Фестивал Индия в Петрич е отменен след намесата на църквата
" Фестивал Индия ", който трябваше да се организира през днешния ден в Петрич е анулиран, оповестиха уредниците от Международното общество за Кришна схващане.
Срещу провеждането му се оповестиха от една от партиите, а по-късно излезе и послание на Неврокопския митрополит Серафим с апел хората да не посещават събитието, което struma.com разгласява през вчерашния ден. Неврокопският митрополит Серафим бе безапелационен:.
" Така нареченият „ Фестивал Индия “ не е нищо друго с изключение на опит за набожен прозелитизъм. Под формата на културно-художествена стратегия обществеността се вкарва в религиозни практики, непознати и противоречащи на нашата православна християнска религия и обичаи.
Очевидна е връзката на уредниците с Международното общество за Кришна-съзнание – религиозна организация, която въпреки и публично записана в България, не е припозната като притежател на обичайното индуистко обучение. Тревога буди съзнателното въвеждане в илюзия на институциите и виновните лица, с чието позволение се позволява провеждането на това „ културно събитие ”, без да бъде разяснена същинската същина на фестивала.
Недопустимо е посредством детски ъгъл за занимания, изобразяване, обличане на обичайни индийски облекла и кулинарни изкушения в религиозните ритуали да бъдат въвличани деца. С оглед на всичко това изрично заявяваме:
Така нареченият „ Фестивал Индия “ не дава отговор на наименованието и задачите, оповестени от уредниците. Той е по-скоро опит да се привлекат, умишлено или неумишлено, за почитатели на деструктивното обучение на Обществото Кришна-съзнание хора от друга възраст, обществена и религиозна принадлежност. Предлаганите религиозни практики и учения съставляват социална заплаха и заплашват общественото, психическото и духовното здраве на участващите в тях – уредници и аудитория. Пастирски призоваваме обществеността на гр. Петрич и Общинското управление да бъдат бдителни и да не позволяват или вземат участие в противни на исконните духовни и публични обичаи действия ", се споделя в позицията на митрополит Серафим, оповестена в формалната фейсбук страница на Неврокопска епархия.
Организаторите от своя страна разгласиха известие за отлагането на фестивала:
Днес ще постъпим умно! Поради зародилите аргументи от заплашителен и нападателен темперамент (включително и всяване на ужас и омраза) от избрани лица, Фестивала НЯМА да се състои, с цел да опазим мира, публичния ред и спокойствието на всички поданици на гр. Петрич, както и на гостите ни.
Ние сме срещу всякакво принуждение, било то и словесно - в електронните медии, което и докара до решение фестивала да се отсрочи. И заставаме срещу това и цялата изкуствено основана обстановка!
Също сме срещу да бъдем употребявани за политически игри, за събиране на гласоподаватели за актуалните общински избори, както и привличане на общественото внимание към другояче западаща партия. Освен неправилно, това е грозно и нелегално.
Не желаем обществото да се разделя на два полюса, в противен случай, целим успокоение, мир и благополучие,пишат от сдружението.
В.Василев.




