Фейсбук публикациите на снимка на “Учебно помагало за 2-4 клас

...
Фейсбук публикациите на снимка на “Учебно помагало за 2-4 клас
Коментари Харесай

Как ромска легенда стана повод за подвеждащи публикации във фейсбук

Фейсбук изявленията на фотография на “Учебно пособие за 2-4 клас ” с текст “Как били основани хората ” са подвеждащи, тъй като не дават съответна информация и подтекст. От изявленията не излиза наяве нито какъв е жанрът на текста, нито по какъв предмет се учи, нито дали е част от наложителната подготовка на учениците.Всъщност става въпрос за приказка, изучавана в избираем модул за ромския фолклор.
“Не е за поверие! ”, “Възмутително! ”, “Ужас! ” – с такива мнения са съпроводени изявления във фейсбук на фотография, показваща текст на ромска приказка за основаването на хората. Според надпис на фотографията става дума за образователно пособие за децата сред 2-ри и 4-ти клас.


Повечето мнения, въпреки и прочувствени, не изясняват от какво тъкмо са възмутени или недоволни потребителите. Някои показват отрицание към наличието на приказката, други – че сходен текст е включен в образователната стратегия на българските деца. Задават се въпроси по какъв предмет се употребява въпросното пособие и дали текстът е утвърден от МОН.

Ето какво демонстрира инспекцията на Factcheck.bg.

Това не е първият път, в който тематиката засилва потребителите в обществените медии. Статии в български уеб сайтове от юни и юли 2019 година оповестяват за ромската приказка за основаването на хората, която и тогава “изумила ” родители и учители.

В изявленията от 2019 година като източник на текста е посочено образователното пособие „ Истории край огнището “, създадено от център „ Амалипе “.. То е предопределено за възпитаници сред втори и четвърти клас в границите на образованието по свободноизбираемия предмет (СИП) „ Фолклор на етносите в България – Ромски фолклор “. Предметът се преподава в учебните заведения, които изберат да оферират сходен свободноизбираем модул.

Според уеб страницата на организацията,. от Център за междуетнически разговор и приемливост “Амалипе ” с поддръжката на Министерство на образованието и науката, Институт “Отворено общество ” и други фондации и институции. “Амалипе ” е неправителствена организация, която работи в региона на образованието, опазването на здравето, даване на обществени услуги и поддръжка на ромите.

Помагалото „ Истории край огнището “ е свободно налично на уеб страницата на център „ Амалипе “. Въпросната приказка е поместена на страници 66-а и 67-а, само че въпреки текстът да е съвсем еднакъв, не наподобява по същия метод – има друго заглавие и посочен създател – Теодора Крумова.


Текст със заглавие „ Как били основани хората “ попада в книгата на Цанко Лалев „ Ромски, турски, арменски, еврейски приказки “ на издателство „ ПАН “. Сборникът с приказки не е включен в наложителната за проучване литература в междинното обучение, само че може да бъде открит в описите с целесъобразната литература за лятната почивка в обособени учебни заведения.


, утвърдена от МОН през 2017 година, участва друга ромска легенда. Заглавието ѝ е „ Легенда за рома “, като в образователния проект е разказано, че тя е фрагмент от ромска приказка, преразказан от Михаил Георгиев. В образователната стратегия е заложено учениците да бъдат осведомени с другите митологични и фолклорни показа за произхода на индивида и Вселената. Учебният проект на петокласниците включва древногръцките легенди за произхода на боговете, преразказ по Библията за началото на света и тематика, отдадена на фолклорния модел за света, в която са показани разнообразни приказки и фолклорни обичаи.

Проверено:

Публикацията във фейсбук със фотография на ромска приказка за основаването на хората, е подвеждаща. Надписът “Учебно пособие ” внушава, че става дума за наложително четиво, без да е ясно какъв е жанрът на текста и по кой предмет се учи.

Всъщност става дума за ромска легенда, която може да бъде открита в образователно пособие за СИП „ Фолклор на етносите в България – Ромски фолклор “ (2-4 клас) или в сборника „ Ромски, турски, арменски, еврейски приказки “. В наложителната образователна стратегия по литература за пети клас участва друга ромска легенда – „ Легенда за рома “, защото в програмата има тематика за другите (библейски, митологични, фолклорни) показа за основаването на света и хората.

*Автор на материала е Ванеса Николова. Ванеса Николова е приключила публицистика в СУ „ Св. Климент Охридски “. Работила е като редактор и преводач в печатни и онлайн медии. Интересува се от тематики, свързани със Западните Балкани и Далечния Изток, в това число нуклеарното разоръжаване на Корейския полуостров. Вълнува се от астрономия и астрофизика и една от задачите ѝ като публицист е да направи науката по-достъпна и забавна за елементарния четец.

Работи с британски, испански, италиански, френски, съветски, сръбски и корейски език.
Източник: clubz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР