Пръстен от 91 км: новият суперколайдер може да погълне 95% от Вселената
FCC ще може да основава нови частици, които в никакъв случай до момента не са били следени.
Учените от най-големия в света ускорител на частици в Швейцария показаха план за нов, доста по-голям суперколайдер. Целта на тази амбициозна самодейност е да се открият нови частици, които биха могли да трансформират коренно физиката и да обезпечат по-пълно схващане на структурата на Вселената. Ако планът бъде утвърден, той ще бъде три пъти по-голям от настоящето гигантско оборудване.
Някои учени обаче показаха угриженост по отношение на евентуалните рискове от FCC, като обявиха, че той може да докара до образуването на мини черни дупки, които да обхванат Земята.
Същевременно цената на плана, възлизаща на 17 милиарда паунда, провокира вълна от рецензии. Някои специалисти нарекоха цената „ безразсъдна “. Те подчертаха, че парите, които съставляват единствено първичните разноски за създаване, ще бъдат предоставени от страните членки на Европейската организация за нуклеарни проучвания (ЦЕРН). Включително Обединеното кралство, което сложи под въпрос икономическата целенасоченост на сходна инвестиция.
Основното достижение на Големия адронен колайдер (LHC) беше откриването на новата парченце, наречена Хигс бозон. Това стана през 2012 година Въпреки това опитите за разкриване на двете най-важни цели на физиката – тъмната материя и тъмната сила – до момента са несполучливи. А някои откриватели смятат, че има по-евтини други възможности.
ЦЕРН, ситуиран на швейцарско-френската граница покрай Женева, предлага по-мощен инструмент за реализиране на задачите си. LHC е под земята кръговиден тунел с дължина 27 км, в който частиците се форсират до скорости, близки до скоростта на светлината, и се сблъскват една с друга с по-голяма мощ, в сравнение с е допустимо в който и да е различен колайдер в света.
Предложеният план Futures Collider (FCC) включва строителство на два стадия. Първата фаза ще стартира в средата на 40-те години на този век. Тя ще включва конфликти на електрони, при които се чака да се получат огромен брой частици на Хигс за в детайли проучване. Вторият стадий, плануван за 2070-те години, ще изисква по-мощни магнити. Те са нужни, с цел да се употребяват тежки протони за търсене на нови частици.
Новият суперколайдер ще бъде съвсем три пъти по-голям от LHC – 91 км. Същевременно ще бъде два пъти по-дълбок, което е належащо, с цел да се предотврати достигането до повърхността на по-силната радиация, генерирана от по-високите сили.
Появата на FCC провокира диспути измежду физиците на обикновените частици за това дали гигантският кръгообразен колайдер е най-хубавият вид. Някои учени считат, че колайдер, издигнат по права линия, би бил по-евтин. Но FCC остава пожеланият вид за ЦЕРН, който сега изследва отзивите за предлагането си от 70-те страни членки, които ще би трябвало да финансират новото оборудване.