Пилотен фонд ще даде на жертвите на домашно насилие в Шотландия до £1000 за напускане на връзки
Фондът от £500 000 за овакантяване ще бъде възложен от групите за подкрепяне на дамите в петте региона на локалните управляващи с най-вече представяния на заявки за бездомност заради домашно принуждение - Глазгоу (370), Южен Ланаркшър (360), Единбург (315), Северен Ланаркшър (245) и Файф (215).
През 2022-23 година съвсем една четвърт от всички презентации за бездомност от дами и техните деца се дължат на принудителен или афектиран спор в семейството им.
Първият министър Хумза Юсаф сподели: „ Както оправянето с бездомността, по този начин и прекратяването на насилието против дами и девойки са основни цели за шотландското държавно управление. p>
„ Хората би трябвало да се усещат сигурни в личните си домове, само че за жалост прекомерно постоянно това не е по този начин.
„ Напускането на връзка с принудител е рисково и мъчно и финансовата взаимозависимост от насилникът постоянно е най-голямата преграда.
„ Фондът за овакантяване ще помогне да се понижи финансовата тежест от напускането на сътрудник, който е принудител, като оказва помощ да се заплащат главните неща, от които се нуждаят дамите и децата, в това число наем и облекло.
„ Това е единствено един от методите, по които можем да работим за Шотландия, където дамите и девойките живеят без принуждение и малтретиране в домовете си. “
Безвъзмездни средства ще бъдат налични като част от пилотния план до 31 март 2024 година < /p>
Грантовете ще бъдат предоставени от:
Fife Women's AidGlasgow Women's AidGlasgow East Women's AidHemet Gryffe Women's AidWomen's Aid South Lanarkshire and East RenfrewshireEdinburgh Women's AidShakti Women's AidNorth Lanarkshire Women's AidMonklands Women's AidMotherwell District Women's A id Прочетете още:
Семейството на някогашен служител на реда приканва за помощ за тези, които са изправени пред домашно принуждение
TSB започва фонд за поддръжка на хора, бягащи от домашно принуждение
Марша Скот, основен изпълнителен шеф на Шотландската помощ на дамите, сподели: „ Оцелелите ни споделят от десетилетия, че най-големите проблеми, с които се сблъскват, с цел да се измъкнат от насилниците, е заплахата от възмездие, неналичието им на финансова самостоятелност и страхът от мизерия.
„ Дали оживелите и техните деца могат остават в домовете си или имат потребност или желаят да се реалокират в друго жилище, заплащането на наема и слагането на храна на масата към момента са компликации.
„ След години на покровителство за бърза, налична и практична помощ за овакантяване, ние сме извънредно щастливи да приветстваме този фонд и да помогнем да го предоставим на тези, които се нуждаят от него допустимо най-бързо и ефикасно. “




