Бултрасите след протеста: Чакаме отговори за Колежа, кметът ги дължи на пловдивчани
Феновете на Ботев Пловдив излязоха с позиция след снощния митинг пред Общината. Бултраситие мотивираха проявата си през вчерашния ден, като сложиха и пет въпроса, на които не престават да търсят отговори за строителството на Колежа.
Прочетете още
Ето и цялата позиция, без редакторска интервенция:
Уважаеми другари и съидейници,
макар наложената възбрана и активизирането на голямо количество полиция, през вчерашния ден, в деня, в който означаваме 114 години от оповестяването на независимостта на България, голям брой почитатели на Ботев Пловдив, представители на ПФК „ Ботев ” АД и жители на град Пловдив, пристигнаха пред Община Пловдив.
Всички те се събраха, с цел да слагат част от въпросите, които ги вълнуват по отношение на довършването на стадион Христо Ботев. Мнозина от почитателите на Ботев и жителите на Пловдив биха запитали „ Какво желаят тези, нали стадионът се строи? ”, на което ще отговорим по този начин: „ Да, очевидно за всички ни на бул. „ Източен ” № 10 се строи, само че за жалост не знаем какво тъкмо ще се построи, по кое време ще се построи, какъв брой средства ще бъдат изразходвани и в какъв тип ще бъде стадиона когато се изразходват наличните средства. ”
В последните близо две години наши представители организираха голям брой срещи с представители на Община Пловдив, на строителя, с архитекта и надзора и с кой ли не още, зает със строителството на стадиона, с помощта на почитателите на Ботев Пловдив успяхме да отвоюваме в допълнение финансиране в размер на близо 15 млн. лева/2,4 млн. за седалки, 108 хиляди за терен 356 хиляди за препроектиране и 12 млн. за изцяло създаване на козирката/, само че и до ден сегашен нямаме формален отговор на тези въпроси.
Затова и в празничния неработен ден поканихме кмета на Община Пловдив господин Здравко Димитров, заместител кмета господин Пламен Райчев, притежателя на ПИМК господин Илиан Филипов, проектант Георги Савов и надзора господин Атанас Ангелов, с цел да им зададем пет основни въпроса, чийто отговори дължат както на почитателите на Ботев Пловдив, по този начин и на всички пловдивчани.
За страдание нито един от поканените не откри храброст да се изправи пред нас. Вместо това от Община Пловдив пуснаха към медиите прессъобщение с следващата порция празни приказки и обещания, на които се наслушахме през последните две години, а в „ официоза ” на локалната власт – „ Марица ” бе оповестено изявление със заместител кмета Пламен Райчев, в което същият изнася редица погрешни неща за да внуши, че всичко към строителството на Колежа върви без спънки и стадионът ще бъде приключен. Не бе даден съответен отговор на нито един от поставените от нас въпроси, като вместо това бе подметнато, че в случай че почитателите били отишли на срещата в общината във вторник 20.09., то щели да получат отговор на всички въпроси, които задават.
Затова още веднъж ще зададем въпросите, които ни вълнуват, като внесем уточнения за какво ги задаваме.
Как ще бъдат вложени и какво съответно ще бъде изпълнено (кои СМР) с в началото обезпечените от страната 25 млн. лв. за довършването на стадион " Христо Ботев "?
Отговорът на този въпрос се опитваме да получим още от месец декември 2020 година, когато бе подписан контракта за дотъкмяване на строителството на стадиона сред Община Пловдив и ДЗЗД „ Колежа ” с водещ сътрудник ПИМК АД, само че и до ден сегашен нямаме безапелационен отговор от възложителя и изпълнителя. Още от деня на сключване на контракта бе ясно, че сумата по него е в размер на 53 млн. лв., а обезпечените средства са в размер на 25 млн. лв. и вместо да се търсят решения по какъв начин да бъде обезпечено дофинансирането, започнаха да се вършат сметки кои от подлежащите на осъществяване СМР да се спестят и по какъв начин да се промени плана, тъй че да се спести от материали и труд. Наслушахме се на безумни оферти от рода на „ Да построим единствено бранш А и бранш В ”, „ Да инсталираме осветлението на пилони с цел да не се постанова да вършим козирка ” и т. н., до момента в който най-после, след близо година „ мъдруване ” бе взето решение строителството да се раздели на стадии, като на първия стадий, с наличните 25 млн. лв., стадиона да бъде построен по този начин, че да покрие условията за лицензиране на БФС и на него да могат да се организират срещи от шампионата на Ефбет лига. И когато всичко стартира да се извършва по проект, се разбра, че на хоризонта се задават едни спомагателни 12 млн. лв., заради което към този момент представителите на общината и на строителя приказват единствено за осъществяването на първия стадий от строителството без да прецизират какъв брой ще коства той, оправдавайки се с какво ли не.
Ще бъдат ли вложени по предопределение гласуваните от Общинския съвет на град Пловдив 12 млн. лв. за цялостното създаване на козирката (включително изцяло покривно покритие) на стадион " Христо Ботев " и по кое време ще се случи това?
Задаваме този въпрос обезпокоени от обстоятелството, че строителят разгласява в обществените мрежи желанието си с отпуснатите целево от Общински съвет град Пловдив 12 млн. лв. да построи единствено структурата на козирката на стадион „ Христо Ботев ” и трибуните да не бъдат покрити. Същевременно ясна и безапелационна позиция по този въпрос липсва и от възложителя в лицето на Община Пловдив, която не трябва да допусне отпуснатите пари да бъдат изхарчени не по предопределение. Добре е тук да напомним, че преди сесията на Общински съвет град Пловдив бяха извършени редица срещи, на които господин Илиан Филипов съобщи, в наличието на представители на почитателите и на господин Здравко Димитров, че с цел да приключи напълно козирката на стадиона, както е по план, са му нужни 8 млн. лв., най-много 10 млн. лв., само че за негово успокоение отвоювахме гласуването на 12 млн. лв.. Сега, няма и три месеца по-късно, същият към този момент твърди, че парите отново не доближават и то при понижаващи се цени на металите, което меко казано буди неразбиране.
След пропуските и измененията в плана и в осъществяването на стадиона, гарантирате ли, че стадионът ще може да получи в близко бъдеще категория 4 от УЕФА?
В хода на строителството на стадиона бяха осъществени редица промени в първичния план, някои от които искрено недомислени и водещи до бъдещи проблеми при употребата на оборудването. Тези промени не бяха съгласувани нито с клуба, нито с почитателите. Същевременно всеки един от нас минавайки около стадиона може да види какво е качеството на някои от осъществените СМР. В тази връзка желаеме да попитаме възложител, реализатор, проектант и контрол, могат ли да подсигуряват, че стадион „ Христо Ботев ” ще може да получи в близко бъдеще заложената в публичната поръчка категория 4 от УЕФА.
Как планирате цялостното довеждане докрай на стадион „ Христо Ботев “, според плана и от кое място ще осигурите нужните за това средства: От страната, от заем, от бюджета на Община Пловдив или посредством друга форма на финансиране?
Общоизвестно е, че договорът за социална поръчка е в размер на 53 млн. лв., а към днешна дата са обезпечени единствено 37 млн. лв. /25 млн. лв. от страната и 12 млн. лв. от Община Пловдив/. Следствие това на този стадий няма по какъв начин Колежа да бъде напълно приключен, тъй че да получи категория 4 от УЕФА. В тази връзка желаеме да знаем какви са проектите на Община Пловдив след изразходването на обезпечените 37 млн. лв., което ще се случи, по уверението на господин Филипов, в околните 6-7 месеца. Времето минава бързо и по този въпрос би трябвало да има подготвени решения, които да бъдат разисквани обществено.
След като до 2014 година в строителството на стадион „ Христо Ботев “ бяха вложени към 10 млн. лв., а в последните 2 години бяха обезпечени за довършването му още над 40 млн. лв., по кое време стадион „ Христо Ботев “ ще бъде дефинитивно приключен и какъв брой още средства ще са нужни за това?
Отговорът на този въпрос не касае единствено почитателите на Ботев, а и цялата общност, тъй като от една страна стадион „ Христо Ботев ” е градски обект от национално значение/на него могат да се играят срещи на националния тим по футбол, да се организират концерти и други обществени мероприятия/, а въпреки това за построяването му се разходват публични средства. Не е възможно да се мисли „ на парче ” и да не се планува бъдещото довеждане докрай на стадион „ Христо Ботев ”.
Забраните и полицейския напън няма да ни откажат да продължим да търсим отговорите на тези въпроси и да следим по какъв начин се разходват отпуснатите за Колежа публични средства. Рано или късно на поканените и неявилите се на вчерашната среща ще им се наложи да дават пояснения за строителството на стадион „ Христо Ботев ” и по-добре да го създадат с гордо вдигнати глави пред нас, в сравнение с с наведени глави пред правоохранителните органи.
Обединени фракции Бултрас
Клуб на последователите на Ботев Пловдив
Сдружение ПФК Ботев
Прочетете още
Ето и цялата позиция, без редакторска интервенция:
Уважаеми другари и съидейници,
макар наложената възбрана и активизирането на голямо количество полиция, през вчерашния ден, в деня, в който означаваме 114 години от оповестяването на независимостта на България, голям брой почитатели на Ботев Пловдив, представители на ПФК „ Ботев ” АД и жители на град Пловдив, пристигнаха пред Община Пловдив.
Всички те се събраха, с цел да слагат част от въпросите, които ги вълнуват по отношение на довършването на стадион Христо Ботев. Мнозина от почитателите на Ботев и жителите на Пловдив биха запитали „ Какво желаят тези, нали стадионът се строи? ”, на което ще отговорим по този начин: „ Да, очевидно за всички ни на бул. „ Източен ” № 10 се строи, само че за жалост не знаем какво тъкмо ще се построи, по кое време ще се построи, какъв брой средства ще бъдат изразходвани и в какъв тип ще бъде стадиона когато се изразходват наличните средства. ”
В последните близо две години наши представители организираха голям брой срещи с представители на Община Пловдив, на строителя, с архитекта и надзора и с кой ли не още, зает със строителството на стадиона, с помощта на почитателите на Ботев Пловдив успяхме да отвоюваме в допълнение финансиране в размер на близо 15 млн. лева/2,4 млн. за седалки, 108 хиляди за терен 356 хиляди за препроектиране и 12 млн. за изцяло създаване на козирката/, само че и до ден сегашен нямаме формален отговор на тези въпроси.
Затова и в празничния неработен ден поканихме кмета на Община Пловдив господин Здравко Димитров, заместител кмета господин Пламен Райчев, притежателя на ПИМК господин Илиан Филипов, проектант Георги Савов и надзора господин Атанас Ангелов, с цел да им зададем пет основни въпроса, чийто отговори дължат както на почитателите на Ботев Пловдив, по този начин и на всички пловдивчани.
За страдание нито един от поканените не откри храброст да се изправи пред нас. Вместо това от Община Пловдив пуснаха към медиите прессъобщение с следващата порция празни приказки и обещания, на които се наслушахме през последните две години, а в „ официоза ” на локалната власт – „ Марица ” бе оповестено изявление със заместител кмета Пламен Райчев, в което същият изнася редица погрешни неща за да внуши, че всичко към строителството на Колежа върви без спънки и стадионът ще бъде приключен. Не бе даден съответен отговор на нито един от поставените от нас въпроси, като вместо това бе подметнато, че в случай че почитателите били отишли на срещата в общината във вторник 20.09., то щели да получат отговор на всички въпроси, които задават.
Затова още веднъж ще зададем въпросите, които ни вълнуват, като внесем уточнения за какво ги задаваме.
Как ще бъдат вложени и какво съответно ще бъде изпълнено (кои СМР) с в началото обезпечените от страната 25 млн. лв. за довършването на стадион " Христо Ботев "?
Отговорът на този въпрос се опитваме да получим още от месец декември 2020 година, когато бе подписан контракта за дотъкмяване на строителството на стадиона сред Община Пловдив и ДЗЗД „ Колежа ” с водещ сътрудник ПИМК АД, само че и до ден сегашен нямаме безапелационен отговор от възложителя и изпълнителя. Още от деня на сключване на контракта бе ясно, че сумата по него е в размер на 53 млн. лв., а обезпечените средства са в размер на 25 млн. лв. и вместо да се търсят решения по какъв начин да бъде обезпечено дофинансирането, започнаха да се вършат сметки кои от подлежащите на осъществяване СМР да се спестят и по какъв начин да се промени плана, тъй че да се спести от материали и труд. Наслушахме се на безумни оферти от рода на „ Да построим единствено бранш А и бранш В ”, „ Да инсталираме осветлението на пилони с цел да не се постанова да вършим козирка ” и т. н., до момента в който най-после, след близо година „ мъдруване ” бе взето решение строителството да се раздели на стадии, като на първия стадий, с наличните 25 млн. лв., стадиона да бъде построен по този начин, че да покрие условията за лицензиране на БФС и на него да могат да се организират срещи от шампионата на Ефбет лига. И когато всичко стартира да се извършва по проект, се разбра, че на хоризонта се задават едни спомагателни 12 млн. лв., заради което към този момент представителите на общината и на строителя приказват единствено за осъществяването на първия стадий от строителството без да прецизират какъв брой ще коства той, оправдавайки се с какво ли не.
Ще бъдат ли вложени по предопределение гласуваните от Общинския съвет на град Пловдив 12 млн. лв. за цялостното създаване на козирката (включително изцяло покривно покритие) на стадион " Христо Ботев " и по кое време ще се случи това?
Задаваме този въпрос обезпокоени от обстоятелството, че строителят разгласява в обществените мрежи желанието си с отпуснатите целево от Общински съвет град Пловдив 12 млн. лв. да построи единствено структурата на козирката на стадион „ Христо Ботев ” и трибуните да не бъдат покрити. Същевременно ясна и безапелационна позиция по този въпрос липсва и от възложителя в лицето на Община Пловдив, която не трябва да допусне отпуснатите пари да бъдат изхарчени не по предопределение. Добре е тук да напомним, че преди сесията на Общински съвет град Пловдив бяха извършени редица срещи, на които господин Илиан Филипов съобщи, в наличието на представители на почитателите и на господин Здравко Димитров, че с цел да приключи напълно козирката на стадиона, както е по план, са му нужни 8 млн. лв., най-много 10 млн. лв., само че за негово успокоение отвоювахме гласуването на 12 млн. лв.. Сега, няма и три месеца по-късно, същият към този момент твърди, че парите отново не доближават и то при понижаващи се цени на металите, което меко казано буди неразбиране.
След пропуските и измененията в плана и в осъществяването на стадиона, гарантирате ли, че стадионът ще може да получи в близко бъдеще категория 4 от УЕФА?
В хода на строителството на стадиона бяха осъществени редица промени в първичния план, някои от които искрено недомислени и водещи до бъдещи проблеми при употребата на оборудването. Тези промени не бяха съгласувани нито с клуба, нито с почитателите. Същевременно всеки един от нас минавайки около стадиона може да види какво е качеството на някои от осъществените СМР. В тази връзка желаеме да попитаме възложител, реализатор, проектант и контрол, могат ли да подсигуряват, че стадион „ Христо Ботев ” ще може да получи в близко бъдеще заложената в публичната поръчка категория 4 от УЕФА.
Как планирате цялостното довеждане докрай на стадион „ Христо Ботев “, според плана и от кое място ще осигурите нужните за това средства: От страната, от заем, от бюджета на Община Пловдив или посредством друга форма на финансиране?
Общоизвестно е, че договорът за социална поръчка е в размер на 53 млн. лв., а към днешна дата са обезпечени единствено 37 млн. лв. /25 млн. лв. от страната и 12 млн. лв. от Община Пловдив/. Следствие това на този стадий няма по какъв начин Колежа да бъде напълно приключен, тъй че да получи категория 4 от УЕФА. В тази връзка желаеме да знаем какви са проектите на Община Пловдив след изразходването на обезпечените 37 млн. лв., което ще се случи, по уверението на господин Филипов, в околните 6-7 месеца. Времето минава бързо и по този въпрос би трябвало да има подготвени решения, които да бъдат разисквани обществено.
След като до 2014 година в строителството на стадион „ Христо Ботев “ бяха вложени към 10 млн. лв., а в последните 2 години бяха обезпечени за довършването му още над 40 млн. лв., по кое време стадион „ Христо Ботев “ ще бъде дефинитивно приключен и какъв брой още средства ще са нужни за това?
Отговорът на този въпрос не касае единствено почитателите на Ботев, а и цялата общност, тъй като от една страна стадион „ Христо Ботев ” е градски обект от национално значение/на него могат да се играят срещи на националния тим по футбол, да се организират концерти и други обществени мероприятия/, а въпреки това за построяването му се разходват публични средства. Не е възможно да се мисли „ на парче ” и да не се планува бъдещото довеждане докрай на стадион „ Христо Ботев ”.
Забраните и полицейския напън няма да ни откажат да продължим да търсим отговорите на тези въпроси и да следим по какъв начин се разходват отпуснатите за Колежа публични средства. Рано или късно на поканените и неявилите се на вчерашната среща ще им се наложи да дават пояснения за строителството на стадион „ Христо Ботев ” и по-добре да го създадат с гордо вдигнати глави пред нас, в сравнение с с наведени глави пред правоохранителните органи.
Обединени фракции Бултрас
Клуб на последователите на Ботев Пловдив
Сдружение ПФК Ботев
Източник: trafficnews.bg
КОМЕНТАРИ