиарда евро за същия интервал на предходната година. Производителят на първокласни коли, сходно на европейските си съперници в промишлеността, е изправен пред съвършена стихия от провокации, защото мощното китайско търсене и увеличените разноски заради американските цени оказват въздействие. Въпреки това, акциите на Mercedes-Benz Group нарастнаха в сряда, намалявайки някои по-ранни облаги. Това е най-хубавият търговски ден за Mercedes от юли 2022 г.

Книжата на други автомобилни производители също се покачваха, в това число на Stellantis (ръст от 1,15%), BMW AG (ръст от 1,11%), Volkswagen AG (ръст от 0,79%) и Porsche (ръст от 0,41%).

Акциите на UBS се намалиха с 1,03%, макар че швейцарският банков колос регистрира чиста облага от 2,5 милиарда $ през третото тримесечие, надхвърляйки прогнозата на анализаторите за 1,85 милиарда $. Приходите от 12,76 милиарда $ също надминаха упованията.

Испанската банка Santander отчето рекордна деветмесечна облага, нараствайки със 7,8% на годишна база, което банката отдаде на мощни бизнес резултати и успеваемост, като опростяване на интервенциите, по-малко неприятни заеми и кредитни опасности, както и повече клиенти. Акциите ѝ се покачиха с 4,33% в сряда.

Приходите на финансовата група доближиха 15,3 милиарда евро през третото тримесечие, което е с 1% повече на годишна база, само че е малко под упованията на анализаторите, съгласно данни, събрани от LSEG (Лондонската фондова борса). Нетната оперативна облага обаче леко надмина упованията на компанията, достигайки 8,99 милиарда евро, което е с 2% повече по отношение на същото тримесечие на предходната година. Банката се придържа към прогнозата си за 2025 година от 62 милиарда евро доходи.

Британското дъщерно сдружение на Santander обаче забави публикуването на резултатите си след правосъдно решение предишния петък, което постанови, че би трябвало да разкрие комисионните на дилърите по покупко-продажби с автомобилно финансиране, като част от последствията от абсурда с автомобилното финансиране в някои западноевропейски страни.

Междувременно акциите на Deutsche Bank се повишиха с 4,95%, откакто регистрира по-добра от предстоящата чиста облага от 1,56 милиарда евро през третото тримесечие, спрямо 1,34 милиарда евро, предстоящи от анализаторите, съгласно LSEG. Цифрата съставлява тримесечно повишаване от 7%. Германската банка съобщи, че и четирите ѝ бизнеси – корпоративната банка, капиталовата банка, частната банка и ръководството на активи – „ напредват по стратегическите си проекти “, което я слага на верния път за годината. Настоящите ѝ прогнози сочат доходи от към 32 милиарда евро.

Пазарната цена на швейцарската UBS се намали с 1,03%, макар че чистата облага на банката е скочила 1,7 пъти през третото тримесечие и доста е надхвърлила пазарните упования.

Акциите на Adidas паднаха с 10,39% след потвърждаване на предварителните резултати на производителя на спортни артикули и дрехи.

Книжата на финландската Nokia се сринаха с 4,34% в сряда, защото вложителите реагираха на новината във вторник, че производителят на чипове – американската Nvidia купува дял от 1 милиард $ във финландската мрежова компания, сформирайки стратегическо партньорство за създаване на клетъчна технология от последващо потомство 6G. Междувременно Nvidia стана първата в света компания с пазарна цена от 5 трлн. $.

Вижте още: Nvidia с нов връх: Първата компания в света с пазарна оценка от $5 трлн.

Пазарната стойност на немската химическа компания BASF е повишена с 1,62%. Коригираната облага и приходите ѝ за третото тримесечие надминаха консенсусните оценки на анализаторите.

Акциите на GSK се покачиха с 6,17%, откакто стана ясно, че английската фармацевтична компания е нараснала приходите си през последното тримесечие и е подобрила прогнозата си за цялата година.

Пазарната стойност на английската верига за облекла Next Plc се увеличи с 8,77%, откакто усъвършенства прогнозата си за облага за цялата година.

Книжата на норвежката Equinor записва растеж с 0,75%, макар по-слабата от предстоящата облага. Други петролни и газови компании също регистрираха растеж, следвайки възхода на цените на суровия нефт, в това число френската TotalEnergies (+1,23%), нидерландската Shell (+1,64%) и английската BP plc (+1,90). Търговията на суровия нефт Brent на стоковата борса в Лондон затвори с растеж от 0,97% до 65.025 $ за барел.

Източник: 3e-news.net


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР