Северна Корея е направила милиони от схема за дистанционна работа, твърдят от САЩ
Федерален съд в Сейнт Луис упрекна 14 жители на Северна Корея за хипотетично присъединяване в дълготраен скрит план, целящ изнудване на средства от компании в Съединени американски щати , които да се насочват към оръжейните стратегии на Пхенян. Твърди се, че по-широката скица включва хиляди севернокорейски IT служащи , които употребяват подправени, откраднати и заети самоличности от хора в Съединени американски щати и други страни, с цел да бъдат наети и да работят отдалечено за американски компании.
В обвинителния акт написа, че обвинените и други, работещи с тях, са генерирали минимум 88 милиона $ за севернокорейския режим за интервал от 6 години. Мисията на Северна Корея в Организация на обединените нации не отговори незабавно на искане за коментар от.
Прокурорите настояват, че обвинените са работили за две следени от Северна Корея компании – основаната в Китай Yanbian Silverstar и основаната в Русия Volasys Silverstar. Те са били измежду група от 130 севернокорейски IT служащи , наети от двете компании, където са били наричани вътрешно „ IT воини “, съгласно Министерството на правораздаването на Съединени американски щати.
Твърди се, че на обвинените е било подредено да желаят заплати от 10 000 $ на месец от своите американски работодатели. В допълнение към месечната заплата, те също трябвало да събират средства за севернокорейския режим, като крадат скъпа информация за компанията и по-късно я заплашват, че ще изтече, в случай че работодателят не заплати избрана сума.
Сега групата е изправена пред обвинявания за измами по електронен път, пране на пари, кражба на идентичност и други обвинявания. Освен потреблението на откраднати самоличности, с цел да избегнат разкриването си, прокурорите настояват, че са платили на хора, живеещи в Съединени американски щати, с цел да получат, настроят и хостват преносими компютри, предоставени от американските работодатели. След това те инструктирали тези поданици на Съединени американски щати да конфигурират програмен продукт за далечен достъп , който им разрешава да наподобява, че работят от Съединени американски щати, когато в действителност са в чужбина.
Разследващите считат, че обвинените са в Северна Корея, което прави малко евентуално те в миналото да бъдат изправени пред правораздаването. Все отново Държавният департамент на Съединени американски щати разгласи, че ще предложи премия до 5 милиона $ за всеки, който може да даде повече информация за обвинените, както и за Янбиан и Воласис. Американски чиновници не са посочили имената на американските компании, набелязани в схемата.
„ Въпреки че разбихме тази група и идентифицирахме нейното управление, това е единствено върхът на айсберга “ , разяснява Ашли Т. Джонсън , специфичен сътрудник, отговарящ за полевия офис на ФБР в Сейнт Луис, добавяйки: „ Правителството на Северна Корея е обучило и разположило хиляди IT служащи, с цел да правят същата скица против американски компании всеки ден. “




