Фейсбук Утре ще бъде пуснат на вода индианският тръстиков кораб, строен

...
Фейсбук
Утре ще бъде пуснат на вода индианският тръстиков кораб, строен
Коментари Харесай

Пускат писмо в бутилка в три морета при уникалната експедиция с индианския тръстиков кораб

 Фейсбук Утре ще бъде пуснат на вода индианският тръстиков транспортен съд, строен край Варна. Той ще отплава за епичната експедиция " АБОРА ІV “ на 11 август, заяви за Varna24.bg археологът от Регионалния исторически музей Теодор Роков, който е единственият българин в екипа от учени на експедицията.

" Планирам да пусна писмо в бутилка в трите морета, през които ще премине експедицията " АБОРА ІV “, а точно през Черно, Егейско и Мраморно морета до остров Крит. Това е нещо всекидневно при сходни ескспедиции, доста хора го практикуват по света ", добави още варненецът.  

35 години след първата морска експедиция " Аргонавтика 84 “, в екипажа на която е взел участие представител на Варненския археологически музей, традицията се продължава от археолога Теодор Роков. Той ще съставлява Археологическия музей - Варна и България в идната интернационална експедиция АБОРА ІV.

Основната цел на експедицията е да премине по морския маршрут (през Черно, Егейско и Мраморно морета до остров Крит), по който са били реализирани комерсиалните контакти сред античните цивилизации през праисторическата ера.

Както  Varna24.bg  съобщи, варненският археологически музей ще бъде сътрудник в реализацията на интернационалната морска експедиция АБОРА IV. Тя е проведена от немския откривател и експериментатор доктор Доминик Гьорлитц. В основата й стои сведението на Херодот, че египтяни са минали през земите на антична Тракия и Скития и са основали царство Колхида (дн. Грузия). Експедиция АБОРА IV има за съществена цел да изследва морските контакти сред цивилизациите от източното средиземноморие и черноморския басейн през праисторическата ера. Д-р Доминик Гьорлитц досега има осъществени три експедиции. Абора I през 1999 от остров Сардиния през Корсика до устието на р. Елба. Абора II през 2002 година от остров Кипър през Ливан до крайбрежията на Египет. Абора III през 2007 година от крайбрежията на Северна Америка (Ню Йорк) до Азорските острови.

Експедиция АБОРА IV бе планувана да стартира в края на месец май 2019 година от Сочи (Русия) като премине поредно през Варна (България), Истанбул и Троя (Турция), Атина (Гърция), егейските острови Лемнос, Милос, Тера и да завърши в Крит. 

Плаването ще се реализира със съвременна  имитация на древноегипетски транспортен съд от преддинастическата ера (V–IV хиляди прочие Хр.). За първообраз на този транспортен съд са употребявани скални изображения на плавателни съдове, открити в Египет, датирани 3500 година прочие Хр. Корабът ще носи името " Дилмун “ – митичен южен остров, от който древноегипетските фараони са черпели своите благосъстояния. Плавателния съд ще бъде с размери 12 м. дължина, 4 м. широчина, 2 м. височина на борда и ще се задвижва с едно правоъгълно платно. Управлението ще се реализира със система от преносими килове, ситуирани на носа и кърмата. Екипажът ще се състои от 12 индивида. " Дилмун “ ще бъде издигнат в езерото Титикака, Боливия. Това се постанова заради обстоятелството, че през днешния ден в света само южноамериканските индианци пазят обичайните умения за разработване на плавателни съдове от тръстика.

Другата съществена цел на експедиция АБОРА IV има обществен темперамент. Това корабоплаване е отдадено на 50-та годишнина от експедицията с тръстиков транспортен съд РА I на Тур Хейердал. Едновременно с това уредникът на бъдещата експедиция Доминик Гьорлитц си е сложил амбициозната задача да потвърди, че представители на разнообразни страни и култури, някои от които сега са политически и идеологически опълчени, могат да работят дружно и да съжителстват обикновено на едно място. Екипажът на бъдещата експедиция ще е международен. В него има американец, руснак, арменец, турчин, грък, българин, холандец, немец и боливиец. Екипажът се събра за първи път на подготвителен лагер на брега на езерото Гейзелталзе в Германия. От 11 до 17 май предходната година членовете на бъдещата експедиция се образоваха на смален модел на кораба " Дилмун “ в спецификите на неговото ръководство.

За Теодор Роков от варненския археологически музей това ще бъде второ сходно плаване-първото е през 2010 година с интернационалната експедиция ‚Дунавска Одисея “ от Белград до Варна. Партньорството на варненския археологически музей в реализацията на тази бъдеща експедиция е естествено продължение на традицията негови експерти да вземат участие в сходни инициативи. През 1984 – 1985 година проф. Михаил Лазаров е член на екипажа на експедиция " Аргонавтика “ – корабоплаване с яхта от Варна до Грузия и до Егейските острови. През 1988 година Иван Иванов дружно с проф. Лазаров са членове на експедицията " По пътя на спондилуса “- корабоплаване с водолазен транспортен съд от Варна до Атина. Целта и на трите плавания е да се проучат на процедура морските направления, употребявани за търговски контакти сред Балканите и средиземноморския свят през праисторическата и античната ера.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР