Финансовата устойчивост на страната и публичните финанси е приоритет за

...
Финансовата устойчивост на страната и публичните финанси е приоритет за
Коментари Харесай

Бюджет 2025 - без политики и отворен за облагането на свръхпечалбите на банките

Финансовата резистентност на страната и обществените финанси е приоритет за служебното държавно управление. Това е и главната цел на Бюджет 2025. Това стана ясно от коментара на финансовия министър Людмила Петкова по време на чуването си в Народното събрание, инициирана от БСП-Обединена левица.

Бюджетът, по думите й, ще довете до рецензии и позитиви. Тя призна, че в макрорамката за идната година не са заложени политики, защото такива би трябвало да бъдат заложени от постоянна власт. 

Освен това стана ясно, че въпросът за налога върху свръхпечалбата на банките остава отворен. Ако депутатите гласоподават това облагане, МФ има подготвеност да реагира. Самата Петкова призна, че е последовател на облагането на свръхпечалбата на всички и в случай че законотворците желаят, има подготвеност да им показа подготвен законопроект.

Петкова изясни, че растежът на заплатите и пенсиите, когато не се основават на икономическа логичност, основават несъответствия. Затова има потребност от ограничения, които да върнат нужния баланс в държавните финанси. Иначе финансист номер едно регистрира, че растежът на приходите покачва благосъстоянието на хората - нещо, което е приоритет на всяко ръководство.

Темпът на увеличение на разноските надвишава сензитивно темпа на увеличение на приходите, предизвести министър Петкова. За да се реализира 3% недостиг са нужни 12 милиарда лв. за баланс сред доходи и разноски. Бюджет 2025 планува растежът на Брутният вътрешен продукт да се увеличи до 2,8%. Очаква се инфлацията да продължи гладко да се забавя и да доближи до 2,4%.

Служебният финансов министър уточни, че дефицитът е в размер на 3%, а държавният дълг през 2025 година ще доближи до 59,8 милиарда лв.. Фискалният запас остава неизменен.

Над 92 милиарда лв. са предстоящите доходи или с над 20 милиарда лв. по отношение на миналата година. С 15 милиарда лв. повече са предстоящите доходи от данъчно-осигурителни доходи. За МФ, посочи Людмила Петкова, било по-лесно да се вдигнат налози и осигуровки, които по принцип подсигуряват непоклатимост на приходите. Но нямало поддръжка.

Мартин Димитров от ПП-ДБ е обезпокоен от заложените доходи в бюджета. Най-убийствените ограничения за бюджета, по думите му, са заложените от ГЕРБ и Движение за права и свободи - разноски, за които пари нямало. Какви са буферите, попита депутатът. Людмила Петкова го " захапа ", заявявайки че за него очевидно разноските били реалистични. Необходими са приходни ограничения от 20 милиарда лв., сподели тя. Четири милиарда лв. доходи за следващата година са под въпрос, защото това са заплащания по ПВУ. Ако няма пари от Европа, започнатите планове по ПВУ би трябвало да се финансират от държавния бюджет, а подобен разход не е плануван. С 1% растеж на Данък добавена стойност ще подсигурява доход от 1 милиарда лв.. 1% растеж на осигуровките е доход в това перо от 600 000 лв..

Сами си давате сметка с какъв брой би трябвало да се покачат налозите и осигуровките, посочи финансовият министър. Петкова сподели, че е задача невъзможна да се внесе бюджет без политическа поддръжка.

ДПС-Ново начало няма да поддържа никакво стесняване на разноските, стана ясно от думите на Йордан Цонев. Под 200 милиона лв. годишно влизат в хазната от концесионни такси, стана ясно още по време на разискването. Концесионните такси са оскъдни спрямо облагите, съгласно министъра на финансите. Венко Сабрутев пък заподозря, че от бюджета липсват парите за инвитро процедури и за обезщетенията за неприетите деца в детските градини. Людмила Петкова го успокои, че пари за тези действия има.
Източник: news.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР