Фискалната политика на България спешно трябва да се дисциплинира“, а

...
Фискалната политика на България спешно трябва да се дисциплинира“, а
Коментари Харесай

Димитър Радев: Фискалната политика на България трябва да се дисциплинира

Фискалната политика на България незабавно би трябвало да се „ дисциплинира “, а присъединението на страната към еврозоната не може да се отсрочва повече. В противоположен случай репутационните вреди ще са огромни, в това число намаление на кредитния ни рейтинг. Такива предизвестия насочи Димитър Радев, шеф на Българска национална банка (БНБ), в изявление за Българска телеграфна агенция.

Думите му са основно предизвестие на фона на излязлата преди дни нова прогноза на Международния валутен фонд (МВФ) за българската стопанска система, както и на идното показване на Бюджет 2025 година, което, по закон, би трябвало да се случи до края на месеца.

Както Economic.bg писа, тази седмица МВФ за следващ път намали упованията си за растежа на българския Брутният вътрешен продукт, като предвижда 2.3% покачване през тази година. Според Радев оценката е близо до тази на Българска народна банка (2.2% ръст), като може да се одобри за „ позитивна “.

Няма качествена разлика сред новата прогноза на МВФ за растежа на българската стопанска система през 2024 година и прогнозата на Българска народна банка, оповестена по-рано тази година. На фона на вътрешните и външните провокации напредък над 2% на Брутният вътрешен продукт може да се преглежда като относително позитивно развиване “, счита Радев.

Той засегна и тематиката за еврозоната, като на въпрос по кое време може България да извърши инфлационния аршин, банкер №1 уточни, че отговорът е редно да се търси в рационална макроикономическа политика.

Трябва незабавно дисциплиниране на фискалната позиция и хармонизиране на паричните и фискалните условия в страната. Във всички случаи приказваме за доста пай небосвод и прозорец от благоприятни условия, които не би трябвало да се пропущат “, посочи Радев.

По думите му Бюджет 2025 ще покаже дали страната ни върви в вярната посока.

Запитан дали има опасности за стопанската система при следващо отсрочване на еврочленството, шефът на централната банка бе безапелационен:

Рискът, който кредитните организации експлицитно акцентират, е понижаването на кредитния рейтинг на страната и утежняване на изискванията за финансиране на нашата стопанска система “, сподели Радев.

Миналия уикенд интернационалната рейтингова организация Fitch Ratings удостовери дълготрайния кредитен рейтинг на България с оценка ‘BBB’ с позитивна вероятност. Според икономисти обаче тази вест не е изключително позитивна, защото, на процедура, значи, че няма усъвършенстване, а в случай че се продължава в същия дух – огромни дефицити и разходи – то финансовата непоклатимост ще изчезне.

При халтав бюджет с хронични дефицити това са милиарди, които в последна сметка бизнесът и семействата ще би трябвало да платят “, сподели Радев.

Колкото до признатите от регулатора през септември нови условия към банките за отпущането на ипотеки, централният банкер уточни, че тяхната цел не е била „ да затруднят заема “, а да „ основат надеждна рамка за контрол и ръководство на евентуалните опасности в банковата система. С тези последни ограничения ние на процедура активирахме цялостния набор от макропруденциални принадлежности, с които една централна банка разполага “.
Източник: economic.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР