Финал на историята с разменените бебета в болница Шейново. Една

...
Финал на историята с разменените бебета в болница Шейново. Една
Коментари Харесай

ВКС реши: Една от майките е допринесла за размяната на бебетата в болница Шейново

Финал на историята с разменените бебета в болница " Шейново ". Една от майките на новородените е съдействала за размяната. Това реши Върховният касационен съд. Така компенсацията на родителите се понижава на половина, като майката ще получи малко над 10 000 евро, а бащата – 20 000 евро. Другата майка не искаше да чака правосъдните каузи. За нея въпросът завърши преди две години с извънсъдебно съглашение за 70 000 лв..

На 13 септември 2022 година две дами раждат момиченца в столичната АГ болница " Шейново ". Близо три месеца по-късно една от майките стартира да се съмнява, че отглежда непознато дете, направените ДНК-тестове потвърждават Четири месеца по късно бебетата са върнати на биологичните си родители. 4 години по-късно Върховният касационен съд реши, че освен болничното заведение е отговорна.

Интересното в това правосъдно решение е, че висшите съдии одобряват, че и майката има виновност за размяната на бебетата, съгласно тях доста добре е осъзнавала, какъв брой са значими гривничките на нейната ръка и тази на бебето.

Вили Костадинова, юрист на болница " Шейново ": " Съдът е анализирал извънредно деликатно и в детайли доказателствата по делото и отбелязва в решението, че майката, когато се усъмнява в това, че е допустимо да отглежда не своето биологично дете, първото нещо, което е направила е да ревизира номерата на гривните гривните, явно тя е знаела какво е смисъла. "

Все отново болничното заведение е наказана и делото е извоювано от фамилията. Тяхната цел не е било приемане на обезщетение, а доказване на немарливо отношение от страна на АГ болница " Шейново ".

Стоян Стойков, юрист на фамилията: " Можем единствено да се надяваме, че здравните грижи към пациентите ще бъдат повишени. Този проблем е публично важен, към сегашния миг е единственият в правосъдната система, от тази гледна тъкмо това решение на Върховен касационен съд създава процедура по такива каузи. "

След случая в болничното заведение са направени промени по протоколите за новородени и по-стриктни правила. Наложената глоба на шефа на болничното заведение от организацията за медицински контрол беше анулирана съда.
Източник: bnt.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР